Son zamanlarda halk arasında artan kaşınmalar

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Forumda da konularını gördüğüm bu hastalığa ben de yakalandım. Ev halkımdan birisine bulaşmış, dolayısıyla bana da bulaştı. Son zamanlarda bazı kullanıcıların sebebini bilmeyip kaşındıkları için konu açtıklarını gördüm. Bu konuyu ise bilgilendirme amaçlı açıyorum, doktor veya uzman falan değilim. Sadece deneyimimi aktarıyorum. Yanlış anlamayın, "Kaşınıyorsanız kesin uyuzsunuz!" demiyorum fakat tedbir almakta fayda var. Vesveseye, evhama gerek yok tabi ki. Doktora gider baktırırsınız. 🙂

Evvela böyle bir durumunuz varsa tedbir amaçlı insanlarla teması kesin. Korkmaya falan gerek yok, ağır bir şey değil başlarda. Fakat ilerlememesi gerekiyor.

Uyuz dediğimiz hastalık bizim gittiğimiz doktorun dediğine göre 10, internette yazana göre 15-20 dakikada temas ile bulaşıyor. En nihayetinde 3 saniye dokununca bulaşmıyormuş.

Genelde geceleri özellikle yatakta artan kaşıntıyla anlayabilirsiniz. Vücudunuzda sivilce gibi izler belirebilir. Ama öyle sivrisinek ısırığı gibi 1 adet ve kocaman olmaz kendimde gördüğüme göre. Küçük küçük ve birkaç tane olur.

Bu süreçte Wilkinson kremini kullanıyorum. Çözüm için Kwellada şampuan ve losyonu veya Wilkinson kremi mevcut fakat hem daha evvel 8 ay kadar uyuz geçirmiş arkadaşımdan hem de doktorumdan dinlediğime göre Wilkinson kremi daha etkili. Kwellada kullanınca bir müddet sonra geri uyanabiliyormuş, tam iyileşememe ihtimali varmış. Wilkinson etkili dedi doktor fakat kokusundan ötürü hastalar tercih etmiyormuş. Ama farklı bir kokusu var. Yağlı tahta gibi, yanık odun gibi farklı bir şey kokuyor. Koku başta bayağı yoğun oluyor fakat 2 saate falan azalıyor o yoğunluk. Gitgide bitiyor. Ama kremi 3 gün boyunca her gün sürüyorsunuz ve bu süreç içerisinde yıkanmıyorsunuz. Bildiğiniz suya değmemeniz gerekiyor. Eller yıkamak dahil. Kuzenimle birlikte gittik, aile hekimi ona "Ellerini yanık gibi düşün, yıkaman gerekse bile yıkadıktan sonra eline geri krem sürmen gerekmekte." dedi.

Evdeki herkesin kullanması gerekiyor ilaçları, kaşınmayanlar bile.

Kremi boyundan aşağı vücudun her yerine sürüyorsunuz. Kwellada ile birlikte kullandım ben fakat doktorunuza da sorarsınız tabi ki.

Evvel duş alıp temizlendim, sonra Kwellada şampuan sürüp kutuda yazdığına göre 10 dakika bekledim. Sonra losyonu sürüp ardına kremi sürdüm. Pazartesi başladım buna, bugün çarşamba. 3. kez süreceğim kremi ve cuma duş alacağım. İhtiyaten 4 gün yapacağım yani. Bende durum bu şekilde.

Yazı başında da dediğim gibi, doktor yazısı değildir. Bi' haberdar olmanız için deneyim aktarımı. Varsa böyle bir durum bi' sağlık ocağına görünebilirsiniz.

Bu konu hakkında haberler:

Sabah kalkınca ve akşam yatarken çok oluyordu. Sanırım bende hastayım.

Siz kullanamaya başlayalı kaç gün sonra kaşıntılar azaldı?
Kullandıktan sonra direkt azaldı. Ancak ben henüz 2 kere sürdüm, bugün 3. gün ve tekrar süreceğim, yarın yıkanacağım. Yani hâlâ finale ulaşmadım. Az da olsa kaşınma mevcut. Yarın yıkansam bile Kwellada'yı kullanacağım ve onunla devam edeceğim.

Bu bahsettiğin olay sadece uyuz ile alakalı bir durum değil.

Ne idiği belirsizler ve de asgari ücretli maaşlıların çok çocuk sahibi olma heyecanı ile aşırı artan ülke nufus sayısı ile belediyeler suları yeterli dezenfekte etmeden içine klor vs katarak dağıtımını yapmakta.
Bu hiç geçmeyen cilt sorunları oluşturup, derinin hassasiyetini arttırıyor. Dış etkenler misal plastik torbalar vs ile de her şeye karşı alerjik reaksiyon gösterebiliyorsunuz.

@TosunPASA buradaki durum farklı. Uyuz hastalığı son zamanlarda artış gösterdi. Arkadaşımın üniversitesi 3-5 Kasım arası tatil edildi. Haberlere de çıktı bu durum. Kaşıntıyı uyuza bağlamıyorum. Son zamanlarda artan uyuz hakkında insanları bilgilendirme amaçlı yazdım. Kaşıntı belirtisi olduğu için belki başlığa uyuz yazsam bakmayacak adam da baksın diye kaşıntı yazdım.

@TosunPASA buradaki durum farklı. Uyuz hastalığı son zamanlarda artış gösterdi. Arkadaşımın üniversitesi 3-5 Kasım arası tatil edildi. Haberlere de çıktı bu durum.

Benim evde TV yok. Netdeki gazeteleri de sık incelemiyorum.
Benim bahsettiğim sadece ülke genelinde insanlarımızın her türlü rahatsızlığa açık bir bünyede olduğunu vede kaynakçasını belirtmek idi.

Yoksa ülkemizde uyuz vakıası yoktur gibi bir iddiam yok.

Hatalı anlaşılma olmasın lütfen.

Sınırlarımızın kevgir olduğu dönemde, 40 yıldır görülmeyen kara çıban adı veren rahatsızlık da artmış idi 6 yıl önce. Dolayısı ile 100-200 yıl önceki rahatsızlıkların ülkemizde çok sık görülmesi normal.

Geri
Yukarı