SNR Margin değeri nasıl?

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Merhaba, ekte verdiğim hat değerlerinde SNR download değerinin başında eksi işareti mevcut. Değerlerle ilgili bir sıkıntı var mı? Modem modeli; TD-W9970.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240117_103906_Chrome.jpg
    Screenshot_20240117_103906_Chrome.jpg
    133 KB · Görüntüleme: 51
Merhaba, ekte verdiğim hat değerlerinde SNR download değerinin başında eksi işareti mevcut. Değerlerle ilgili bir sıkıntı var mı? Modem modeli; TD-W9970.

15.2 15.3 gibi değerler normal değerler. Mükemmel değil fakat iş görür. Bufferbloat testi yaptığınızda daha net sonuçlar elde edebilirsiniz. Paket kayıpları ya da paket gecikmeleri olabilecek bir aralıkta sonuçta.
Bufferbloat testi:

15.2 15.3 gibi değerler normal değerler. Mükemmel değil fakat iş görür. Bufferbloat testi yaptığınızda daha net sonuçlar elde edebilirsiniz. Paket kayıpları ya da paket gecikmeleri olabilecek bir aralıkta sonuçta.
Bufferbloat testi:
Kısa bir süre sonra tekrar kontrol ettiğimde bu şekilde görünüyor.

Kablosuz bağlantıdaki sonuç

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240117_120827_Chrome.jpg
    Screenshot_20240117_120827_Chrome.jpg
    128,7 KB · Görüntüleme: 27
  • Screenshot_20240117_121234_Chrome.jpg
    Screenshot_20240117_121234_Chrome.jpg
    71,4 KB · Görüntüleme: 22
Kısa bir süre sonra tekrar kontrol ettiğimde bu şekilde görünüyor.

Kablosuz bağlantıdaki sonuç

Bayağı sıkışık vermiş değeri. 75 Mbit'e download sınırı koyulsa down değeriniz bayağı iyileşme gösterir. Bu arada upload hızı olarak 20 Mbit aşırı fazla kalıyor. 8 Mbit upload hızında daha stabil bir hat değerine sahip olursunuz. Göndermedeki hat gürültüsünden belli oluyor zaten. 9.1 değeri pek istenilen bir değer değil. Dediğim gibi hat değerleriniz mükemmel değil. Uploadda kötü bile sayılır. Bununla ilgili rehberde vardı.
VDSL2 hizmetinde internet hızınızda ne kadar sınırlarsanız hat üzerinde o kadar temiz değerler alırsınız. Şu anki değerlere göre uploadda sorunlar yaşamanız muhtemel olacağı için Online rekabetçi oyunlarda anlık yükselen ping değerleri gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat bunlar benim için önemli değil ben sadece indirme yapıyorum zaten diyorsanız hat hızınızı sınırlatmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.
Online rekabetçi oyunlar için bufferbloat sorununuzu çözmenizde fayda var. A ve A+ değerlerine kadar çıkartılabiliyor. Ben fiber kullanıcısıyım mesela. Fiberde bile bu durum var. 1 Gbit down 50 Mbit upda bufferbloat testinde sonucum B çıkıyor. Ben bu hızı 500 Mbit down ve 30 Mbit up olarak kendim sınırladığımda A+ değerine ulaşıyorum. Valorant oyununda 2-3 dakikada bir anlık ping sorunu yaşıyordum. Bu sorunu hız sınırlayarak çözebildim. Bununla ilgili rehberede ulaşabilirsiniz. Eğer ki Online oyunlarla falan bir uğraşınız yoksa dediğim gibi hızı sınırlamanıza gerek yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı