Soğuk kış günlerinde sokaktaki canlarımızı unutmayalım!

LOTR Manyağı

Hectopat
Yer
Diyarbakır
Herkese merhaba,

Beni bilen bilir, bahsi geçen her koşulda sokaktaki canların soğuk kış günlerinde yiyecek bulamamaları ve bununla beraber yaşamını yitirdiğini anlatırım. Normal günlerde sokakta bile olsalar yerlerde kar ve havada soğuk olmadığı için yiyecek bulabiliyorlar. Ancak bu mevsimde ne yazık ki hem soğuktan dolayı bedenleri güçten düşüyor hem de üzerine midelerine bir şey girmediği için onları kaybedebiliyoruz. Bu konuyu bir kişiye bile farkındalık yaratabilirsem kârdır düşüncesi ile açıyorum. Onların bize ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız arkadaşlar. Kuşlar için pencere önüne koyacağınız ekmek kırıntısından, kedi ve köpekler için alabileceğiniz 20 TL'lik mamalara kadar her şey bizim elimizde. Bu tür şeyler anlatılmaz ancak örnek olması açısından yaptığım şeyi yazacağım. Benim zaten sokaktan evime alıp baktığım bir evladım var. Ancak yaklaşık iki haftadır havalar soğuduğundan beri Amazon üzerinden kilosu sadece 20 TL olan kuru mamalardan 3 adet aldım ve sabah işe giderken akşam da işten dönerken günde 2 defa binamızın içindeki kedilere veriyorum. Bunu durumu olan arkadaşlarım da yapabilir. Ben bu konuyu açarak bu forumdan 10 kişiye ulaşsam, bu 10 kişi mama alıp 5'er kediyi doyursa 50 tane dostumuz bu kışı geçirecek. Bu konu temelde bunu amaçlıyor. Lütfen sizden ricam durumu olan aşağıdaki linkten mama alıp evine, bahçesine nereye koyabiliyorsa mama ve suyu koymaya çalışsın. Bu günahsız, dilsiz dostlarımızın bize ihtiyacı var.

1640670776266.png
1640670817908.png
1640670907236.png

1640670991493.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcak yaz günü de önemli hocam. Yazın da su kabı koyulsa çok iyi olur. Yaratıcı tarafından bütün dinler içerisinde en önemli kural olan hayvanlara iyi davranma kuralını neden uygulamıyoruz bilmiyorum? Soğuk günlerde yemek bulamazlar, sıcak günlerde de su bulamazlar. Resmen işkence çekiyor hayvanlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de size bir tavsiyede bulunayım.

Kediler için 1 kg mama yeterli gelebilir ama köpekler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Bunun çok kolay bir çözümü var. Bulunduğunuz bölgedeki kasaplarda etten ayrılan kemikler oluyor. Bu kemikleri rica ederseniz size ücretsiz olarak veriyorlar genelde. Bu kemikleri alıp, evde bir tencerede haşladıktan sonra köpeklere verebilirsiniz. Kasaba bu kemiğin sokak köpekleri için olduğunu söylerseniz, size etten ayrılan ve yenmeyecek olan yağ vb. şeyleri de verebiliyorlar.

Bir diğer tavsiyem ise şu; yediğiniz yemek artıklarını bir poşete koyun ve onu çöp kenarına açık, yoldan geçeni rahatsız etmeyecek şekilde koyun.

Kediler için 1 kg mama yeterli gelebilir ama köpekler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Bunun çok kolay bir çözümü var. Bulunduğunuz bölgedeki kasaplarda etten ayrılan kemikler oluyor. Bu kemikleri rica ederseniz size ücretsiz olarak veriyorlar genelde. Bu kemikleri alıp, evde bir tencerede haşladıktan sonra köpeklere verebilirsiniz. Kasaba bu kemiğin sokak köpekleri için olduğunu söylerseniz, size etten ayrılan ve yenmeyecek olan yağ vb. şeyleri de verebiliyorlar.

Bir diğer tavsiyem ise şu; yediğiniz yemek artıklarını bir poşete koyun ve onu çöp kenarına açık, yoldan geçeni rahatsız etmeyecek şekilde koyun.
Bu dediklerinizin tamamını yapıyorum zaten. Kasaplarla artık ahbap olduk. Onlar da vicdanlı ve merhametli insanlar. Yenmeyen yemeklerimizi köpeklere ayırıyoruz eşimle. Kedileri ise mama ile besliyoruz. Daha 3 gün önce bir köpek ailesiyle samimiyet kurduk :D anne ve baba köpekler zararsız olduğumuzu onlara yemek verdiğimizi görünce yavruları korumayı bıraktı. Güzelce sevdik sıpaları. Umarım hep beraber el birliği ile atlatırız bu soğuk günleri.

Öncelikle @LOTR Manyağı üstadımı hassasiyeti ve insanlığından dolayı selamlıyorum. 🙌🏼

Ek olarak güzel bir anımdan bahsetmek istiyorum. Pencere önüne gelen minicik bir dostum var. :)
Camı açıyorum ve mermerin üzerinde yatıyor. Alttan da kalorifer vuruyor. Ne yersek o da nasipleniyor. :)

Sokakta yaşayan yavru kedilere hangi mamayı alalım peki?
Attığım linkteki mamayı alabilirsiniz hocam. Hem ucuz sizi zorlamıyor hem de severek yiyorlar.
Öncelikle @LOTR Manyağı üstadımı hassasiyeti ve insanlığından dolayı selamlıyorum. 🙌🏼

Ek olarak güzel bir anımdan bahsetmek istiyorum. Pencere önüne gelen minicik bir dostum var. :)
Camı açıyorum ve mermerin üzerinde yatıyor. Alttan da kalorifer vuruyor. Ne yersek o da nasipleniyor. :)
Bu kadarı bile yeterli. Bu günler onlar için bir hayli zor. Herkes biraz duyarlı ve düşünceli olsa gerçekten yeter ve artar.

Bu foruma fazla böyle şeyler. Sırf bazı kopek türleri diğerlerine nazaran vahşi olduğu için kopek katletmeyi teklif edenler ve destekleyenler dahi var. Ne acınası bir durum.
Herkesin vicdanı kendine. Biz elimizden geleni yapalım hocam👍

Bahsettiğim küçük dostum bu sabah beni ziyarete geldi. Sabah kahvaltılarımıza artık onu da dahil edeceğiz sanırım :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı