Snapdragon 8 Gen 4 Ekim Ayında Tanıtılacak

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Snapdragon 8 Gen 4

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 yongasını geçen yıl ekim ayında Hawaii’de düzenlenen Snapdragon zirvesinde duyurmuştu, Qualcomm CMO’su Don McGuire bugün yaptığı açıklamada bu yılki Snapdragon zirvesinin de ekim ayında düzenleneceğini ve bu etkinlikte Oryon GPU’lu Snapdragon 8 Gen 4’ün tanıtılacağını belirtti. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 yongasını duyurmadan önce başka bir Snapdragon 8 Gen serisi […]

Devamı: Snapdragon 8 Gen 4 Ekim Ayında Tanıtılacak
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Eki Görüntüle 2129663
Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 yongasını geçen yıl ekim ayında Hawaii’de düzenlenen Snapdragon zirvesinde duyurmuştu, Qualcomm CMO’su Don McGuire bugün yaptığı açıklamada bu yılki Snapdragon zirvesinin de ekim ayında düzenleneceğini ve bu etkinlikte Oryon GPU’lu Snapdragon 8 Gen 4’ün tanıtılacağını belirtti. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 yongasını duyurmadan önce başka bir Snapdragon 8 Gen serisi […]

Devamı: Snapdragon 8 Gen 4 Ekim Ayında Tanıtılacak
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...
Şubatta samsungun s25 serisi beklenir o zaman.

Duz modellerde kullanilmayacak muhtemelen. Exynos 2500 sizintilari Exynos 2400 cikmadan once baslamisti. Exynos 2500 muhtemelen performans kisminda geri kalir ancak verimlilikte fena olmaz.

S25 modellerinde direkt Snapdragon bile kullanilmayabilir cunku bu SoC'a Dream denilen ozel bir ekip calisiyor ve 8 Gen 4'un de muhtemelen gececegi 3nm bandi olan 3GAP'i cok iyi gelistirdiler. PPA olarak TSMC'nin ilk 3nm'sinden daha iyi, ayni zamanda A17'nin 3nm'si. Exynos 2500'te 3GAP bandindan gececek.

8 Gen 4'te Orion cekirdeklerine de gecebilirler.

S25 modellerinde direkt Snapdragon bile kullanilmayabilir cunku bu SoC'a Dream denilen ozel bir ekip calisiyor ve 8 Gen 4'un de muhtemelen gececegi 3nm bandi olan 3GAP'i cok iyi gelistirdiler. PPA olarak TSMC'nin ilk 3nm'sinden daha iyi, ayni zamanda A17'nin 3nm'si. Exynos 2500'te 3GAP bandindan gececek.

8 Gen 4'te Orion cekirdeklerine de gecebilirler.
Samsung Snapdragon ile anlasmasini uzatti. Sanmiyorum Exynos ile gelecegini. Zaten Gen 4 Oryon cekirdekleri ile gelecekti kesin olarak.

Samsung Snapdragon ile anlasmasini uzatti. Sanmiyorum Exynos ile gelecegini.
2030'a kadar uzatti ancak belki Galaxy Book'lar icindir, alt ve orta sinif islemcilerde kullanabilir ya da sizin de belirttiginiz gibi SD & Exynos ayrimi devam edebilir ama bu cok sacma olur. Ellerinde muazzam bir 3nm dugumu var ve Dream Chip denilen bir proje devam etmekte, belki 8 Gen 4'un onunde bile olabilir bu SoC. Exynos 2400'te bile zerre gerek yoktu SD varyantina, hatta S24 Exynos, S24 SD ve S24 Ultra'dan daha iyi bir video performansina sahip. Bilemedim, ne diye SD koyup elestiri yagmuruna maruz kalirlar anlamasi cok guc. Ne verim farki var, ne de hissedilir guc farki var. CPU'da birebir aynilar, GPU'da %10'luk bir fark var sadece, hatta simdi pek ise yaramasa da ileriye donuk olacagi asikar olan RT performansinda 2400'un ezici bir ustunlugu var. Neyse, ben hala 2500 ve 8 Gen 4 hakkinda konusmak icin cok erken oldugunu dusunuyorum.

2030'a kadar uzatti ancak belki Galaxy Book'lar icindir, alt ve orta sinif islemcilerde kullanabilir ya da sizin de belirttiginiz gibi SD & Exynos ayrimi devam edebilir ama bu cok sacma olur. Ellerinde muazzam bir 3nm dugumu var ve Dream Chip denilen bir proje devam etmekte, belki 8 Gen 4'un onunde bile olabilir bu SoC. Exynos 2400'te bile zerre gerek yoktu SD varyantina, hatta S24 Exynos, S24 SD ve S24 Ultra'dan daha iyi bir video performansina sahip. Bilemedim, ne diye SD koyup elestiri yagmuruna maruz kalirlar anlamasi cok guc. Ne verim farki var, ne de hissedilir guc farki var. CPU'da birebir aynilar, GPU'da %10'luk bir fark var sadece, hatta simdi pek ise yaramasa da ileriye donuk olacagi asikar olan RT performansinda 2400'un ezici bir ustunlugu var. Neyse, ben hala 2500 ve 8 Gen 4 hakkinda konusmak icin cok erken oldugunu dusunuyorum.
SAMMOBILE isimli Samsung adına içerikler üreten bir site "S25 ile Exynos 2500'e geçileceği iddia ediliyor" şeklinde haber paylaşmış. Ben asla böyle bir şey olacağını sanmasam da belli olmaz. Snapdragon çiplerin sadece Fold serisi için olacağı da iddialar arasında. Böyle bir durumda kendilerine zarar olacağını düşünüyorum. Evet Exynos yavaş yavaş toparlıyor ama şunu kabul edelim yakın zamanda Snapdragon'a yetişemeyecek. Verimlilikte yetişse bile performans kısmında hala vakti olduğunu düşünüyorum. 2600 veya 2700 ile belki. Ek olarak isim değiştirse bile insanlar araştırıp bakar. Exynos'u Bionic işlemciyi geliştiren ekip geliştirsin istediği kadar güçlü olsun almayacak tayfa var. Yani onlar ayrı kafa da Samsung için zarar olur bence. Ben yine geçeceklerini sanmam. Belki düz modellerde sadece Exynos kullanırlar global pazarda ancak Ultra yine Snapdragon olur diye düşünüyorum.

8 Gen 4'ün tekli çekirdek puanının 3500 olduğu söyleniyor. A18 çipi ise 3200-3300 civarı olacak diyorlardı. Doğruysa artık tekli çekirdek konusunda da Apple geriye düşecek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı