Son zamlardan sonra korsan oyunculuk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eskiden korsan oyun almazdım ama şu dönemde kimse korsana hayır demez (parası olan hariç 😁😁).

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatlar pahalıysa param yetmiyorsa almam oynamam sen marketteki ürüne para yetmezse alamazsın değil mi?

Marketteki ürünü aldıktan sonra benimdir, istediğimi yaparım hatta başkasına bile satarım.

Satın aldığım oyun benim mi? Hayır. Başkasına satabilir miyim? Hayır. Size yüzlerce TL verip oyun lisansı kiralamanızda başarılar.

Fiyatlar pahalıysa param yetmiyorsa almam oynamam sen marketteki ürüne para yetmezse alamazsın değil mi?

Bunun korsan oyunculuk ile alakası yok Technopat Sosyal kurallarına göre 800 TL üstü oyunları korsan oynamak yasak değil. Sırf firmalar kazansın diye öncesinde 100 TL sonra 1000-2000 TL olan oyuna vermem o parayı eğer korsan versiyonu bulunuyorsa ama 800 TL'nin altındaysa fiyatı ucuz olduğu için korsan oynamaya gerek kalmaz. Gidip NFS UG2 gibi 19 yıllık oyuna 1000 TL vermem gider Torrent indiririm şimdi diyeceksin PS2 al aldım diyelim oyunu yine korsan oynayacağız mecburen CD versiyonları PS2'den pahalı. Markette olan ürünlerin korsan versiyonu var mı yok mantıksız benzetmeler yapma lütfen.

Sınırsız kopyası olan eşyada "emek hırsızlığı" nasıl oluyor onu sorgulamak lazım ilk önce. Ayrıca oyun firmalarının amacı iyi oyun yapmak değil iyi para kazanmaktır. Yoksa daha doğru düzgün hatasız oyun yapmak yerine gidipte oyun performansını hiç eden DRM yöntemleri kullanıp üstünede yayıncılara vs. DRM olmayan versiyonlar sağlayarak gerçek versiyonda olmayan performans numaralarını lanse etmezlerdi.

Bu mevzular yıllardır tartışılagelmiş mevzular ve bundan böyle de tartışılmaya devam edecek, bir netice de alınamayacak açıkçası. Çünkü gördüğümüz üzere oyun fiyatları uygun olsun olmasın, "paran yetmiyorsa oynama", "her şeyi edinmek zorunda değilsiniz", "o halde gidin marketlerden, mağazalardan da ürün aşırmaya çalışın, bakın bakalım ne oluyor" ve "Kul hakkı yiyorsunuz, o oyunların ve programların geliştirilmesinde kaç kişi emek harcıyor biliyor musunuz, sizin de emeğinizi birileri beleşe kullansa neler hissedersiniz?" diyenlerle "Oyunların fiyatı olmuş ebesinin nikahı kadar, hepsine nasıl para yetiştirelim", "Paramız yoksa ne yapalım, oyun da mı oynamayalım, ondan da mı mahrum kalalım", "adamlar oyunu bedava verip onlarca DLC aldırıyor fahiş fiyatlara ve siz bizden bunlara para vererek sahip olmamızı bekliyorsunuz" ve "kapitalizm sizden neler neler alıyor emeğin karşılığı gibi söylemleri kullanarak" diyenler yıllardan beridir kapışıyor birbiriyle, kazanan da yok. Ekşi Sözlük'teki "korsan oyun yükleyenleri eleştirmek" başlığında 2013 tarihli entry'lere bakın bakalım, korsancılığı savunan yazar(lar) hangi argümanlarla savaşmış şu an sözlükte olmayan ve korsancılığa karşı olan yazara karşı (O da az önce bahsettiğim argümanları kullanıyordu). Demek istediğim, bu argümanların ve karşı argümanların sonu gelmez, korsancılığı savunan veya buna katiyen karşı olanlar hep olacak. Eylem olarak ise, korsancılığı savunanlar ya dijital olan her şeyi korsan yolla elde edecek ya da en azından dijital hiçbir platformda satılmayan oyunları (abandonware yani) o yolla edinecek myabandonware gibi sitelerden. Öte yandan, orijinal ürün kullanmayı savunanlarsa ya abandonware oyunlara bir istisna yapacak, ya da parasını ödemediği (veya ödeyemediği) hiçbir ama hiçbir ürünü kullanmayacak, hatta öyle ki, bilgisayarında ya da telefonunda belki de hiçbir oyun, program, müzik, film, app vs. bulunmayacak.

"Bu kadar konuştun, hele bir de sen bahset bakalım nasıl bir yol izlediğinden" diyecek olursanız da ben, 2018'de Steam'i kullanmaya başladığımdan beri önceden korsan olarak edindiklerim dahil her oyunu orijinal şekilde "kiralamaya" (GOG.com'dan bahsediyorsak "almaya") özen gösterdim. Ancak abandonware durumunda olanlardan oynamak istediklerimi ben de korsan yolla oynuyorum (Hoş, abandonware oyunlar da korsan kategorisine dahil oluyor mu, orası ayrı bir konu). Yeni çıkan veya yakın zamanlarda çıkmış olan veya eski de olsa hala satışta olan oyunlarıysa korsan yolla oynamayı istemiyorum, bu nedenle o oyunların satışta olduğu sitelere bakıp hangi sitedeki fiyat cebime göreyse o siteden alıyorum, öyle bir fiyat yoksa da o oyunu es geçiyorum. Ama açık konuşmam gerekirse, bu oyunları korsan indirenlere de laf etmek gelmiyor içimden, ben bir oyun veya program yapsam ve millet bunu para ödemeden kullansa bu beni üzer aslında ama yine de bu insanlara laf etmek gelmiyor işte içimden, çünkü aklıma ekonomimiz ve bir şekilde herkesin hiç değilse oyun oynayabilmesi gerektiği düşüncesi geliyor.

Bunların haricinde, torrent konusu için ayrı bir paragraf açmak istedim. Oyunlarda ve programlarda ne kadar güvenilir sitelerde de olsalar .exe dosyasıyla çalışacak hiçbir içeriği hiçbir yerden hiçbir şekilde torrent yoluyla indirmek istemiyorum, bu konuda hala pimpirikliyimdir maalesef. Dizi-film-kitap-müzik gibi içerikleri de olabildiğince torrent dışı yöntemlerle edinmeye çalışıyorum (Tabi bir noktada ben de torrent'e başvurmaya mecbur kalıyorum). Hülasası, ben de pek masum değilim aslında, belki de o nedenle korsan yolla içerik edinenlere ve kullananlara kızamıyorum.

Son düzenleme:
Bu gün bu fiyatlara rağmen korsan oyunlara karşı çıkan varsa o kişiyle konuşmayı uzatmam. En basit ve ucuz eğlence kaynağı olan oyunlar bile bu fiyatlara çıkmış iken hala "Alamıyorsan korsan indirme, şirkete zarar veriyorsun." gibi safça şeyler söyleyen insanlarla konuşmayın. Oyun alacak durumu olmayan kişiler zaten genele diğer eğlence etkinliklerini de karşılayacak duruma sahip olmuyorlar. Bir oyun oynayacağız onu da ağzımızdan burnumuzdan getirip sütten çıkmış ak kaşık numarası yapmayın.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı