SNR margin ayarlamaları

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Selamlar iyi sabahlar.
Uzatmadan konuya giriyorum. Şimdi benim ADSL altyapım var ve bu altyapı Türk Telekom'a ait. Ben 16 Mbps ultranet limitsiz paket kullanmaktayım. Ancak, hiçbir zaman o değerleri göremedim. Üstelik SNR margin değerleri 8.3 - 7.9 civarı olduğunda internetim tamamen kesiliyor, bu yüzden DSL kablosunu çıkar tak yaparak yeniden internet bağlantısını sağlıyordum. Son kesilme 1 saat kadar önce oldu ama tuhaf olan şey, bağlantı kesilmeden önce 10383 kbps hız alıyordum SNR margin değerim 8.3 idi. DSL bağlantısını kestim yeniden bağladım. Aynı hızı alıyordum ama SNR margin değerim tekrar 10.1 değerine yükseldi. Sonrasında, burada birkaç konu okudum. Bazı ayarları karıştırarak SNR marjin değeriyle birkaç oynama yaptım ve hiç beklemediğim şeylerle karşılaştım.

20200606_040712.jpg

Bu değerler, ayarlarla oynamadan önceki değerlerdi.

20200606_040509.jpg

Bu da uygulamış olduğum ayarlar.

20200606_040456.jpg

Bu değerler ise, ayarları uyguladıktan sonraki hat durumum.

Şimdi bu durum bana, bu ayarlarla oynayarak SNR margin ve hız arasındaki dengeyi kurabileceğime ve bundan sonra biraz daha hızlı, kesintisiz ve stabil internet kullanabilceğimi düşündürdü. Ancak bu değerde tutmaktan korktum çünkü modem bu değerde kendini tutmak için zorlayacağını, ve zaman içinde ömrü azalıp bozulacağını düşündüm.

Yani benim size sormak istediğim şey, hangi ayarları uygulayıp modeme zarar vermeden, SNR margin ve hız arasındaki dengeyi yakalayabilirim?

Not: ISS Türk Telekom.
Not: Modemim ASUS DSL N16P.
Not: Altyapı ADSL.

Son düzenleyen: Moderatör:
SNR Margin değerini yüksek tutmaya bak diğer türlü 4db de 663 Crc hatası almışsınız hız artabilir ama sürekli kopar rahat bir bağlantı sağlayamazsınız.

Geri
Yukarı