Sonradan tax Free almak

Heplpman

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Arabistan'dan iPhone 14 Pro Max aldım.
Tax Free diye bir şey duydum ama sonradan anladım ne olduğunu elimde sadece aldığım yerin fişi var tax Free alabilir miyim?
KDV vs hepsi yazıyor.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    181,4 KB · Görüntüleme: 547
Alamazsın, hava alanından çıkmaman gerekiyordu.
Yanlış bilgi.
Alabiliyorsun, eğer çıkmadan önce havalimanında fişi gümrük memurlarına damgalattıysan PTT ile Slovakya'da Global Blue'nin bir adresine gönderirsen onlar satın alırken eğer kredi kartı ile satın aldıysan vergi tutarını kartına gönderiyorlar.
Ama ben gönderirken yanlış hatırlamıyorsam fiş gibi bir kağıt daha vardı hatta onu da kalemle doldurmuştum.
Ama arkadaşın verdiği bilgi yanlış.

Yanlış bilgi.
Alabiliyorsun, eğer çıkmadan önce havalimanında fişi gümrük memurlarına damgalattıysan PTT ile Slovakya'da Global Blue'nin bir adresine gönderirsen onlar satın alırken eğer kredi kartı ile satın aldıysan vergi tutarını kartına gönderiyorlar.
Ama ben gönderirken yanlış hatırlamıyorsam fiş gibi bir kağıt daha vardı hatta onu da kalemle doldurmuştum.
Ama arkadaşın verdiği bilgi yanlış.

Denedin mi? Herkes benim dediğimi diyor çünkü. Zamanında bende gittiğim için çok araştırdım.

Denedin mi? Herkes benim dediğimi diyor çünkü. Zamanında bende gittiğim için çok araştırdım.
Evet bu şekilde Almanya'dan aldığım iki ürünün vergi iadesini Almanya'dan döndükten 1 buçuk iki ay sonra kredi kartıma TL olarak alabildim.
Ama dediğim gibi gümrük polisi damgalı fişin yanında Global Blue'nin başka fiş gibi bir belgesi daha vardı.
Edit:Global Blue bu linkte de geçiyor hatta.

Evet bu şekilde Almanya'dan aldığım iki ürünün vergi iadesini Almanya'dan döndükten 1 buçuk iki ay sonra kredi kartıma TL olarak alabildim.
Ama dediğim gibi gümrük polisi damgalı fişin yanında global Blue'nin başka fiş gibi bir belgesi daha vardı.
Edit:Global Blue bu linkte de geçiyor hatta.

Damga dediğiniz olay bu fişin üzerindeki mavi yazı değil mi?
Bir de yanında karttan alışveriş yapıldığına dair bir belge var.

Damga dediğiniz olay bu fişin üzerindeki mavi yazı değil mi?
Bir de yanında karttan alışveriş yapıldığına dair bir belge var.
Evet damga dediğim o, eğer ki havalimanından çıkmadan önce gümrük polisi vurduysa.
İstiyorsanız Global Blue ile iletişime geçin onlar daha detaylı anlatırlar ben yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Merhaba

Yurtdışından tanıdığımızın getireceği ve benimde pasaportuma işleteceğim Apple ürünün Tax Free’si geri nasıl alınıyor? Getiren kişinin mi bir şey yapması gerekiyor yoksa Türkiye’de mi bu işlem yapılıyor?

Teşekkürler

Geri
Yukarı