Soğutucuyu çıkarırken MSI X670E Carbon Wi-Fi anakartın işlemci pinleri yamuldu

NeverGive Up

Hectopat
RAM
Adata Xpg Lancer rgb 7200Mhz 32Gb
SSD veya HDD modeli
Kingston Fury Renegade 2TB
Ekran kartı
Msi RTX 4080 Gamingx Trio
Anakart
Msi Mpg X670E carbon wifi
İşlemci
Ryzen 9 7900x
Merhaba arkadaşlar, soğutucum arızalandığı için anakarttan söktüm. Sonra işlemci soketinin mandalını açtıktan sonra işlemci yerinden çıkmıyordu, kenardan yavaşça kaldırınca anakartın işlemci soketinin pinleri yamuldu. Ne yapmam lazım? Bende mi şansızlık var yoksa bana mı denk geliyor? Yardımınıza ihtiyacım var bana yol gösterin. Anakartı 26.05.2023 tarihinde aldım, garantisi 2 yıl. MSI X670E Carbon Wi-Fi.

IMG-20240109-WA0002.jpg

IMG-20240109-WA0001.jpg

IMG-20240109-WA0003.jpg

IMG-20240109-WA0004.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutucuyu sökmek için neden işlemciyi ve işlemciyi tutan mandalları sökmeye ihtiyaç duydunuz anlamadım. Yetkili servis kullanıcı hatası olarak değerlendirecektir ama yine de başvurun. Geçmiş olsun. ₺20.000 mı o anakart? 😞

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Bu yaşanan sorun için sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Ya satın aldığınız firma ile görüşüp anakartın işlemci yuvasını ücretli değişime göndereceksiniz ya da ServisPoint (MSI yetkili servisi) ile iletişime geçip yine ücretli onarıma göndereceksiniz. Kısacası sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

Pek önermem ama cımbız ile düzeltebilirsiniz fakat çok risklidir, çok narin olmanız gerekli. Yada tamirciye gidebilirsiniz :D
Hocam bu "cımbızla" onarılacak bir durumda değil. Çalıştığım yerde bu tür arızaları onarmıştık ama bu öyle yapılabilecek bir şey değil. Çünkü pinler yamulmamış direk iç içe geçmiş 😔.

Merhaba arkadaşlar, soğutucum arızalandığı için anakarttan söktüm. Sonra işlemci soketinin mandalını açtıktan sonra işlemci yerinden çıkmıyordu, kenardan yavaşça kaldırınca anakartın işlemci soketinin pinleri yamuldu. Ne yapmam lazım? Bende mi şansızlık var yoksa bana mı denk geliyor? Yardımınıza ihtiyacım var bana yol gösterin. Anakartı 26.05.2023 tarihinde aldım, garantisi 2 yıl. MSI X670E Carbon Wi-Fi.

Eki Görüntüle 2079802

Eki Görüntüle 2079803

Eki Görüntüle 2079804

Eki Görüntüle 2079805
Anlamadığım tek şey; işlemci nasıl ya da neyle o pinlere "yapışmış" bir şekilde zorlanarak çıktı? am4 soket olsa anlayacağım ama am5 sokette böyle bir şey olması çok garip.. Sokette ki pinlerin yamulduğu yer sanki Asus anakartlar da (b650 serisi olması lazım) yaşanan anakartın 7800X3D işlemleri yaktığı yerle bire bir uyuyor gibi duruyor. Çok garip şeylere şahit oldum ama bu daha da garip.. Son olarak tekrar geçmiş olsun.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Bu yaşanan sorun için sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Ya satın aldığınız firma ile görüşüp anakartın işlemci yuvasını ücretli değişime göndereceksiniz ya da ServisPoint (MSI yetkili servisi) ile iletişime geçip yine ücretli onarıma göndereceksiniz. Kısacası sizin yapabileceğiniz bir şey yok.
ServisPoint hayatta böyle bir tadilat yapamaz. Sadece fan arızası ile giden ekran kartımı RGB'sinden güç girişine kadar bozup bide utanmadan geri yollamışlardı yaptık diye. Allahtan Distribütör adam gibi çıktı da ürün değişimi yaptılar durumu anlayıp.

ServisPoint hayatta böyle bir tadilat yapamaz. Sadece fan arızası ile giden ekran kartımı RGB'sinden güç girişine kadar bozup bir de utanmadan geri yollamışlardı yaptık diye. Allah'tan Distribütör adam gibi çıktı da ürün değişimi yaptılar durumu anlayıp.

Hocam doğrudur. Fakat ücretli bir şekilde bu onarımı yapıyorlar. 1-2 yıl önce buna benzer bir sorun yaşadık ServisPoint o zamanın parası 135 TL+KDV şeklinde soket değişimini yapmıştı (Fiyatı tahminen hatırlıyorum ama bu düzeydeydi).

MSI servisinin bana mailde yazdığı cevap

Net olmamak ile birlikte 1.500-2.000 TL arası soket değişimi tutabilir.

ServisPoint hayatta böyle bir tadilat yapamaz. Sadece fan arızası ile giden ekran kartımı RGB'sinden güç girişine kadar bozup bide utanmadan geri yollamışlardı yaptık diye. Allahtan Distribütör adam gibi çıktı da ürün değişimi yaptılar durumu anlayıp.
Servis 1500 ila 2000 TL arası diyor

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI servisinin bana mailde yazdığı cevap

Net olmamak ile birlikte 1.500-2.000 TL arası soket değişimi tutabilir.

Servis 1500 ila 2000 TL arası diyor
Maşallah..!
Böyle bir fiyatı beklemiyordum. Kendi kendime 300-500 TL + KDV olur falan diye düşünmüştüm ama bu fiyatı görünce "oha" dedim.
20.000 TL'lik bir anakart için küçük bir ücret ama o soket için -bence- büyük para istemişler.
Bilemedim 🤔.

Yeni konular

Geri
Yukarı