SMART bad status hatası - Reallocated Sector Count

rhn25

Hectopat
Daha fazla  
SA arkadaşlar. Yaklaşık 1 ay önce kadar açılışta SMART bad status hatası almaya başladım. F1'le geçiliyodu :D anlamını da bilmediğim için umursamıyordum. İki gün önce Windows 7 kurmam ve disk hatası almaya başlamamla durumun ne kadar vahim olduğunu anladım. HD Tune ile yaptığım taramalar :

Yukarıda Error at 60... yazan yerler en son 250 tana falan olmuştu. Tarama yavaşlayınca durdurdum. Dünkü taramamda 20 tane falan çıkmıştı. Bugün baya bir yol katedmişiz :D

Gelelim sorularıma :
1. Low Level Format bad sektörleri düzeltir mi ? (Pek umutlu değilim ama)
2. Reallocated sector count sıfırlayabilir miyiz ?

Kendimce şu yolu takip etmeyi düşünüyorum :
1. Mini XP ile giriş yap.
2. C yi formatla (boyutu 25 GB kadar)
3. D (boyutu 50 GB kadar) deki önemli bilgileri C ye al
4. D bölümünü sil. Sonra 30 GB kadar bölümlendir ve formatla
5. Son 20 GB kadar kısım bölümlenmemiş kalsın (bad sektörlü kısım)

Bu işlemler iyi bir çözüm mü sizce. Tabi geçici olarak bir süre daha rahat ettirir belki. Benim aklıma gelen en mantıklı yol bu. Yorum ve önerileriniz bekliyorum. Kolay gele

Valla Recep Hocam pamuk değilde bazen kasayı yere çarpıp üstünde zıplayasım geliyor :D Abi bu üçüncü harddiskim ya. Gerçi 8 senede 3 harddisk de fena sayılmaz. Peki SSD lerin ömrü ne kadar? Onlarda da böyle sorunlar çıkıyo mu? 120GB SSD alsam yeter de artar bile bana. Öyle film müzik arşivim falan yok . Sadece eğitim dökümanları barındırıyorum.

Araştırmadan ssd alma. Yazma ömürleri düşük oluyor. Bazılarıda bir anda bozuluyor veriler gidiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağlam bir marka almak gerekiyor galiba. Oğulcan Hoca'mın önerdiği diske baktım . Yorumlar iyi yönde hep.

Abiler ablalar yukarıda söylediğim işlemleri yaptım. Reallocated Sector Count 5 e düştü. Acaba HD Tune nin bulamadığı bad sectorler mi var ? Daha derin bi arama yapıp bunları da bölsem sıfıra iner mi acaba?

Biraz araştırınca değerleri yanlış değerlendirdiğimi öğrendim :D Herhangi bir iyileşme söz konusu değil . Bad sectörlü kısım çoğalmış galiba. O bölümü ayırdığım için inşallah bi 3-4 ay daha götürür :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı