Son BIOS Zamanı Nedir?

1620517688788.png

Son BIOS Zamanı Nedir?

Son BIOS Zamanı, bilgisayarın güç düğmesine bastığınız andan itibaren işletim sisteminin başlamasını sağlayan kod parçacığının çalışmasına kadar geçen süreyi ifade eder. Asla ama asla işletim sisteminin açılma süresi ile karıştırılmamalıdır! İkisi farklı şeylerdir. Windows 8 ve üzeri herhangi bir Windows işletim sisteminde Görev Yöneticisinin Başlangıç sekmesinde bu değeri kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Peki bu değer hangi etmenlere göre değişiklik gösterir?
  • Sistemin çalıştığı platformun karmaşıklığı
    • Bir anakart ne kadar fazla bileşene ve yüksek seviye çipsete sahip olursa BIOS süreci o kadar yavaş olur.
    • Aslında bilgisayar ne kadar güçlü donanımlara sahip olursa BIOS kontrol süreci o sistem için o kadar uzun geçer. Zira kontrol edilmesi gereken çok fazla nokta vardır.
  • Sisteme bağlı olan bileşen sayısı ve bileşen farklılıkları
  • Sistemde kullanılan BIOS sürümü
  • BIOS içerisindeki yapılandırmalar
    • Birebir aynı donanıma ve bellenim (firmware) sürümüne sahip bilgisayarlarda bile en ufak bir BIOS ayarı farklılığı size farklı bir BIOS zamanı verecektir.
    • Örnek: BIOS Post Screen süresinin saniye cinsinden 1 birim ile 5 birim arasında değişiklik göstermesi direkt olarak son BIOS zamanını 4 saniye uzatacaktır.
  • Kullanıcının BIOS içerisinde vakit harcaması
  • Bilgisayarın uykudan/hazırda bekletten kaldırılması
gibi birçok etmene bağlı olarak bu süre değişiklik göstermektedir.

Görev yöneticisi ilgili değeri kayıt defterinin şu dizininden getirmektedir:
HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power\FwPOSTTime

Açılma süresi olması zaten olası değildi. Benim 6/7 yıllık laptop son BIOS zamanı 3 sn falan gösteriyor.

Görev yöneticisi ilgili değeri kayıt defterinin şu dizininden getirmektedir:
HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power\FwPOSTTime

Gözcü'ye ekleyeyim bunu ben :D

Yeni konular

Geri
Yukarı