Sokak kedilerine çiğ tavuk, ciğer verilir mi?

Et taze olsa da olmasa da et çiğ olduğu için zararlıdır. Mamalarda biraz uygun fiyatlı olanları da var onlara bakabilirsiniz ama ilk başta az miktarda alın deneyin yiyecekler mi çünkü uygun olanların kalitesi düşük olduğu için bazı kediler sevmiyor ve yemiyor.

Taze yeni kesilmiş ve temiz olan bir çiğ et bir kedi için en iyi besindir yanlışınız var.

Whiskas kesinlikle önermem kediler için çok sağlıksız, iç parazite dahi yol açtığı oluyor.

Ben kedim için 2-3yıldır whiskas kullanmaktayım ve kontrollerini de yaptırıyorum kedinin pek bir sorunu yok sanırım bazı ürünlerinde bu sıkıntı bulunuyor.

Bence değil aksine sağlıklı fakat parazit riski var.

Yaklaşık 10 yıldır kedi besliyorum birçok hastalığa yakalandılar veteriner hekimlerde birçok vakalara rastladım bir sürü veteriner tanıdığım var ve emin olun zararlı. Sadece şu şartla verilebilir et pişmiş olacak ve verdiğin kedilerde düzenli iç dış parazit ve diğer hastalık aşıları yapılmış olacak ama bu şekilde sokak kedileri için fazlasıyla zor.

Çiğ tavuk ve çiğ ciğer zararlı olabilir diye düşünüyorum.
Yurt dışında genelde çiğ besleme şeklinde besliyorlar gayette sağlıklı.
Örnek bir raw diet videosu köpek için, kediler içinde videolar var youtubeye cat raw diet barf diet yazarsan çıkar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaklaşık 10 yıldır kedi besliyorum birçok hastalığa yakalandılar veteriner hekimlerde birçok vakalara rastladım bir sürü veteriner tanıdığım var ve emin olun zararlı. Sadece şu şartla verilebilir et pişmiş olacak ve verdiğin kedilerde düzenli iç dış parazit ve diğer hastalık aşıları yapılmış olacak ama bu şekilde sokak kedileri için fazlasıyla zor.

Veterinerler genelde zararlı'der, fakat genel olarak bazı üreticiler olsun köpeğine iyi bakmaya çalışanlar olsun yurt dışı olsun çiğ etle besliyorlar fakat parazit riski doğru aşıları tam olursa iç dış parazitleri düzenli yapılırsa etide dondurulup verilirse bir sıkıntı olmıyacağını düşünüyorum, zamanında köpeğimi çiğ etle besliyordum gayet iyiydi.
Benim veteriner parazit riski var demişti, biraz kaynatıp veya pirişirip versem sorun olurmu dediğimde öyle yaparsanız sorun olmaz demişti.

Yurt dışında genelde çiğ besleme şeklinde besliyorlar gayette sağlıklı.
Örnek bir raw diet videosu köpek için, kediler içinde videolar var youtubeye cat raw diet barf diet yazarsan çıkar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Veterinerler genelde zararlı'der, fakat genel olarak bazı üreticiler olsun köpeğine iyi bakmaya çalışanlar olsun yurt dışı olsun çiğ etle besliyorlar fakat parazit riski doğru aşıları tam olursa iç dış parazitleri düzenli yapılırsa etide dondurulup verilirse bir sıkıntı olmıyacağını düşünüyorum, zamanında köpeğimi çiğ etle besliyordum gayet iyiydi.
Çiğ et kediyi zehirler, internetten araştırıp görebilirsiniz. Sokak kedisine parazit aşısı da yapılmadığını bildiğinizi düşünüyorum. Hem zehirleyip hem parazite yol açma ihtimali var çiğ etin.

Çiğ et kediyi zehirler. İnternetten araştırıp görebilirsiniz sokak kedisine parazit aşısı da yapılmadığını bildiğinizi düşünüyorum. Hem zehirleyip hem parazite yol açma ihtimali var çiğ etin.
Parazit aşısı yapabilir yavaş yavaş hocam(BENCE)yoksa kuru mamaya geçse daha mantıklı ama düşük fiyatlı mamaları genelde beğenmiyorlar.
Benim bildiğim belediye veterinerleri ücretsiz aşı yapıyordu.
Çiğ et neresi zehirlesin hocam, mama yokken bu kediler ne yiyiyordu?

Parazit aşısı yapabilir yavaş yavaş hocam(BENCE)yoksa kuru mamaya geçse daha mantıklı ama düşük fiyatlı mamaları genelde beğenmiyorlar.
Çiğ et neresi zehirlesin hocam, mama yokken bu kediler ne yiyiyordu?
Kedilerin güncel yaşam koşullarıyla geçmişteki yaşam koşullarını karşılaştırmak çok mantıklı değil. Çok fazla hareket etmeyen, enerji harcamayan kedilerde sorunlara yol açar. Kuru mama en ucuz ve en güvenli yoldur günümüzde, riske girmenin mantığı yok.

Kedi popülasyonunu ele aldığımızda, 'aşılanır ya' düşüncesi absürt kaçıyor maalesef.

Son düzenleme:
Kediler genelde yemek seçiyor hocam, ucuz mamaları pek yemiyorlar, arkadaş ucuz kuru mama denesin yoksa alternatif şeyler denemesi gerek.
Evimde kedi besliyorum, sokakta gördüğümde de beslerim. Kuru mama belli bir kalitede olursa seveceklerdir. Tabii yaş mama gibi içinde sıvı bulundurmadığından daha fazla su içmeleri gerekir. Şahsen haftada 1-2 kez yaş mama verdiğim de olur, yaş mama ile de besleyebilir arkadaş.

Ben beslemelerin çoğunda işsiz idim o yüzden en ucuz segment mamaları verdiğim zamanlar oldu yine de sevmeyerek de olsa yiyorlardı. Şu an en ucuz 15kg bile 450-500 TL olmuş durumda. Bu fiyatı ne kadar arttirabiliyorsan o kadar ise yarar ona göre kuru mamaya geçmeni öneriyorum. Ben su sorununu çözemedim. Kapları aşırı çabuk pislenip kullanılmaz hale geliyor bununla ilgili önerisi olan varsa dinleyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı