Sonraki hayat inancı gerçek olabilir mi?

Toplum oldu ''tepkisel'' ve zannediyo ki herkes kendisi gibi. Hata bende ki ''umut etmekten vazgeçmedim, ders almadım.'' Düzgün iletişim kurmak bu kadar mı zor ya. :)
*** İlk cümlem yukarıda, devamı ise verdiğin tepkiyle zaten alakasız. Eğer cümleyi '' kendi duygusal tepkinden arındırıp'' aynen okuduğun gibi anlasan sorun olamayacaktı zira aynen okuduğun anlamda yazıldı. Duygu içermiyor. Mantıklı gördüğün şeyi merak ettim ve sordum o kadar. Anlamadım ki sorun ne, bir coşkuyla yuvarlanıp gidiyosun ''kendi zannının''dikine. Bana birşey söyledin diyen mi oldu, kaldı ki desen bile böyle saçma bir tartışmaya girecek biri değilim. Hata bende ki düzgünce birşey sorup cevap alabileceğimi sandım kusura bakma. İyi geceler. :)

EK: Birşeyi bu kadar mantıksız bulan birinin mutlaka mantıklı bazı düşünceleri vardır diye size yöneltmiştim. ( Lütfen bu cümleyi aynen okuduğunuz anlamda alın zira aynen okuduğunuz anlamda, duygu yok, öncesi-sonrası-tepkisi falan yok)
Yine aynı şeyi yapıyorsun. Alakasız..

Neyse, tamamdır hocam.. 👍 👍

Son düzenleme:
Ah bir de ne yaptığımı zannettiğini anlasam.
Ya, ne yaptığımı söyledim ya. Birşeyi mantıksız bulduğunuza ilişkin yazınızdan alıntı yaparak ''mantıklı gördüğünüz şey nedir.'' sorusunu sormak. Olduğu gibi anlamak o kadar mı zor. :)

Demişim ki:
Sen benim bu konuya yazdığım ilk yorumu okudun mu? Birinci sayfada. Heh işte, bu konuyla ilgili fikrim bu...

Ölüm ve ahiret inancı ile ilgili yorumum.. Tabi siz kendi devrik ve anlamsız cümlelerinize hayranlıkla bakarken yazımı okumadığınız için.. Neyse sorun değil. 👍 Ben buraya okuyasınız diye attım.. Ha burada bu sefer ön yargıda bulundum. :D

İnsanların kendilerini önemli görmesinin sebebi bilinç kavramıdır. Diğer canlılardan farklı bir özelliğimiz bulunmamaktadır. Evrim, canlı farklılıklarının sebeplerini ihtiyaç olarak görür. İnsan harici canlılarda bilinç kavramı gelişmemiştir. O yüzden öleceğini bilen tek canlı, insandır.

Bilincin us kazanmasından sonra ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi ise ölüm kavramına mantık aramaktır. Ölümü anlamlandıramayan us, "Lan o zaman birisi bizi yarattı. Niye yaratmış ola ki?" diye kendisine sorup, farklı cevaplar oluşturmuştur. Bunlardan biri de öte dünya, ahiret, ölüm sonrası yaşamdır.

Son düzenleme:
Zaten o yazılarınızı okuduğum için ve bakın ikinci mesajınızda çok hoşuma gittiği ve beğendiğim için size sordum. Zira o yazdıklarınız ölümden sonraki hayat var mıdır yok mudur konusunu dini bağlamda ele almış ve mantıksızlığı ileri sürmüş, ben dini bağlamda olmayan mantığınız çerçevesinde ''yoktur çünkü....'' şeklinde fikirlerinizi sordum. Cidden bana faydalı olabilcek fikirler okuyabilmeyi umdum.
Ne ise.. oldu bi karmaşa..

Zaten o yazılarınızı okuduğum için ve bakın ikinci mesajınızda çok hoşuma gittiği ve beğendiğim için size sordum. Zira o yazdıklarınız ölümden sonraki hayat var mıdır yok mudur konusunu dini bağlamda ele almış ve mantıksızlığı ileri sürmüş, ben dini bağlamda olmayan mantığınız çerçevesinde ''yoktur çünkü....'' şeklinde fikirlerinizi sordum. Cidden bana faydalı olabilcek fikirler okuyabilmeyi umdum.
Ne ise.. oldu bi karmaşa..
Yazdığım yazıdan herhangi birinin çıkaracağı ana fikir ne olurdu hocam? Dini inanışı yeren birisi sizce hangi fikirde olur?

Valhalla'da domuz eti yiyip, şarap içmeyeceğiz ya da Kharoon'la birlikte nehri geçip Hades'in Ölüler Diyarı'na geçemeyeceğiz herhalde, değil mi? O zaman entropi bizi yavaş yavaş öldürecek. Bu kadar.

Ölümle ilgili ne faydalı içerik okuyabilirsiniz mesela? He ama ölümle ilgili edebi bir metin okumak isterseniz:

Öneririm. Güzel kitaptır.. Sanırım filmi ve tiyatro oyunları da vardı..

Son düzenleme:
Hangi fikirde olduğunuzu biliyorum. Sorduğum şey dini anlamda ki öteki dünya değil. Bir dinsiz veya ateistte bu dünyada ki '' ölüm'' denen şeyden sonra insan hayatının varlığının devamına inanıyor veya inanmıyor olabilir. Benim sorduğum şey inanıp inanmadığınız değil. İnanmıyorsanız neden inanmadığınıza ilişkin gözlem, örnek veya mantığa dayanan bir iki dolu cümle.
HATTA sorumu yanlış anlamanızı engelleyebilmek adına buğday örneği vermişim. Buğday için cennet, cehennem, ibadet, tanrı mı var?

Yazdığım yazıdan herhangi birinin çıkaracağı ana fikir ne olurdu hocam? Dini inanışı yeren birisi sizce hangi fikirde olur?
Lütfen benim yazdıklarımı bir gözden geçirin. Dini tek bir kelime/ kavram/terim yok.

Geri
Yukarı