Smart harddisk hatası bilgisayar açılmıyor

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Bilgisayarımda son zamanlarda HDD hataları alıyordum. Birkaç kere Windows'ta harddiskte hata var düzeltmek için yeniden başlatın tarzı bildirimler aldım ve yeniden başlatınca açılış ekranında yüklemeler falan yapmıştı. Steam'de oyun indirdiğimde de disk okuma/yazma hatası gibi hatalar vermişti ve oyunu oynayamamıştım. Belli ki hard diskte bir sıkıntılar var. Bugün bilgisayar dondu ve ben de yeniden başlattım. Ardından şu hatayı aldım ve açamıyorum bilgisayarımı. Ne yapabilirim acaba? Hard diskte önemli dosyalar var ve silinmesini istemiyorum. İşletim sistemi SSD'de yüklü ancak anladığım kadarıyla hatayı veren SSD değil HDD. F1'e basın diyor ama HDD belki sıfırlanır falan diye basmadim ben. Ne yapmalıyım şu anda?

Bkatwi.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeş aynı sorunu bende yaşamıştım sata ve güç bağlantılarını kontrol ettin mi?

Hayır kontrol etmedim ancak BIOS'tan F1 ayarını devre dışı bırakıp masaüstüne ulaşabildim, açıldı yani bilgisayar. Büyük ihtimalle HDD ölmüş sorun bu. Kablolarda sorun olsaydı hiç açılmazdı diye düşünüyorum ama gene de kontrol edeyim. Nasıl çözdün peki sorunu?

SATA kablosunun yerini değiştirdim SATA 2'den SATA 1'e aldım.
Güç kablosu tozluydu çıkartıp temizledim.
Böyle idare ediyorum bende değiştirmeyi düşünüyorum.

SATA kablosunun yerini değiştirdim SATA 2'den SATA 1'e aldım.
Güç kablosu tozluydu çıkartıp temizledim.
Böyle idare ediyorum bende değiştirmeyi düşünüyorum.

Bunları yapınca düzeldi mi peki? Yani eskisi gibi hızlı çalışıyor mu? Dediğim gibi ben masaüstüne ulaşabildim ve harddiskteki dosyaları kopyalamaya çalışıyorum ancak diskte sıkıntılar olduğundan çubuk ilerlemiyor 15 dk'dır. Bunun çözümü nedir acaba? Disk ölmüş mü yoksa çözümü var mıdır?

Merhabalar. Bilgisayarımda son zamanlarda HDD hataları alıyordum. Birkaç kere Windows'ta harddiskte hata var düzeltmek için yeniden başlatın tarzı bildirimler aldım ve yeniden başlatınca açılış ekranında yüklemeler falan yapmıştı. Steam'de oyun indirdiğimde de disk okuma/yazma hatası gibi hatalar vermişti ve oyunu oynayamamıştım. Belli ki hard diskte bir sıkıntılar var. Bugün bilgisayar dondu ve ben de yeniden başlattım. Ardından şu hatayı aldım ve açamıyorum bilgisayarımı. Ne yapabilirim acaba? Hard diskte önemli dosyalar var ve silinmesini istemiyorum. İşletim sistemi SSD'de yüklü ancak anladığım kadarıyla hatayı veren SSD değil HDD. F1'e basın diyor ama HDD belki sıfırlanır falan diye basmadim ben. Ne yapmalıyım şu anda?

Bkatwi.jpg

Smart şu demektir. PC Boot edilirken kendini sisteme tanıtır. HDD'nin kendi özelliklerini tanıtmasına denir. En basit tabiri budur. Yanlış veya eksik şekilde tanıtırsa okuma yazma hızları düşer, veri aktarımı yapmaz, ya da 1TB'lik bir HDD 3, 86 GB gözükebilir yani GB kaybına uğrar. Sorun genelde kontrol kartı ile ilgilidir Smart hatalarında şanslıysanız kablo ya da SATA girişlerini değiştirirseniz kurtulursunuz yoksa içinden önmli verilerinizi kurtarın derim. Rahmetlik olmuştur.

Bu ne? Böyle bir sayfa yok, açılmıyor hiçbir şey. Hem açılsa bile benim sorunumun çözümü Vikipedi'de mi yazacaktı? Bunu neden attınız anlayamadım.
Smart şu demektir. PC Boot edilirken kendini sisteme tanıtır. HDD'nin kendi özelliklerini tanıtmasına denir. En basit tabiri budur. Yanlış veya eksik şekilde tanıtırsa okuma yazma hızları düşer, veri aktarımı yapmaz, ya da 1TB'lik bir HDD 3, 86 GB gözükebilir yani GB kaybına uğrar. Sorun genelde kontrol kartı ile ilgilidir Smart hatalarında şanslıysanız kablo ya da SATA girişlerini değiştirirseniz kurtulursunuz yoksa içinden önmli verilerinizi kurtarın derim. Rahmetlik olmuştur.

Daha bilgisayarı alalı 3 yıl olmuştu. Neden böyle bir sorun olmuş olabilir acaba? Sürekli elektrikler kesiliyordu onunla alakalı olabilir mi acaba? Şimdi SATA girişlerini değiştirmeyi deneyeceğim SSD ile.

Bu ne? Böyle bir sayfa yok, açılmıyor hiçbir şey. Hem açılsa bile benim sorunumun çözümü Vikipedi'de mi yazacaktı? Bunu atmanız biraz saçma olmuş.

Daha bilgisayarı alalı 3 yıl olmuştu. Neden böyle bir sorun olmuş olabilir acaba? Sürekli elektrikler kesiliyordu onunla alakalı olabilir mi acaba? Şimdi SATA girişlerini değiştirmeyi deneyeceğim SSD ile.

Benim 4 sene oldu ama yaşlandı.

Yeni konular

Geri
Yukarı