Solakların Pilot Olabilmesi

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Sağ elle kullanmaya göre tasarlanmış uçak kokpitleri, solak pilotlar için uygun mu sizce? Evet, solak pilot olabilirsiniz. Sorun değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güzel olmuş ama burda yanlış bir anlatım var. Uçaklar sağ ele göre tasarlanmaz ki? Yani yardımcı pilotlar sağ el kullananlardan, kaptanlar da sol el kullananlardan seçilmez ki:) Mesela ben sağ el kullanıyorum ama kaptan olunca sol koltuğa geçince kullanamayacağım diye bir şey yok. Ayrıca öğretmen pilotlar sağda oturur hep ama görev uçuşunda sol koltuğa geçerler. Yani bu araba gibi değil pek. İki elin kullanımı birbirinden farklı olmuyor. Ha alışmak dersen orası belki ama o da taş çatlasa üç beş seferde oturuyor. Biri kumandada diğeri gaz kolunda. Kullanımı gayet basit. Sadece denge meselesi, o da dediğim gibi üç beş seferden sonra zaten aşina oluyor insan.

Bu yüzden biraz yanlış bir anlatım olmuş videoda.

Kokpitler herkes için yapılmıştır, kritik anlarda (bazen kalkış ve genelde inişlerde) kaptan koltuğunda oturan pilotun sağ eli gaz kolunda olmak zorundadır, geriye kalan sol eliyle de uçağı kontrol eder. First Officer içinse tam tersi mevcuttur, sol el gaz kolunda olur ve sağ el ile uçak kontrol edilir.

Bu şekilde düşünürsek solaklar daha şanslı diyebiliriz hatta. Kaptansın hep solda uçuyorsun.. Bir düşünsene! :)

Bu şekilde düşünürsek solaklar daha şanslı diyebiliriz hatta. Kaptansın hep solda uçuyorsun.. Bir düşünsene! :)
Kaptanlık öyle seçiliyor olsa ben şimdi yazı yazdığım sağ elimi solak yaparım saniyesinde sen ne diyorsun:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı