Soldex Kalıp Nişadır Alınır mı?

Affansen

Hectopat
Makaleler
1
İnternette gördüm, havya ucu temizleme rivayeti varmış. Kalıp nişadır diye geçiyor. Yeni havya ucu da alacağım. Nişadır almaya değer mi? Ya da internet dışında bunu nereden bulabilirim? Boyacılar ve elektrikçiler kullanıyormuş galiba. Nalburlarda normal nışadır var mıdır?

:)

@cengover_ekin

Şişeyi alt kısmından eritip arasına sıkışmasını sağlayabilirsiniz.

Çok gerek görmüyorum ama, benim aldığım havya ile beraber gelmişti. Elektrikçilerde falan bulabilirsiniz, küçücük süngere 10 lira falan vermeyin de :)
Az önce siparişi verdim sayılır. Havya ucu ve Soldex 60/40 geliyor. Havya ucunun linkini bırakıyorum aşağıya. Havyama olmazsa diye korkuyorum. :D

Nişadır (amonyum klorür tuzu) değil eskiden havya ile lehim yapılırken çoğunlukla lehim suyu (çinko klorür ZnCl2'ün sulu tuzu) kullanılyordu. Normalde lektronik komponentlere lehim yaparken nişadır almaya hiç gerek yoktur. Lehim pastası, demir talaşı, bulaşık teli, lehim ucunu net olarak temizlemede çok daha etkilidir, kendi deneyimlerime göre. Bazen tomar halinde gazete kağıdı da çok, kirli havya ucunu çok iyi sıyırıp temizliyor. Kolay gelsin.

Nişadır (amonyum klorür tuzu) değil eskiden havya ile lehim yapılırken çoğunlukla lehim suyu (çinko klorür ZnCl2'ün sulu tuzu) kullanılyordu. Normalde lektronik komponentlere lehim yaparken nişadır almaya hiç gerek yoktur. Lehim pastası, demir talaşı, bulaşık teli, lehim ucunu net olarak temizlemede çok daha etkilidir, kendi deneyimlerime göre. Bazen tomar halinde gazete kağıdı da çok, kirli havya ucunu çok iyi sıyırıp temizliyor. Kolay gelsin.
Tamam hocam. Mesajınız için teşekkürler. :)

Geri
Yukarı