Son kullanıcı için performanslı Linux dağıtımı önerisi

Ben Zorin OS Pro tavsiye ederim. İnternetten. ISO dosyasını bulabilirsin. Normalde paralıdır.

Oyun performansı ve stabil RAM kullanımı düşük mü? Bir de kullanım kolay mı?

EndeavourOS kullanabilirsiniz.

Arch Linux tabanlı olmasından dolayı AUR ile birlikte kaynak bolluğunuz olmuş olur. Fakat AUR üzerinden bir şeyler indirirken biraz dikkatli olmanız lazım. Gidip bilinmeyen bir paket kurarsanız gizliliğiniz açısından sorun olabilir. Bilindik çoğu şeyde zaten sorun olmuyor.

Ayrıca EndeavourOS hafif ve sade bir dağıtımdır çoğu dağıtıma göre.

Kullanımı basit mi?

Ne kadar Linux tecrübeniz olduğuna göre değişir bu durum. Fakat bilmediğiniz konularda ve karşılaştığınız hatalarda önce araştırma yapıp sonucunu bulamazsanız Sosyal'de bununla ilgili konu açıp yardım isteyebilirsiniz.

Günlük kullanım için gayet güzel bir dağıtım.

Ne kadar Linux tecrübeniz olduğuna göre değişir bu durum. Fakat bilmediğiniz konularda ve karşılaştığınız hatalarda önce araştırma yapıp sonucunu bulamazsanız Sosyal'de bununla ilgili konu açıp yardım isteyebilirsiniz.

Günlük kullanım için gayet güzel bir dağıtım.

Hiç tecrübem yok. Bir ara gene Mint indirmiştim. İyi şeyler yaşamamıştım o yüzden Mint'e güzel bakmıyorum ama o Mate değildi.

Hiç tecrübem yok. Bir ara gene Mint indirmiştim. İyi şeyler yaşamamıştım o yüzden Mint'e güzel bakmıyorum ama o Mate değildi.

Mate masaüstü ortamı. Yine deneyim değişmez muhtemelen.

Dediğim gibi, zorlandığınız bir yer olursa konu açabilirsiniz. Yardım edecek çok insan var forumda. 🙂

Tamamdır hocam sağ olun birazdan kuruluma başlayacağım.

Mate masaüstü ortamı. Yine deneyim değişmez muhtemelen.

Dediğim gibi, zorlandığınız bir yer olursa konu açabilirsiniz. Yardım edecek çok insan var forumda. 🙂

Elementary OS 5.1.7 Hera oneririm. 6-7 yildir kullanirim. Kendi capinda surekli guzel bir sekilde guncellesti ama 6.0 ile 6.1 surumu kotudur.

Son kullanici icin cok uygundur ve tasarim harikasidir.

Elementary OS 5.1.7 hera oneririm. 6-7 yıldır kullanirim. Kendi capinda surekli guzel bir sekilde guncellesti ama 6.0 ile 6.1 surumu kotudur.

Son kullanici icin cok uygundur ve tasarim harikasidir.

Oyun performans ı RAM kullanımı filan iyi mi bir de kullanımı kolaymı.

Oyun performans ı RAM kullanımı filan iyi mi bir de kullanımı kolaymı.
Kullanimi cok kolaydir. Ornegin .deb kurmak icin:
Kod:
sudo dpkg -i paket.deb
sudo apt --fix-broken install
bu kodlari yazmiyorsun.

Sadece .deb pakete tikliyorsun `Eddy` adli basit bir program kendi kuruyor otomatik.
Yani kolaylik saglayan bir suru yazilim var.

Pencere yonetimi cok iyidir ve kendi capimda iddia ediyorum en verimli, en kullanisli ve en gelisimi pencere yonetimi ve sanal masaustu kullanimina sahiptir.

Ram kullanimi tweaks yapmazsan 650-800 Mb.
Tweaks yaparsan 500-700 Mb oluyor.

Zaten PC rahat calisiyor.

Ubuntu tabanli olmasi da en buyuk avantajlardan biridir.

Oyun performansi Windows'tan iyi degildir. Her dagitimda gecerlidir bu diye biliyorum ama oyunlarini rahat oynarsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı