Soğutucu ve Kasa önerisi

Eğer MA610P alacaksan soğutucunun kasaya sığacağı türden kasa terih etmen gerekir. Yani kasanın derinliği en az 167 MM olmalıdır.
Tamamdır, o soğutucuya uyumlu RGB’li ve ekran kartı altlığımın sığabileceği bir kasa önerebilir misiniz?

RGB önemli benim için.

Bütçe maksimum 500 TL hepsi kullanılmak zorunlu değil.

Belirttiğin fiyat elbette az, ama illaki sıvı soğutma almak istiyorsan almanda yararı olacaktır. Stok soğutucu ve diğer hava soğutuculardan iyi olacaktır ama ne kadar iyi tartışılır. En azından, ani ısı değerleri hava soğutucularda ki gibi aşırı bir şekilde inip çıkmayacaktır. Artısı bu olacaktır. Genel anlamda, performansa katkısı uzun süreli kullanımlarında, işlemciye ağır yük bindirdiğinde, beklentini karşılamayabilir. Yani seçim senin, o fiyat aralığındaki sıvı soğutmadan çok fazla performans bekleme ama hava soğutuculardan iyi olacağı kesindir benim şahsi düşüncem. Hem çok kaba görünmeyecektir hem ağır olmayacaktır artısı bunlar olacaktır.

Çürük mal gelmiş hocam size :) Yılı doldu daha çizik yok. Belki kullanım ile alakalıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Deep Cool Matrexx kasa ve artan bütçeye hariçten fan alabilirsin.

Deep Cool Matrexx 55 USB 3.0 E-ATX Mid Tower Kasa
RGB öneride bulunabilir misin?
Almışken istediğim gibi olsun sonradan aklım kalmasın diye istiyorum.
Belirttiğin fiyat elbette az, ama illaki sıvı soğutma almak istiyorsan almanda yararı olacaktır. Stok soğutucu ve diğer hava soğutuculardan iyi olacaktır ama ne kadar iyi tartışılır. En azından, ani ısı değerleri hava soğutucularda ki gibi aşırı bir şekilde inip çıkmayacaktır. Artısı bu olacaktır. Genel anlamda, performansa katkısı uzun süreli kullanımlarında, işlemciye ağır yük bindirdiğinde, beklentini karşılamayabilir. Yani seçim senin, o fiyat aralığındaki sıvı soğutmadan çok fazla performans bekleme ama hava soğutuculardan iyi olacağı kesindir benim şahsi düşüncem. Hem çok kaba görünmeyecektir hem ağır olmayacaktır artısı bunlar olacaktır.
Hocam, ben bu soğutucu ile kaç GHz'e kadar çıkabilirim R5 2600x ile stabil değerler olarak?
Şu anda 4.2GHz 75 derece oluyor maksimum stock soğutucu ile PUBG'de.
Farkı olacak mı yani bu soğutucunun?

Edit: Arkadaşlar 4 gün sonra kasayı satın alacağım soğutma sistemini sonraki aya alacağım bütçeden dolayı.

Aklımda P350X var 4 güne kadar stoğa girmezse P300 alacağım.

P300 nasıl kasadır?

Ekran kartımın altlığının HDD kutusuna değme gibi bir sorunu olur mu?

240mm sıvı soğutucu takılabilir mi?

P300’e uyacak fan ve sıvı soğutma önerilerinize açığım, fanlarda ani ısı olacaksa tercihim sıvı soğutmadan yana olacak.

RGB’li maksimum 450 TL’ye P300’e uyacak sıvı soğutma önerilerinizi bekliyorum..

Son düzenleme:

Hocam, ben bu soğutucu ile kaç GHz'e kadar çıkabilirim R5 2600x ile stabil değerler olarak?
Çok fazla artısı olacağını zannetmem, sonuçta TDP değeri 95 bu işlemcinin. Daha iyi bir soğutucu alman gerekir beklentilerini karşılaması için. En az 700 TL fiyat aralığın da olan soğutucuları araştırıp bakman gerekli. Dediğim gibi, aniden en yüksek ısı değerine çıkmayacaktır, tahminen biraz stabil çalışacaktır. 5 derece daha aşağısına inecektir muhtemelen ama çok performans beklememelisin. Ben i5 2300 CPU' ya bile su soğutucu yaptım ama harika oldu. Sürekli kapanan PC canavar oldu bir defa bile kapanmadı. 6600k işlemciye geçtim yine olağan üstü. 4.6 GHZ'e ulaşmama rağmen sıkıntı olmadı ve daha yok mu? der gibiydi. Bendeki su soğutucu mükemmel ötesi piyasada satılan sıvı soğutucularla karşılaştırmak şaka gibi olur. Böyle bir soğutucu tedarik etmen çok zor ama en azından performans düzeyi yüksek olan sıvı soğutucular var paranı çöpe atmaya değmez üzerine biraz daha koyar alma şansım var dersen daha da iyisini bulabilirsin. 400 TL lik soğutucu her şeye rağmen seni pek mutlu etmeyecektir. 65 veya 70 derece sıcaklığı görecektir.

