Slottaki RAM'i görmüyor

Cafer Bozkurt

Hectopat
Daha fazla  
Anakartımda 2 adet slot var. Slot 1 de 2 GB RAM takılıdır. Slot 2 de de GB RAM takılıdır. Ama slot 1 deki belleği bilgisayar görmüyor. Neden olabilir ? Bu sorun daha önce yoktu. Geçen gün bilgisayarın içini temizlemiştim. Bellekleri çıkarıp taktım. Sonra birini okumaz oldu.

1.PNG
2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de buna benzer bir sorun olmuştu. Ramleri çıkarıp takmıştım. Anakartın yanındaki ve kablolardaki tozları almak için çıkarmıştım. Daha sonra pcyi açtığımda 1,5 gb ram kullanılabilir yazıyordu. Biosa girdiğimde de 2 gb yerine 1,5 yazıyordu. Daha sonra ramleri çıkarıp bir daha taktım sorun çözüldü. Ramleri gene çıkarıp tak, dene bakalım. Belki olur.

Anakart modeliniz nedir? Bir de başka bir bilgisayara takıp deneyiniz. DDR3 667 MHz rami takabileceğiniz anakarta sahip olan bir bilgisayara.

memoslot.jpg

Slotun tozlarını silin. RAM'in ucundaki tozları silgi yardımıyla temizleyin.(Çıplak elle dokunmamaya özen gösterin) RAM slotunda ufak metalik dişler bulunur, toplu iğne ile tek tek kontrol et. Dışına çıkan varsa düzelt.

Son düzenleme:
Başka bir pc ye gerek, yok ben slot 1 deki ram ı slot 2 ye taktığımda okuyor.

Hemen yapıyorum, pc yi kapatıp ram ları silgi ile silecem.

Büyük bir ihtimalle slot yanmıştır. 1 ay önce banada oldu tak çıkart yaparken kırılabiliyo dişler. Büyük ihtimal yanmıştır ama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an tabletteyim, kos koca evde silgi bulamadım, marketten alıp gelcem biraz bekleyin.

Sildim Taktım, bu sefer yer lerini degiştirdim, ama gene slot 2 deki ni tek okuyor.

Dişleri toplu iğne ile kontrol edin. Dışına çıkan varsa düzeltin. Yukarıdaki mesajımda resmi mevcut. Yine olmazsa BIOS pilini çıkartın, 2 dakika bekleyin. Tornavidayı alın, güç kaynağının girişine 10 saniye sürtün.(RAM takılı olsun) Güç tuşuna 10 saniye basılı tutun. Bu işlem sisteminizin statik elektiriğini alacaktır. Yine olmazsa slotunuz arızalanmış olabilir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı