Soğutucu tak-çıkar yaptıktan sonra AMD işlemci fazla ısınıyor

Bsrfzzx

Hectopat
Bilgisayarı temizlemek için işlemci soğutucusunu çıkarttım sonra tekrar taktım. Oyuna girince 95 dereceleri göstermeye başladı. Sizce ne olmuş olabilir? Ne yapabilirim?

Hepsi sahte çıkıyor emin ol git Teknobiyotik'den satın al kafan rahat olur.
Hepsi sahte çıkıyor emin ol git Teknobiyotik'den satın al kafan rahat olur.

Ben FX serisi işlemci kullanıyorum termal macun her yere sürülmüş olması ve fazla kuru olmaması lazım hocam tek neden bu siz her şeyden korkuyorsunuz işlemciler bozulmaz unutmayın bunu sakın ama.
Evet hocam. İşlemciler zaten tamamı titanyumdan yapılma, üstünden tank geçse kırılamaz (!) Hocam burada nanometrik seviyelerde üretilmiş, 0.1V, 1 derece gibi değerlerin çok büyük farklar yarattığı bir elektronik parçayı zaten kolay kolay bozulmaz diyerekten rahat rahat kullanacaktım. Termal macun, fazla sürersen zarar, az sürersen zarar, arasında hava kabarcıkları olursa zarar, donarsa zarar, iletkenlik seviyesinin düşük olması tehlikeli. Bunun gibi bir çok neden var. Üstünde zaman geçmiş ve sürekli çıkar tak yapılan bir işlemcide bulunan macun miktar bakımından azalır, arasına hava kabarcığı kaçabilir, zamanla donabilir, iletkenliğini kaybedebilir. Bu gibi nedenler yüzünden bence fazla abartmıyoruz.

Evet hocam. İşlemciler zaten tamamı titanyumdan yapılma, üstünden tank geçse kırılamaz (!) hocam burada nanometrik seviyelerde üretilmiş, 0.1v, 1 derece gibi değerlerin çok büyük farklar yarattığı bir elektronik parçayı zaten kolay kolay bozulmaz diyerekten rahat rahat kullanacaktım. Termal macun, fazla sürersen zarar, az sürersen zarar, arasında hava kabarcıkları olursa zarar. Donarsa zarar, iletkenlik seviyesinin düşük olması tehlikeli. Bunun gibi birçok neden var. Üstünde zaman geçmiş ve sürekli çıkar tak yapılan bir işlemcide bulunan macun miktar bakımından azalır, arasına hava kabarcığı kaçabilir, zamanla donabilir, iletkenliğini kaybedebilir. Bu gibi nedenler yüzünden bence fazla abartmıyoruz.

Evet burada gene ben örneğim laptop kullanıyorum işlemcim soğutucusu kötü olduğu için 96 dereceye çıkıyor ama ben Turbo Boost'u kapattığım zman Cinebench R23 de daha fazla performans alıyorum işlemci sıcaklığı 3.1GHz 96 derece 2.7 GHz 80 derece oluyor.

Arkadaşım bilgisizlik yapmayın soğutucunun termal macunu kaliteliyse ister 300 kere sök ister 500 kere sök sorun olmaz ama siz arkadaşı yanlış yönlendiriyorsunuz arkadaş daha fotoğraf bile atmamış?
Göz ardı ettiğim bilmem kaçıncı kişisiniz. Hem bilmeden konuşup tepki verenlere de bilgisiz demek nasıl bir his acaba. :D

@Bsrfzzx hocam siz dediğimizi uygulayın.

Buradaki termal macunu alıp uygulayın. Uygulama esanasında taşırmamaya vede eksik bir yer bırakmamaya çalışın. Sıcaklık değerleriniz normale dönecektir.

Not: Eski termal macunu üstüne sürmeyiniz! Eskisini temizleyin sonra bunu uygulayın.

Arkadaşım bilgisizlik yapmayın soğutucunun termal macunu kaliteliyse ister 300 kere sök ister 500 kere sök sorun olmaz ama siz arkadaşı yanlış yönlendiriyorsunuz arkadaş daha fotoğraf bile atmamış?
Ya hadi 2-3 olsa tamam, ama 300 ne ya?
Siz bu bilgileri Donanım arşivimden mi getiriyorsunuz?

Benim macun 2. sökmemle iptal oldu, kıvamı 1 senedir yerinde, ama sıcaklık bunu belli etmiyor.

Geri
Yukarı