Son zamanlarda zamlanan oyunlar

Osman Nuri23

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, Technopat Sosyal'de ilk konum bu. Uzun zamandır forumu takip etmekteyim, kaydolmak bugüne nasipmiş. Bugün uzun zamandır oyunlara yapılan zamlara dikkat çekeceğim. Zam konusu haber olarak düşündüğüm için oyun haberlerine açtım, ilk konum yanlışsa kusura bakmayın. Neyse oyunlara geçelim. Oyunları Amerikan dolar fiyatı ve yanına Türk lirası olarak belirteceğim, eski ve yeni fiyatları ayıracak şekilde göstereceğim.

1-Rust= dolar fiyatı: 20$, Türkiye fiyatı: 31₺ sene 2013. ilk zam 2018 yılında oyunun dolar fiyatı erken erişimden çıktığı için 35 dolar olmuş. Türk lirası karşılığı: 57₺. Sonraki zam 2020 yılında tekrardan dolar fiyatı artarak oyun 40 dolar olmuş. Türk lirası karşılığı: 127₺. Gördüğümüz gibi özel fiyatlandırma esnetilmiş. Son zam direkt Türk lirası olarak gerçekleşti, 2021 Eylül fiyat: 208₺ dolar fiyatında değişme yok.

2-Garry's Mod= dolar fiyatı: 10$, Türkiye fiyatı: 18₺ sene 2014. yapılan zam 2021 Mayıs ayında gerçekleşiyor. Oyunun dolar fiyatı değişmeyip sadece Türkiye fiyatı zamlanıp 42₺ oluyor.

3-Max Payne 3= dolar fiyatı: 20$ Türkiye fiyatı: 31₺ sene 2014. yapılan zam 2021 Mayıs ayında gerçekleşiyor. Oyunun dolar fiyatı değişmeyip Türkiye fiyatı zamlanıp 144₺ oluyor.

4-La Noire= dolar fiyatı: 20$ Türkiye fiyatı: 24₺ sene 2014. yapılan zam 2021 Mayıs ayında gerçekleşiyor. Oyunun dolar fiyatı değişmeyip Türkiye fiyatı zamlanıp 144₺ oluyor.

5-Inside= dolar: 20$ Türkiye: 31₺. Yapılan zam 2021 Ağustos. Dolar fiyatı sabit kalıyor ve Türkiye fiyatı 84₺ oluyor.
6-Limbo= dolar: 10$ Türkiye: 18₺. Yapılan zam 2021 Ağustos. Dolar fiyatı sabit kalıyor ve Türkiye fiyatı 42₺ oluyor.

7-Dead by Daylight= dolar: 20$ Türkiye: 31₺. Yapılan zam 2021 Haziran. Dolar fiyatı sabit kalıyor ve Türkiye fiyatı 59₺ oluyor.

8- A Plague Tale: Innocence= dolar: 45$ Türkiye: 130₺. Bu oyunda ilginç bir olay var. Dolar fiyatı 40$'a düşüyor ve Türkiye fiyatı 250₺ olarak zamlanıyor.

9-Elder Scrolls 5 Skyrim SE= dolar: 40$ Türkiye: 115₺. Yapılan zam 2021 Eylül. Dolar fiyatı değişmeyip Türkiye fiyatı 200₺ oluyor.

Bu zam bayağı değişik, Commandos Pack= dolar: 15$ Türkiye fiyatı: 50₺ yapılan zam eylül 2021 Türkiye fiyatı inanılmaz zamlanıyor, fiyat: 150₺. 20 yıllık oyunlar dolar = 10₺ olarak satılmaya başlanmış durumda.

Buraya aslında bayağı örnek yazardım ama çok konu uzamasın diye yazmıyorum. Sizler aklına geleni forumda yazabilirsiniz tartışalım beraber, maalesef ülkemizin alım gücünün düşmesi ve ₺ değer kaybının devam etmesiyle oyunlardaki zamlarda kaçınılmaz hale geldi ayrıca firmalarda daha artık özel fiyatlandırmadan vazgeçmeye başladılar. Korona virüsün ve oyunların bir türlü çıkmamasıyla zarar etmeye başlayan firmalar özel fiyatlandırmadan da elini ayağını çekmeye başlamış durumdalar. Bu yazdıklarım Steam fiyatlar ve ileride bayağı bir oyunun daha zamlanacağını göreceğiz maalesef ki firmalar Steam'in önerdiği fiyatlara uymuyorlar ve yeni çıkan bazı oyunlarda daha artık bazıları PS Store ile fiyatları aynı. Örnek: GTA Trilogy tüm platformlarda 530₺. Bu konuyu da açmamamın sebebi de farkındalık oluşturmak. Oyunlar indirimde uygun fiyatlara indi mi kaçırmayın alın derim, kenarda dursun çünkü sonradan alırım aynı fiyata düşer diye dediğimizde oyunun fiyatı 3-4 katına çıkmış oluyor. Maalesef bu çok kötü bir durum, inşallah ileride bu durumun düzelmesini oyunların tekrardan alınabilecek fiyatlarda olmasını ve özel fiyatlandırmaların daha iyi olmasını temenni ediyorum, maalesef biz oyuncularının elinden bir şey gelmiyor. Durumumuz ₺ değerine ve firmanın inisiyatifine kalmış durumda. Buraya kadar okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum, umarım biraz farkındalık oluşturabilmişimdir. Herkese iyi forumlar.