Çok fazla artısı olacağını zannetmem, sonuçta TDP değeri 95 bu işlemcinin. Daha iyi bir soğutucu alman gerekir beklentilerini karşılaması için. En az 700 TL fiyat aralığın da olan soğutucuları araştırıp bakman gerekli. Dediğim gibi, aniden en yüksek ısı değerine çıkmayacaktır, tahminen biraz stabil çalışacaktır. 5 derece daha aşağısına inecektir muhtemelen ama çok performans beklememelisin. Ben i5 2300 CPU' ya bile su soğutucu yaptım ama harika oldu. Sürekli kapanan PC canavar oldu bir defa bile kapanmadı. 6600k işlemciye geçtim yine olağan üstü. 4.6 GHZ'e ulaşmama rağmen sıkıntı olmadı ve daha yok mu? der gibiydi. Bendeki su soğutucu mükemmel ötesi piyasada satılan sıvı soğutucularla karşılaştırmak şaka gibi olur. Böyle bir soğutucu tedarik etmen çok zor, ama en azından performans düzeyi yüksek olan sıvı soğutucular var. Paranı çöpe atmaya değmez üzerine biraz daha koyar alma şansım var dersen daha da iyisini bulabilirsin. 400 TL lik soğutucu her şeye rağmen seni pek mutlu etmeyecektir. 65 veya 70 derece sıcaklığı görecektir.

Son düzenleme:

Edit: Arkadaşlar 4 gün sonra kasayı satın alacağım soğutma sistemini sonraki aya alacağım bütçeden dolayı.

Aklımda P350X var 4 güne kadar stoğa girmezse P300 alacağım.

P300 nasıl kasadır?

Ekran kartımın altlığının HDD kutusuna değme gibi bir sorunu olur mu?

240mm sıvı soğutucu takılabilir mi?

P300’e uyacak fan ve sıvı soğutma önerilerinize açığım, fanlarda ani ısı olacaksa tercihim sıvı soğutmadan yana olacak.

RGB’li maksimum 450 TL’ye P300’e uyacak sıvı soğutma önerilerinizi bekliyorum..
Dostum tatlı tatlı isteklerini anlatman ve tatlı bir heyecan içinde olman :) Yeni sistem öncesi bu hissiyata bayılıyorum. Bahsettiğin kasa modeli gayet uygun bence hem bu standartlar altında hemen hemen hepsi aynı işlevi görüyor. Sana sadece biçimi, görüntüsü ve rengini beğenmek kalıyor. Sıvı soğutma her zaman daha iyi ama verdiğiniz linkteki soğutucu da baya iyi. 6 bakır boru ve 12 cm ve dual fan ve Cooler Master :)

P350X derim ben de. Yada NZXT S340 olabilir.
Dediğim gibi hocam yakında kasayı alacağım, P350X çıkarsa alırım çıkmazsa P300 alacağım.
Çok fazla artısı olacağını zannetmem, sonuçta TDP değeri 95 bu işlemcinin. Daha iyi bir soğutucu alman gerekir beklentilerini karşılaması için. En az 700 TL fiyat aralığın da olan soğutucuları araştırıp bakman gerekli. Dediğim gibi, aniden en yüksek ısı değerine çıkmayacaktır, tahminen biraz stabil çalışacaktır. 5 derece daha aşağısına inecektir muhtemelen ama çok performans beklememelisin. Ben i5 2300 CPU' ya bile su soğutucu yaptım ama harika oldu. Sürekli kapanan PC canavar oldu bir defa bile kapanmadı. 6600k işlemciye geçtim yine olağan üstü. 4.6 GHZ'e ulaşmama rağmen sıkıntı olmadı ve daha yok mu? der gibiydi. Bendeki su soğutucu mükemmel ötesi piyasada satılan sıvı soğutucularla karşılaştırmak şaka gibi olur. Böyle bir soğutucu tedarik etmen çok zor, ama en azından performans düzeyi yüksek olan sıvı soğutucular var. Paranı çöpe atmaya değmez üzerine biraz daha koyar alma şansım var dersen daha da iyisini bulabilirsin. 400 TL lik soğutucu her şeye rağmen seni pek mutlu etmeyecektir. 65 veya 70 derece sıcaklığı görecektir.
Peki, R5 2600X ile 4.5GHz hıza stabil sıcaklıklar ile nasıl bir sıvı soğutucuyla çıkarım?

Ayriyeten 4.2GHz hıza nasıl bir sıvı soğutucuyla stabil sıcaklıklar ile çıkarım?

Alacağım kasa P300 veya P350X olacak.
Anakartımın markası lazım mı bilmiyorum ama o da MSI B450 Gaming Plus.

İyi akşamlar, işim dolayısı ile ne yazık ki şimdi girebildim dostum. Önerebileceğim en uygun fiyatlı, COOLER MASTER MASTERLIQUIT 240L olanı. İşini görecektir bence 4.5 GHZ' de ne olur bilmem ama 4.2 GHZ' de en az 60 civarında olur tahminim. Kapalı devre sıvı soğutma hiç kullanmadım açıkçası net bir değer vermek zor, ama işini görür. İşin içine hız aşırtma girince farklı oluyor elbette. 4.2 GHZ de büyük olasılıkla maksimum 65 derece civarlarında dolaşacaktır sıcaklık, umarım yanılırım tam kesin olarak bu demek gerçekten zor. Fiyat olarak en uygunu senin için bu soğutucu bence, bunun üzerine çıkmak işlemci fiyatına denk olur. Bu dediğim soğutucunun da aşağısına inme.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı