Son kullanma tarihi geçmiş ilaç içilir mi?

Hayatımda bir kez tarihi geçmiş ilaç içtim. Onda da bir şey olmadı. Ama kesinlikle içme, bu skt si geçmiş ambalajlı gıda ürünlerine benzemez, çok sıkıntılı sonuçları olabilir.

“Peki sen neden içtin?” diyecek olursan. Askerdeydim. Migrenim tuttu ve kafamı duvara vurup patlatmak istercesine ağrım vardı. Revirde ağrı kesici iğne yapmayıp reçete yazdılar. Ama sorun şu ki reçeteler her gün sonunda toplanıyor, sonraki günün sabahı eczaneye iletiliyor. O gün eczaneden temin ediliyor ve askeriyenin revirine geliyor. Sonraki gün eğer görevli astsubayın işi yoksa ilaçlar revirden ilaç odasına taşınıyor ve ilaçlar sayılıyor (bir sürü askere tonlarca ilaç geldiği için sayılıyor). Sonraki gün ancak ilacını alabiliyorsun. Her öğün gidip 1 tane alıp ilaç odasında içmen gerekiyor vs vs. Yani nerden baksan yazdırdığın reçetenin ilaçlarına 3-4 gün sonra ulaşıyorsun. Ee malum migren öyle bir şey değil, kafamı duvara vurarak patlatasım var yani ötesi yok. Bir tane farklı bölükten arkadaş sağolsun halime acıdı gel benle dedi, bir tane eskiden kalma ilacım vardı diyerek tek tablet dolu bi film verdi majezik. Baktım tarihi 6 ay geçmiş. M.kerler dedim içtim. 2 saate ağrı “geçti” denecek kadar hafifledi ve sorun olmadı, ama olabilirdi de.

Yani böyle bir çıkmazda değilsen içme 😅

Geri
Yukarı