SMA'lı çocukların doğmasının sebebi kim?

Makaleler
10
Yer
Konya, Selçuklu
Daha fazla  
Arkadaşlar ilk başta saçma gelebilir ancak bu konuda bazı fikirlerim var. Fazla uzun düşünmedim ve bu konuda fikir alışverişinde bulunmak istedim. Şahsen bu hastalığa sahip bebeklerin annelerinin veya babalarının acılarını anlıyorum ancak onların da bu konuda suçları var. Çünkü SMA hastalığı ebeveynler ile geçen birşey. Eğer akraba evliliği yapılırsa da olabiliyor ancak Türkiye'de akraba evliliği yüzünden SMA olan bebek sayısı cidden az. SMA için testler bulunuyor ve ebeveynler çocuk yapmadan önce bu testi yapıp çocuğun sorunlu doğmasını engelleyebilirlerdi. Bu konuda devlet de suçlu çünkü bu testi zorunlu kılınmıyor.

Şahsen bu sebepler dolayısıyla SMA'lı doğan bebeklerin ailelerinin de suçlu olduğunu düşünüyorum. Konu hakkında fikirleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğmasının sebebi aileler. Akraba evliliği. Ve devlet. Test zorunlu kılınmalı, ''Yabancıya gitmesin'' gibi saçma sapan bir mantık ile kızlar kuzenlerine yiğenlerine verilmemeli, devlet testi ücretsiz yapmalı. Amcasının kızı ile evlenmiş adamın çocuğu SMA'lı diye ben neden faturama 1₺ ekliyorum ki? Bu tür durumlar için vergimi veriyorum zaten. Gerek yok.

Yanlış bilmiyorsam test zaten ucuz ve anne babaları da çocukları genelde bile isteye doğuruyorlar ve işin sonucunda insanlardan 1 milyon dolar vesaire para istiyorlar insan kurtarması değil aksine nüfusun çok olduğunu ve thanos gibi imha edilmesini düşünüyorum ancak 1 milyon dolar ile çok daha fazla insan kurtarabilirsin olan çocuğa oluyor suç aile ve devlette bitiyor.

Bildiğim kadarıyla evlilik öncesi sağlık testlerinde SMA test zorunluluğu getirildi ve test ücretsiz yapılıyor.

Evet, suçlu olan aileler. Açıkçası ben çocuk yapmadan önce birtakım testlerden geçilmesi taraftarıyım tabii SMA testi de bunlardan bir tanesi. Zorunlu kılınsın direkt. Yani yıl olmuş 2022, akraba evliliği ve engelli çocuk doğumunun önüne geçilmesi lazım. Ama hâlâ seri üretim gibi SMA'lı çocuklar doğuyor.

Ayrıca ben SMA için para toplayan ailelerin yarısının dolandırıcı olduğunu düşünüyorum. Hastane raporu bile göstermiyor çoğu
Bir de, SMA tedavisi için para topladıkları çocuk bu bağış toplama esnasında ölürse ne oluyor? Tüm para yine ailede kalıyor. Her türlü aile kazanıyor :D . Çocuk bence bu işin sadece bir parçası...
O kadar parayı bağış ile toplayamayacaklarını iyi biliyorlar.

Çocuklar doğmadan önce çoğunlukla zaten test yapılır. SMA olma riski olan çocuğu doğurmak çoğunlukla ailenin kararıdır.

Peki aileler neden SMA riskli çocukları doğuruyor?
Cevap çoğunlukla çocuğu aldırmanın günah olarak sayılması ve bazen testlerde yazan sorunların doğduktan sonra olmaması. Örnek olarak ben ve kardeşim doğmadan önce doktor, ikimizede "zihinsel ve bedensel engelli olacak aldırması lazım."demiş. Üstüne ailem 10-15 farklı hastanede bir umut testlere girmiş fakat hepsi engelli olacak demiş. Yine de aldırmamaya inat etmişler ve sonuçta ben doğdum. Ne zihinsel ne de bedensel bir engelim var bu şekilde tahlillerde sorunlu gözüküp normal doğan bebeklerin sayısının haddi hesabı yok. Durum böyleyken kimse bebeğini "Belki SMAlı olur bunu aldıralım, risk 0 olana kadar yeniden deneriz" diyemez.

Geri
Yukarı