Çözüldü Sonradan eklenen RAM 2666 yerine 2400 MHz'te çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Osirisssss

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar öncelikle,
i3 10100 işlemcim ve 8 GB 2666 MHz Kingston HyperX RAM kullanıyordum. Bugün 3200 MHz 8 GB daha RAM ekledim. XMP profillerini değişsem de RAM'lerden biri 2400'de çalışıyor. Nasıl 2666 yapabilirim?

Çözüm
Ben daha çok iki farklı RAM'i birlikte çalıştırabilmenize şaşırdım. Belli ki frekans ve CL değerleri birbirine 2400MHz'de uyuşmuş.

BIOS'dan XMP açmayı da deneyebilirsiniz.
16 gözüküyor.
CPU-Z uygulamasının yanlış değerler verdiğini duymuştum. Hatta bende aynı sorunu yaşadım bende de değerleri yanlış gösteriyordu.

Umarım yanlış çalışıyordur. İade süreci için gerçekten uğraşmak istemiyorum.

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    27,4 KB · Görüntüleme: 33
Masaüstü bilgisayarlarda var ama Laptop'lar hakkında pek bir bilgim yok. Ama zaten büyük ihtimal şu anda siz de kullanabileceğiniz maksimum değerleri kullanıyorsunuzdur. CPU-Z'den mermory ve spd kısımlarını atabilir misiniz?
Buyurun hocam. Memory;
1614692940677.png

SPD:

1614692953883.png

CPU-Z uygulamasının yanlış değerler verdiğini duymuştum. Hatta bende aynı sorunu yaşadım bende de değerleri yanlış gösteriyordu.
Bugüne kadar CPU-Z ile yanlış değer gördüğümü bilmiyorum...

RAM'lerden biri 2400'de çalışıyor.
RAM'lerden biri 2400 MHz'te çalışırken diğeri 3200 MHz'te çalışmaz. İkisi de 2400 MHz'te açlışıyor. Kit bellek olmadığı sürece de bu normal bir durumdur diyebilirim.
Hocam BIOS'dan XMP açmayı denediniz mi? Belki oradan çözülebilir.
Farklı bellek ile XMP boşa kürek çekmedir.

Birkaç arkadaşım yanlış değer gördüm demişti. Bende de CL 17 RAM'ler CL 18 olarak gözüküyor. Bu arada 1000. yanıtımı size yazdım. :)
Değeri iki ile çarpmayı bilmedikleri içindir. Arkadaşlarınız yanlış bilgi veriyor, CPU-Z değil.

RAM'lerden biri 2400 MHz'te çalışırken diğeri 3200 MHz'te çalışmaz. İkisi de 2400 MHz'te açlışıyor. Kit bellek olmadığı sürece de bu normal bir durumdur diyebilirim.

Farklı bellek ile XMP boşa kürek çekmedir.

Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. RAM'lerim aynı marka aynı model CL değerleri de aynı sadece frekansları farklı. Başka yapabileceğim bir şey yok mu?

Geri
Yukarı