Sol gözde miyop olduğunu öğrenmek

Miyop olman dünyanın sonu değil, 8 senedir 1.25 miyopum iki gözümün de numarası aynı. Okul ve sinema harici hiçbir yerde ihtiyacım olmuyor gözlüğe. Gözlük takmamama rağmen numaram da büyümedi.

Bende 2 gözümde farklı görüyor, gözlük kullanmaya başladığımdan beri gözlük olmadan daha da bulanık görmeye başladım.

2 gözümde de 0.5 miyop+ 0.5 astigmat varmış. Birkaç gündür arada gelen bulanıklık dışında şikayetim yoktu, hatta sorduğu harfleri de hatasız söyledim. Farklı Gözlükçü iki değeri toplayıp toplam göz kusurumun 1 numara olduğunu söyledi ancak bazı yerler ayrı ayrı değerlendirmeye almış. Sizin bilginiz var mı?
Düşük derecelerde görüşte sorun yaşanmıyor çoğu zaman ama ilerleme olabilir. O yüzden gözlük kullanmanız daha iyi olacaktır, gözlük ilerlemeyi her zaman kesmez tabii ki ama yavaşlatır.

Ben özel hastanede muayene oluyorum, küçüklüğümden beridir aynı doktora giderim. Bir şikayetim yok, gayet iyi muayene ediyor. Bilindik ve başarılı bir doktora gidip bakarsanız daha iyi olur.

Doktor olmadığım için her derdinize deva bulmam zor. :D Sadece o kadar yıl göz doktoruna gidip gözlük kullanınca bazı şeyleri anlayabiliyorsunuz, tecrübe sayesinde.

Düşük derecelerde görüşte sorun yaşanmıyor çoğu zaman ama ilerleme olabilir. O yüzden gözlük kullanmanız daha iyi olacaktır, gözlük ilerlemeyi her zaman kesmez tabii ki ama yavaşlatır.

Doktor bana belli yaş sonrası gözlük numarası büyümesi duruyor demişti.

Evet, o tür bir söylem var ama derinlemesine araştırma yapmadığımdan bilgim yok maalesef. Araştırmak ya da birkaç doktordan dinlemek lazım.

Özel hastanede gittiğim doktordan 2 tanesi bana 18 yaşından sonra durduğunu söylemişti ne kadar kesin doğru bilgi akademik olarak tartışılır.

@Yeniçocuk durabildiğini bende duymuştum ama kesin bir yaş sınırı yok diye biliyorum 20 yaşına girmek üzereyim ve 6.30 derece miyop var iki gözümde. Astigmatta var fakat onu hatırlayamadım. Normalde miyop 4 civarlarındaydı geçenlerde doktora gittim öyle öğrendim. 18 yaşında kesin duruyor olsaydı 6.30 olmazdı yani.

@Yeniçocuk durabildiğini bende duymuştum ama kesin bir yaş sınırı yok diye biliyorum 20 yaşına girmek üzereyim ve 6.30 derece miyop var iki gözümde. Astigmatta var fakat onu hatırlayamadım. Normalde miyop 4 civarlarındaydı geçenlerde doktora gittim öyle öğrendim. 18 yaşında kesin duruyor olsaydı 6.30 olmazdı yani.

Geçmiş olsun. Hocam bana doktorların söylediği buydu. Belli yaş sonrası hızı azalıyor ve yavaşlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı