Sözleşmeli er şehre iner mi?

Askeri liseler kapandı.
Astsubaylar MYO, subaylar kara harp okulundan mezun oluyor...

Hiçbir askeri okul mezunu asteğmen olarak başlamaz. Okulda öğrenci iken taktıkları rütbeler asteğmen rütbesidir. Çizgi sene geçtikte kalınlaşır. Mezun olunca teğmen olarak 8 ay sınıf kursiyerliği yapardan ardından kıtaya çıkarlar.

Ön lisans mezunuysanız yedek personel olarak seçildiğiniz taktirde iç alımdan başvurma ya da KPSS ile açılan dış alımlardan başvurma şansınız var.

Peki diyelim ki asker olurken komando olmak istiyorum dedim ama kabul edilmedim askerliği yaparken veya askerlik sonunda sözleşmeli er başvurusu yapabilir miyim?

Peki diyelim ki asker olurken komando olmak istiyorum dedim ama kabul edilmedim askerliği yaparken veya askerlik sonunda sözleşmeli er başvurusu yapabilir miyim?
Yaparsın. Hatta askerdeyken kabul edilirsen askerliğin yarıda kesilir, sözleşmeli er kursuna gidersin. Oradan çıktıktan sonra kalan borcunu 6 aya tamamladığında da askerliğini bitirmiş sayılırsın. Sözleşmeli er olarak mesleğine devam edersin.

Askere gitmeden de başvurabilir, sözleşmeli erliğini yaparken vatani borcun olan askerlik hizmetini yapmış sayılabilirsin.

Yaparsın. Hatta askerdeyken kabul edilirsen askerliğin yarıda kesilir, sözleşmeli er kursuna gidersin. Oradan çıktıktan sonra kalan borcunu 6 aya tamamladığında da askerliğini bitirmiş sayılırsın. Sözleşmeli er olarak mesleğine devam edersin.

Askere gitmeden de başvurabilir, sözleşmeli erliğini yaparken vatani borcun olan askerlik hizmetini yapmış sayılabilirsin.

İnternetten biraz araştırdım ve şey yazıyordu eğer askerlik sözleşmesini bir sorun çıkarmadan bitirirsek sözleşme süresi bitince kadro ya geçebiliyormuşuz. Bu doğru mu ve kadroya geçince ne oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı