Soğutucu pompa ayarı nasıl olmalı?

WitcherFate

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, geçen sene mayıs ayında Teknobiyotik üzerinden bu ürünü almıştım. Yaklaşık son 2 haftadır boşta 50 derece oyunlarda ise 75-85 arası görüyordum.
Termal macunu yeniledim.
Macun yenileme sonrası CPU boşta 94 dereceleri gördü hatta anlık 96 dereceye çıktı. Hemen bilgisayarı kapattım.
Kontrol ettiğimde pompa çok sıcaktı. Pompanın girişi SATA'dan çıkarıp direkt anakarta taktım sonuç değişmedi.

Tanıdık bir bilgisayarcı arkadaşı çağırdım o da sorunu anlayamadı.
Daha sonra internette dolanırken bu soğutucunun pompasının %100 de çalışması gerektiği bilgisi ile karşılaştım. Ben BIOS'tan bu ayarı aldığım günden itibaren hiç yapmamıştım.

Sorun montajda mi yoksa garantiye göndereyim mi? Ne yapmam gerek arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, geçen sene mayıs ayında Teknobiyotik üzerinden bu ürünü almıştım. Yaklaşık son 2 haftadır boşta 50 derece oyunlarda ise 75-85 arası görüyordum.
Termal macunu yeniledim.
Macun yenileme sonrası CPU boşta 94 dereceleri gördü hatta anlık 96 dereceye çıktı. Hemen bilgisayarı kapattım.
Kontrol ettiğimde pompa çok sıcaktı. Pompanın girişi SATA'dan çıkarıp direkt anakarta taktım sonuç değişmedi.

Daha sonra internette dolanırken bu soğutucunun pompasının %100 de çalışması gerektiği bilgisi ile karşılaştım. Ben BIOS'tan bu ayarı aldığım günden itibaren hiç yapmamıştım.

CPU ne soğutucu ne? Medyum gibi tahmin ederek mi söyleyelim.

Termal macunu yeniledim.

Pump fan a bağla anakarttaki o hep %100 de çalışıyor.

CPU ne soğutucu ne? Medyum gibi tahmin ederek mi söyleyelim.
Konu başlığı hatalı bir şekilde mail adresi olarak kaydoldu. Moderatorlerde sagolsunlar maili sildiler böyle olmuş.
Kusura bakmayın benim hatam.
İşlemci:Ryzen 5 5600x
Sıvı Soğutma: Silverstone Pf240

Pump fan a bağla anakarttaki o hep %100 de çalışıyor.
Onu da denedim fakat netice alamadım

Son düzenleme:
Konu başlığı hatalı bir şekilde mail adresi olarak kaydoldu. Moderatorlerde sagolsunlar maili sildiler böyle olmuş.
Kusura bakmayın benim hatam.
İşlemci:Ryzen 5 5600x
Sıvı Soğutma: Silverstone Pf240

Onu da denedim fakat netice alamadım
Soğutucunun pompasıyla alakalı bir şey olduğunu sanmıyorum. Pompayı veya fanları düzgün takamamış olabilirsin. Her şeyi kontrol et. Biraz undervolt yaparak işlemci ısısını da düşürebilirsin.

Ben hiç overclock yapmadım ki voltajı düşürürsem performans da düşmez
Undervolt OC ile alakalı bir şey değil. AMD anakartlar fabrika ayarında CPU Voltage ayarı Auto şekilde geliyor ve işlemcinin PBO, CPB özelliklerinden dolayı voltajını anlık olarak 1.4-1.5 gibi saçma değerlere çıktığı için CPU sıcaklığı inanılmaz derecede artıyor. Voltajı belli bir değere sabitlersen CPU performansı düşmeden sıcaklığını düşürebilirsin. 5600x için önerim 1.28 iyi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı