Son zamanlarda YouTube'da motivasyon videoları altındaki yorumlar beni geriyor

R6 Liu Kang

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Malumunuz YKS de yaklaşmışken "son 2 hafta da 100 net arttır (!)" videoları rövanşta olmaya başladı. Ancak sizlere iletmek istediğim konu başka. YouTube'da yayınlanan her konu anlatım veya motivasyon videolarının altı binlerce yorumla doluyor. Ancak yorumlarda olan herkes ya inanılmaz çalıştık öleceğim neredeyse diyen veya 4. senemdeyim, 3. senemdeyim diyen hatta ismini dahi ÖSYM yapan ciddi manada kafasını bozmuş insanlarla dolu. Ve bu insanlar kötü nette yapsa iyi nette yapsa şahsen planlı bir şekilde ilerlememe ve genelde herhangi bir şey için çok stress yapmamama rağmen beni geriyor. Çünkü kendilerince bu sınavı hayatın sonu gibi lanse ediyorlar. Ve şu devirde ki Türkiye de üniversiteye hayatını bu kadar bağlayan değişik rakipler görmek nedensizce geriyor. Biliyorum saçma bir konu oldu. Ancak siz bu tür paylaşım yapanlar veya her postun videonun altında belirenlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınavı geçene kadar tüm odağı sınava bağlamak, tüm yaşam amacını YKS sınavından ibaret zannetmek sınava odaklanmak ve çalışmak için iyi ama üniversiteye gidince sudan çıkmış balığa dönüyorsunuz. Ben yabancı dilde 80 de 72,5 net yaptım, yani o sınava göre İngilizcem harika ama üniversiteye gittim, hazırlık atlama sınavı geldi, kağıttaki soruda ne yapmamız gerektiğini bile anlamadım, el kaldırıp 'hocam burada ne yapacağız?' diye sordum, hoca Türkçe sorduğum için ya da soruyu kendi başıma anlamak zorunda olduğum için 'ben bilmiyorum' tarzında el işareti yaptı. Orada sap gibi kalınca anladım YKS'nin tamamen saçma bir sınav olduğunu.

Videolar ve yorumlar kısmında da gelince, oralar çok ilginç ortamlar. Yani abartan uçup kaçan çok oluyor. Mesela bende denk geliyorum, 'günde 35 saat ders çalışıyorum' diye her gün videolar paylaşan, özellikle de kızların ürettikleri içeriklere. Bunlar nefes almadan çalışıyormuş gibi görünüp günde 3-5 saat çalışanlara umutsuzluk yükleyen tipler ve ne alakaysa sınav dönemi geldiğinde aniden piyasadan kayboluyorlar. Bana kalırsa sosyal medyaya içerik üreticem diye vakit kaybetmekten doğru düzgün ders çalışamayıp sınavda batırıyorlar sonra hesaplarını dondurup bir süre kayboluyorlar. Ben bir dönem can sıkıntısından bir ünlü adına fan hesabı açmıştım ve çok basit 3-5 paylaşım yaptığım halde içerik bul, düzenle, paylaş, beğeni ve yorumlara bak, gerekirse cevap yaz, bildirimleri sürekli takip et derken çok fazla zaman aldığını fark ettim ve o hesapla uğraşmayı bıraktım. Dışarıdan bakınca 1 fotoğraf paylaşıp geçmiş gibi görünüyor ama arka planda belkide saatlerini alıyor, zamanını öldürüyor. Yorumlara da kasıtlı olarak moral bozmaya çalışan bolca insan var, ben kızı düşük puan aldı diye sıralamayı bozsun diye kocasını sınava sokacağını söyleyen bir kadın bile gördüm, bizzat komşumdu bu. Yani bunu bile düşünen insan yorum yazmaz, yazdırmaz mı? O sebeple fazla kafanı yormadan, psikolojini yıpratmadan yoluna odaklanmalısın. Eski yks sınavlarını çöz, uykunu düzene sok, erken kalkmaya alış, sınava gireceğin okula gidip bak. Son günlerde yapacağın şeyler bunlar.

Son düzenleme:
Sınavı geçene kadar tüm odağı sınava bağlamak, tüm yaşam amacını YKS sınavından ibaret zannetmek sınava odaklanmak ve çalışmak için iyi ama üniversiteye gidince sudan çıkmış balığa dönüyorsunuz. Ben yabancı dilde 80 de 72,5 net yaptım, yani o sınava göre ingilizcem harika ama üniversiteye gittim, hazırlık atlama sınavı geldi, kağıttaki soruda ne yapmamız gerektiğini bile anlamadım, el kaldırıp 'hocam burada ne yapacağız?' diye sordum, hoca Türkçe sorduğum için ya da soruyu kendi başıma anlamak zorunda olduğum için 'ben bilmiyorum' tarzında el işareti yaptı. Orada sap gibi kalınca anladım YKS'nin tamamen saçma bir sınav olduğunu.

Videolar ve yorumlar kısmında da gelince, oralar çok ilginç ortamlar. Yani abartan uçup kaçan çok oluyor. Mesela bende denk geliyorum, 'günde 35 saat ders çalışıyorum' diye her gün videolar paylaşan, özellikle de kızların ürettikleri içeriklere. Bunlar nefes almadan çalışıyormuş gibi görünüp günde 3-5 saat çalışanlara umutsuzluk yükleyen tipler ve ne alakaysa sınav dönemi geldiğinde aniden piyasadan kayboluyorlar. Bana kalırsa sosyal medyaya içerik üreticem diye vakit kaybetmekten doğru düzgün ders çalışamayıp sınavda batırıyorlar sonra hesaplarını dondurup bir süre kayboluyorlar. Ben bir dönem can sıkıntısından bir ünlü adına fan hesabı açmıştım ve çok basit 3-5 paylaşım yaptığım halde içerik bul, düzenle, paylaş, beğeni ve yorumlara bak, gerekirse cevap yaz, bildirimleri sürekli takip et derken çok fazla zaman aldığını fark ettim ve o hesapla uğraşmayı bıraktım. Dışarıdan bakınca 1 fotoğraf paylaşıp geçmiş gibi görünüyor ama arka planda belki de saatlerini alıyor, zamanını öldürüyor. Yorumlara da kasıtlı olarak moral bozmaya çalışan bolca insan var, ben kızı düşük puan aldı diye sıralamayı bozsun diye kocasını sınava sokacağını söyleyen bir kadın bile gördüm, bizzat komşumdu bu. Yani bunu bile düşünen insan yorum yazmaz, yazdırmaz mı? O sebeple fazla kafanı yormadan, psikolojini yıpratmadan yoluna odaklanmalısın. Eski YKS sınavlarını çöz, uykunu düzene sok, erken kalkmaya alış, sınava gireceğin okula gidip bak. Son günlerde yapacağın şeyler bunlar.

Aynen öyle çok haklısınız hocam sadece sınavı hayatının odağına almak doğru olabilecek bir şey ancak hayatı sadece ondan ibaret sanmak büyük yanılgı.

Aslında bu çok temel bir konu insanın kendi zihnine tapması! insanı insan yapan sadece "zihin" olduğu düşünülüyor tabi artık bu pik sevyiye gelmiş durumda. aslında insan doğal bir canlı ve herşeyin zihin (akıl-zeka-bilgi) olarak düşünülmesi insanı geriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı