Son dönemde çıkan oyunlar neden özgün değil?

Fheron

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Son zamanda hem Potentia hem de Erzurum oyunlarını gördük ama nedense bu oyunlar milli değerleri sömüren ve özgünlükten yoksun işler gibi geldi. Neden böyle oluyor diye sorup duruyorum ve bana göre az önce dediğim şey. Özgün bir yapıdan uzak olmaları ve milli değer üzerinden oyunun iyi olduğu izlenimi vermeleri. Bu oyunların hangi oyunlardan içeriğini aldığı belli hatta videosunu çeken bazı içerik üreticileri bile Türk işi... Oyunu, Türk yapımı...gibi. Sizce neden böyle neden bizim oyunlarımız böyle? (İşini iyi yapan ve kendi fikirlerini yansıtan yerli oyun yapımcılarımıza bir lafım yok.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkemizde oyun sektörü gelişmemiş. Özgün içerik için yüklü miktarda para lazım. Belki Call of Duty ve Assassin's Creed gibi oyunları görürüz. İş parada bitiyor. Milyonlar lazım. Erzurum ve potentia oyunlarına bakarsan çok kısıtlı kalmış zaten iş parada bitiyor. Call of Duty Modern Warfare 2 bütçesi 292 milyon dolarmış. Bu para var mı? Yok. Mesela çok fazla param olsaydı. Çanakkale ve Sarıkamış ile ilgili bir oyun yapmak isterdim.

Hocam satan formüller var ve oyuncular ses etmiyor aynı şeyleri hey yıl tekrar satın alıyorlar. Oyun yapımcıları da bu durumdan dolayı aynı oyunları yapıyor nasıl olsa alınıyor.

Son zamanda hem potentia hem de Erzurum oyunlarını gördük ama nedense bu oyunlar milli değerleri sömüren ve özgünlükten yoksun işler gibi geldi. Neden böyle oluyor diye sorup duruyorum ve bana göre az önce dediğim şey. Özgün bir yapıdan uzak olmaları ve milli değer üzerinden oyunun iyi olduğu izlenimi vermeleri. Bu oyunların hangi oyunlardan içeriğini aldığı belli hatta videosunu çeken bazı içerik üreticileri bile Türk işi... Oyunu, Türk yapımı...gibi. Sizce neden böyle neden bizim oyunlarımız böyle? (işini iyi yapan ve kendi fikirlerini yansıtan yerli oyun yapımcılarımıza bir lafım yok.)

Crysis 16 milyon Euro'ya yapılmış bir oyun. Kaliteli bir oyun.

Ülkemizde oyun sektörü gelişmemiş. Özgün içerik için yüklü miktarda para lazım. Belki Call of Duty ve Assassin's Creed gibi oyunları görürüz. İş parada bitiyor. Milyonlar lazım. Erzurum ve potentia oyunlarına bakarsan çok kısıtlı kalmış zaten iş parada bitiyor. Call of Duty Modern Warfare 2 bütçesi 292 milyon dolarmış. Bu para var mı? Yok. Mesela çok fazla param olsaydı. Çanakkale ve Sarıkamış ile ilgili bir oyun yapmak isterdim.
Olay bütçe değil. Witcher serisi örnek buna. Oyun yapmak isteyen yirmi kişi ve ortalama üstü bilgisayarlarla oyun yapılır.
Witcher 1-2 gibi küçük adımlarla başlanmalı, ordan gelen sermayeyle de çok daha büyük bir oyun yapılmalı. İnsanlar özgün bir konuya bile tav oluyor, grafikleri çöp olsa da.

Yeni konular

Geri
Yukarı