Son düzenleme:
Commandos Pack'i indirimlerde 2 TL gibi bir fiyata almıştım 2 sene önce. Doların yüksek olduğu aşikar ama firmalarında yerel fiyatlandırma yapması gerek. Bizim alım güzümüzle ABD'dekinin aynı değil ki. Adamlar 10 dolara Xbox Game Pass kullanıyor, yanlış bilmiyorsam çoğu eyalette saatlik ücret gibi bir rakam. 60 dolarlık oyun onlara pahalı gelirken, EA bizde 500+ TL oyun satabiliyor. F1 2020'yi 25 TL'ye en dolu paketle aldım, F1 2021 indirimde 145 civarına düşmüş. EA'ya geçtikten sonra bir daha F1 almam artık.

Technopat'taki ilk konumdu bu. Dolar o zamanlar 9.5 seviyesindeydi. 5 ay sonunda dolar kuru şu an 15₺ seviyesinde. İnanılmaz derecede yeniden oyunların zamlandığı döneme girdik. Konuyu güncelleme gereği duydum.

Oyun adı / Önceki dolar fiyatı / Şimdiki dolar fiyatı / Önceki ₺ fiyatı / Şimdiki ₺ fiyatı

1- Football Manager 2022 / 50$ / 50$ / 300₺ / 500₺
2- Dead By Daylight / 20$ / 20$ / 59₺ / 99₺
3- Elden Ring / 60$ / 60$ / 300₺ / 500₺
4- Sniper Elite 5 / 50$ / 50$ / 77₺ / 549₺
5- Walpaper Engine / 4$ / 4$ / 20₺ / 25₺
6- Days Gone ve Horizon Zero Dawn / 50$/ 50$ / 275₺ / 329₺
7- WWE 2K22 / 60$ / 60$ / 92₺ / 429₺
8- Arma 3 / 30$ / 30$ / 99₺ / 169₺
9- DayZ / 45$ / 45$ / 150₺ / 260₺
10- Dread Hunger / 25$ / 30$ / 80₺ / 165₺
11- Total Warhammer 3 / 60$ / 60$ / 345₺ / 600₺
12- Two Point Hospital / 35$ / 35$ / 125₺ / 279₺
13- New World / 40$ / 40$ / 109₺ / 178₺
14- Sifu / 40$ / 40$ / 69₺ / 163₺
15- Babylon's Fall / 60$ / 60$ / 369₺ / 600₺
16- Have a Nice Death / 15$ / 15$ / 150₺ / 50₺ (!) 🙂
17- Thunder Tier One / 20$ / 20$ / 60₺ / 100₺
18- Surviving The Aftermath / 25$ / 30$ / 40₺ / 117₺
19- Sherlock Holmes The Devil's Daughter / 10$ / 30$ / 18₺ / 150₺
20- Medieval Dynasty / 30$ / 35$ / 90₺ / 150₺
21- Five Nights at Freddy's: Security Breach / 40$ / 40$ / 610₺ / 61₺ (!) 😃
22- Synthetik 2 / 18$ / 18$ / 3500₺ / 35₺ (!) 😃😃🤣

Gördüğünüz gibi kurun etkisini görmeye devam ediyoruz. Birkaç tane oyunda da fiyat artışı değil bariz fiyat düşüşleri de olmuş. Yeni çıkacak oyunlarda kurun daha da etkisini maalesef göreceğiz. Umarım ilerde böyle fiyatlar değil de alınabilecek makul fiyatlandırmalar görürüz. Gidişat düzelir temennisiyle. Bu fiyatlandırmaları yazarken kullandığım kaynak: "SteamDB" adresi.

Son düzenleme:
3 gün önce 77₺'ye Sniper Elite 5 aldım, sonraki gün 549₺ oldu fiyatı. Zam denemez yanlış fiyat yazılmış ama buraya yazmak istedim.
Yanlış fiyat olsa bile kısa süreliğine o fiyattan satıldı ve fiyatı yükseldi yani zamlandı. O firmanın hatası daha dikkatli olsalarmış alanlar için güzel oldu tabi alamayanlar için Epic'te hala 80₺ almak istiyorsanız hemen alın.

3 gün önce 77₺'ye Sniper Elite 5 aldım, sonraki gün 549₺ oldu fiyatı. Zam denemez yanlış fiyat yazılmış ama buraya yazmak istedim.
Nasıl yanlış yazılmış olabilir? Bir kişi mi kontrol ediyor sanıyorsunuz böyle şeyleri? En ufak şeyi satan kişi bile koyduğu fiyatı defalarca kontrol ederken oyun satıcıları bu fiyatları dikkat etmeden mi koyacak? Oyunun ederi zaten 77 TL. Sniper Elite 4 indirimsiz 89 TL iken serinin yeni çıkan oyunu 77 TL'ye koyuluyor. Oyuncu çekme politikasından başka bir şey değil. Ön sipariş fiyatını 77 TL'den gören bizler direkt yapıştıralım diye yapıyorlar. Oyunu 120-130 TL'den çıkarsalar 1 yılda alacak kişi sayısını 77 TL ile 3 günde yakalıyorlar. Bu sefer serinin sıkı takipçileri dışında oyunu sırf diğer ön sipariş oyunlarına göre ucuz bulup alanlar oluyor. Kısacası oyunun fiyatını girdiklerinde hata olduğunu fark etmeseler bile 3 kişi satın aldıktan sonra anında fark ederler. Siz elinizdeki fazla ürünleri ucuza sattığınzda fark etmez miydiniz? Dediğim gibi bunlar oyuncu çekme politikası. Sniper Elite 5 şu fiyatıyla %85 indirime girse anca eski fiyatına yaklaşıyor. Bir gün gelip de ana fiyatını 100 TL'ye çekerler sonra %70 indirim diye yuttururlar asıl alınması gereken fiyata. O da olsa olsa anca 3 senede olur. Sniper Elite 4 indirimde 13.35 TL ise bu oyuna en fazla 30 TL verirsiniz.

Aynı olayın kısa süre önce WWE 2K22'de yaşanmış olması da mı tesadüf? 2K çok uyanık bir firma. Dediğim gibi oyuncu çekme politikasını denediler ve de başarılı oldular. WWE bana kalsa 90 TL edecek bir konsept bile değil. Hatta çoğunluğa göre de bu böyledir ancak bu çoğunluktan bazıları sırf oyun ön sipariş olarak çıkan yeni bir oyuna göre çok ucuz diye alıyor. Bu tarz hareketler sadece rezillik.

Belli ki oyunun yapımında harcanan parayı hızlıca geri kazanmak istediler ve de kazandılar.

Nasıl yanlış yazılmış olabilir? Bir kişi mi kontrol ediyor sanıyorsunuz böyle şeyleri? En ufak şeyi satan kişi bile koyduğu fiyatı defalarca kontrol ederken oyun satıcıları bu fiyatları dikkat etmeden mi koyacak? Oyunun ederi zaten 77 TL. Sniper Elite 4 indirimsiz 89 TL iken serinin yeni çıkan oyunu 77 TL'ye koyuluyor. Oyuncu çekme politikasından başka bir şey değil. Ön sipariş fiyatını 77 TL'den gören bizler direkt yapıştıralım diye yapıyorlar. Oyunu 120-130 TL'den çıkarsalar 1 yılda alacak kişi sayısını 77 TL ile 3 günde yakalıyorlar. Bu sefer serinin sıkı takipçileri dışında oyunu sırf diğer ön sipariş oyunlarına göre ucuz bulup alanlar oluyor. Kısacası oyunun fiyatını girdiklerinde hata olduğunu fark etmeseler bile 3 kişi satın aldıktan sonra anında fark ederler. Siz elinizdeki fazla ürünleri ucuza sattığınzda fark etmez miydiniz? Dediğim gibi bunlar oyuncu çekme politikası. Sniper Elite 5 şu fiyatıyla %85 indirime girse anca eski fiyatına yaklaşıyor. Bir gün gelip de ana fiyatını 100 TL'ye çekerler sonra %70 indirim diye yuttururlar asıl alınması gereken fiyata. O da olsa olsa anca 3 senede olur. Sniper Elite 4 indirimde 13.35 TL ise bu oyuna en fazla 30 TL verirsiniz.

Aynı olayın kısa süre önce WWE 2K22'de yaşanmış olması da mı tesadüf? 2K çok uyanık bir firma. Dediğim gibi oyuncu çekme politikasını denediler ve de başarılı oldular. WWE bana kalsa 90 TL edecek bir konsept bile değil. Hatta çoğunluğa göre de bu böyledir ancak bu çoğunluktan bazıları sırf oyun ön sipariş olarak çıkan yeni bir oyuna göre çok ucuz diye alıyor. Bu tarz hareketler sadece rezillik.

Belli ki oyunun yapımında harcanan parayı hızlıca geri kazanmak istediler ve de kazandılar.
Bu politikayı neden sadece Türkiye ve Arjantin'de yapıyorlar?

Yeni konular

Geri
Yukarı