Skyrim'e yeni başlayanlar için önerileriniz nelerdir?

chary

Centipat
Daha fazla  
Modsuz başlamayı düşünüyorum, şunu yap diyeceğiniz veya şöyle oyna diyeceğiniz neler var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Modsuz buglardan zor oynarsın söyleyeyim ve sarmaz bi kaç mod önereyim onları kur öyle başla hevesin kaçmasın. Şu hesabıda takip et modlamada yardımcı olur. Ben rahat 300 saat ve üzeri oynamışımdır oyun bitmiyor.

Modlar

Bende başlayalı çok olmadı ortalarındayım aşağı yukarı. Oyunda mod kurarken oyunu değiştirmeyen modlar kurdum. Envantere vesaire bakmayı kolaylaştıran şeyler gibi istersen isimlerini atabilirim. Hiçbir grafik modu vb yok içinde. Bug için fixler vb var.

Bende başlayalı çok olmadı ortalarındayım aşağı yukarı. Oyunda mod kurarken oyunu değiştirmeyen modlar kurdum. Envantere vesaire bakmayı kolaylaştıran şeyler gibi istersen isimlerini atabilirim. Hiçbir grafik modu vb yok içinde. Bug için fixler vb var.

Nasıl kuracağımı vs. bilmiyorum ama iyi olabilir.

Çok kolay. İlköncelikle Google mod organizer yazıp indirin (nexus mods) adlı siteden. Manuel e basın ardından aşağı inip en son sürümü seçin ve ardından Slow download a tıklayın.

Öncelikle bunun bitmeyen bir oyun olduğunu bilmeni isterim. Belli bir sonu yok. Harita çok büyük ve keşfedilecek çok fazla mekan var. Ana görevi bitirip bitirmemek çok önemli değil. O yüzden ara sıra ana göreve uğrayıp, genellikle yan görev odaklı oynarsan daha fazla keyif alırsın. Ana görev önemli olmasa bile onu bitirince insanda bir boşluk hissi oluyor. O yüzden onu ne kadar geciktirirsen o kadar iyi.

Haritada seyahat ederken her yere yürüyerek gitmeni öneririm. Çünkü her gördüğün mekana girip keşfetmek ve sürekli karşına çıkan düşmanlarla savaşmak seni fazlasıyla güçlendirecektir. Çünkü bu oyunda yetenek ağacı, item veya büyü kullandıkça seviye atlıyor. Mesela yakın mesafe silahları kullanma imkanın ne kadar fazla olursa o kadar hızlı gelişirsin. Aynı şekilde ok yay ve büyüleri de. Eğer mekanlar arası hızlı seyahat özelliği kullanırsan yeteneklerin hızlı gelişemez. Bu yüzden her yere yürüyerek gitmen önemli.

Yan görevleri ne kadar yaparsan özel itemleri elde edip güçlenme imkanın o kadar artar. Bu yüzden yan görevler önemli. Hem NPC'ler sana item verebiliyor hem de sağda solda gezerken bulabiliyorsun. Bunları yaparken küçük hikayelere tanıklık ediyorsun. Yan görevlerde pek çok farklı hikaye var. Kitapları okumak ve lore bilgisine hakim bir şekilde oynamak zevkli oluyor. Karanlık Kardeşlik görev serisindeki hikaye mesela. İlk oynadığımda çok etkilenmiştim. Onun dışında oyunda karlı dağların arasındaki bir kalede yaşanan aile trajedisi. Bu da mini bir hikaye. Bunun gibi pek çok tatlı detay var. Gezerek keşfetmen lazım.

Bulduğun itemleri satabileceğin gibi efsunlama tezgahında kırıp efsununu kazanma şansın da var. Böylece ileride edineceğin itemlere bu özellikleri basarak daha güçlü hale gelirsin. Demircilerden satın alacağın veya sağda solda bulabileceğin demir gibi madenleri ve deri şerit kullanarak silah üretip demircilik yeteneğini geliştirebilirsin. Böylece oyundaki en güçlü zırhları yapabilirsin. Sonra bu zırhlara efsun basarsın ve adeta god mode açmış hale gelirsin.

Hangi ırkı seçtiğin çok önemli değil. Oyunun RPG yönü bu konuda biraz eksik gibi. Çünkü yıkım büyücüsü bir high elf karakteri ağır zırhlı balyozlu bir savaşçıya çevirmemen için veya ağır zırhlı çift el balta kullanan bir nord karakteri yanılsama büyüsü kullanan bir karaktere çevirmemen için hiçbir neden yok. Oyun bu konuda çok özgürlükçü. Ancak ırkların bazıları belli konularda avantaj sağlıyor. Mesela nordların %50 ayaz direnci var. Eğer itemlerine %50 ateş ve %50 yıldırım direnci koyarsan ırkın özelliği ile beraber bütün büyücü düşmanlara ve ejderhalara karşı daha az hasar alır hale gelirsin. Dark elflerin %50 ateş direnci var. Yukardaki nord formülü gibi buna da %50 ayaz ve %50 yıldırım koyarsan aynı sonucu alırsın.

Ben Skyrim'i 10 yıldır her kış mevisiminde oynuyorum. Böyle bir gelenek oluşturdum kendime. Skyrim'in soğuk ve sert kış atmosferini gerçek hayattaki kış mevsiminde deneyimlemek daha etkili ve tatlı oluyor diye. Ve 10 yıldır hala ara sıra yeni şeyler keşfediyorum. Bu süreçte 25-30 civarı karakter buildi yaptım. Sana tavsiye edebileceğim build sneak archer. Bunu assassin/thief bir karakter ile taçlandırmak çok zevkli oluyor. Çünkü yakın silahların vuruş hissi kötü olduğu için yıkım büyücüsü veya yay kullanmak daha iyi. Bir diğer önerebileceğim build ise ağır zırhlı yıkım büyücüsü. Normalde büyücüler fiziksel hasara karşı savunmasızlar. Bu açığı zırh büyüsü ile kapatabileceğin gibi ağır zırhlarla da kapatabilirsin ve zırhlarla kapatmak daha zevkli bence.

Bu arada modlar kötü olan vuruş hissini bir nebze iyileştirebiliyor ama ben vanilla Skyrim'i daha çok seviyorum. Oyunu daha önce birkaç defa modlamıştım. 100'den fazla efektif mod kurmuştum. Grafiğinden tut müzik modlarına kadar, oyun içi geliştirmelere ve vuruş hissi veren modlara kadar her türlü mod denemiştim. Ama sonra sıkılıp her şeyi silip tekrar vanilla Skyrim'e döndüm. Modsuz Skyrim bana nostaljik bir his ile kendimi evimde hissettiriyor.

Geri
Yukarı