Sonraki hayat inancı gerçek olabilir mi?

Ciddi soru : Var mı bir örneğin? Kütleçekim illa ki var mıdır? Yani bana vardır gibi geliyo ama cesaret edemiyorum vardır demeye.

Benim, vardır veya yoktur dememin bir önemi yoktur. Varsa vardır, yoksa yoktur. Ben anca onun etkisini değerlendirebilirim veya onun etkisi sebebiyle bir düşünceye ulaşabilirim.

Benim, vardır veya yoktur dememin bir önemi yoktur. Varsa vardır, yoksa yoktur. Ben anca onun etkisini değerlendirebilirim veya onun etkisi sebebiyle bir düşünceye ulaşabilirim.
Zhuang Zi, felsefeyi "yararsızın yararı" diye tanımlamış. Belki en yüksekten bakıldığında, doğru ile yanlışın, güzel ile çirkinin, gece ile gündüzün de bir anlamı yok. Oysa bunlar var, ama belli bir yaşantıya göre... Felsefe gündelik sorunları çözmüyor, bize para kazandırmıyor, ömrümüzü uzatmıyor... Ama bir bakış açısı sağlıyor. Hayatı yüksekten, kuşbakışı olarak ancak felsefeyle görebiliyoruz. Pratik açıdan "yararsız" olsa da kazandırdığı bakış açısıyla yararlı… (alıntı)

Zhuang Zi, felsefeyi "yararsızın yararı" diye tanımlamış. Belki en yüksekten bakıldığında, doğru ile yanlışın, güzel ile çirkinin, gece ile gündüzün de bir anlamı yok. Oysa bunlar var, ama belli bir yaşantıya göre... Felsefe gündelik sorunları çözmüyor, bize para kazandırmıyor, ömrümüzü uzatmıyor... Ama bir bakış açısı sağlıyor. Hayatı yüksekten, kuşbakışı olarak ancak felsefeyle görebiliyoruz. Pratik açıdan "yararsız" olsa da kazandırdığı bakış açısıyla yararlı… (alıntı)

Felsefenin; ahlak, kavram veya siyaset felsefesi gibi dalları aslında direkt etkiye sahip lakin cevapsız soru sormanın veya sonuçsuz tartışmaların "felsefe" zannedilmesi yanılgısı suyu bulandırıyor.

İstediğiniz kadar kanıt gösterin ateist birisini müslüman yapmanız neredeyse imkansız. Çünkü tartışmak aptallıktır, hiçbir sonuça varılamaz tartışmayla. İnsanı depresyona sokuyor gerçekten bu din konuları, bırakın hayatınızı yaşayın.

Eğer Tanrı varsa, koca evrende hiçbir öneme sahip olmayan insanlarla iletişime geçmesi mantıksızdır. Buna inanan ya korkaktır ya da birkaç tahtası eksiktir.

Asıl iletişime geçmesi mantıklı olandır. İletişime geçmeyecek olsa neden yaratsın? Boşu boşuna mı? Ya da sırf dünya hayatı için mi? Boşu boşuna dersen Tanrı boşu boşuna iş yapmaz. Sırf dünya hayatı için dersen, neden 60 70 yıl ömür verdi de sonsuz ömür vermedi? Sonuçta sonsuzu isteyen canlılarız. Cinsel haz sırasında o hazzın uzun olmasını isteriz, yemek yerken ilk lokmanın verdiği hazzın sürekli olmasını isteriz. Ama karnın doyduktan sonra haz almazsın, istemezsin bile. Fark ettin mi, içimizde sürekli bi sonsuzluk isteği var. Bu sonsuzluk isteği öldükten sonra sonsuz yaşamın delili olmasın?

Asıl iletişime geçmesi mantıklı olandır. İletişime geçmeyecek olsa neden yaratsın? Boşu boşuna mı? Ya da sırf dünya hayatı için mi? Boşu boşuna dersen Tanrı boşu boşuna iş yapmaz. Sırf dünya hayatı için dersen, neden 60 70 yıl ömür verdi de sonsuz ömür vermedi?
Belki de Tanrı o kadar kudretli değildir. 😂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu senin inancın. Bir şey demiyorum.

Sonuçta sonsuzu isteyen canlılarız. Cinsel haz sırasında o hazzın uzun olmasını isteriz, yemek yerken ilk lokmanın verdiği hazzın sürekli olmasını isteriz. Ama karnın doyduktan sonra haz almazsın, istemezsin bile. Fark ettin mi, içimizde sürekli bi sonsuzluk isteği var. Bu sonsuzluk isteği öldükten sonra sonsuz yaşamın delili olmasın?
İç güdünün ne olduğunu biliyorsun değil mi? Bu insanlardan çok, diğer hayvan türlülerinde baskın bir davranış eğilimi. Hayvanlarda(Biz de hayvanız da, konuya açıklık getirmek için "hayvanlar" diyorum.) daha çoktur iç güdüsel olarak hayatta kalma isteği. Hatta cinsel hazları daha kuvvetli ki, hayatlarını bile etkiliyor.

O zaman buna göre hayvanlar daha üstün bizden. Bunu mu anlayayım?

Belki de Tanrı o kadar kudretli değildir. 😂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu senin inancın. Bir şey demiyorum.

İç güdünün ne olduğunu biliyorsun değil mi? Bu insanlardan çok, diğer hayvan türlülerinde baskın bir davranış eğilimi. Hayvanlarda(Biz de hayvanız da, konuya açıklık getirmek için "hayvanlar" diyorum.) daha çoktur iç güdüsel olarak hayatta kalma isteği. Hatta cinsel hazları daha kuvvetli ki, hayatlarını bile etkiliyor.

O zaman buna göre hayvanlar daha üstün bizden. Bunu mu anlayayım?

Yani hayvanları kendinden daha üstün görmen senin tercihin istediğin şekilde anlayabilirsin :D

Şu dünyadaki hiçbir hayvan insandan üstün değildir, NET!

Geri
Yukarı