Sony, Bungie Oyun Stüdyosunu 3.6 Milyar Dolara Satın Alıyor

Bayağı iyi olacak.
Eğer PS ve XBOX arasında rekabet olmasaydı Game Pass'i hiçbir zaman göremezdik. Xbox One kötü bir çıkış yapmasa, Microsoft şuan attığı adımları atmazdı. Şimdi de Microsoft iyi adımlar atsa ve Sony rekabeti kızıştırsa kötü mü? Sen ben daha iyi oyun oynarız.

Bir firma tek el olunca iyi mi olacak?
Olur. Çünkü Microsoft firmaları bu şekilde ele geçirdikçe, Sony oyunlarını PC'ye getirmeye mahkum kalır. Bu sayede birçok platformda exclusive oyun kısıtlaması olmadan oyun oynanabilir. Fakat Sony, firmaları ele geçirmeye başlarsa, hiç zaman kaybetmeden exclusive oluşuma geri döner.

Microsoft çok akıllı yatırımlar yaparak Sony'nin exclusive anlayışını kırmaya başladı. Yakında daha çok bağımsız firmayı satın alarak Sony'i oyunsuz bırakabilme gücüne erişecekler. Sadece exclusive oyunlar ile Sony işini yürütemez. Yılda 1 tane bile exclusive oyun çıkaramıyorlar artık. En az 2 yılda 1 belki. Bağımsız firmalara ihtiyaçları var. Daha önce belirttiğim gibi en çok sattıkları oyun COD serisi. Microsoft Activision'ı satın alarak Sony'nin en çok satış yaptığı oyunu elinden aldı ve elini kolunu bağladı. Bir bakıma kendine mahkum etti. Bu da bize yaradı. Sony paşa paşa PC'ye oyun getirmeye devam edecek. Bu sayede XB, PS ve PC ayrımı olmadan herkes oyunlara erişebilecek. Microsoft'a dua etmek lazım :)

Olur. Çünkü Microsoft firmaları bu şekilde ele geçirdikçe, Sony oyunlarını PC'ye getirmeye mahkum kalır. Bu sayede birçok platformda exclusive oyun kısıtlaması olmadan oyun oynanabilir. Fakat Sony, firmaları ele geçirmeye başlarsa, hiç zaman kaybetmeden exclusive oluşuma geri döner.

Microsoft çok akıllı yatırımlar yaparak Sony'nin exclusive anlayışını kırmaya başladı. Yakında daha çok bağımsız firmayı satın alarak Sony'i oyunsuz bırakabilme gücüne erişecekler. Sadece exclusive oyunlar ile Sony işini yürütemez. Yılda 1 tane bile exclusive oyun çıkaramıyorlar artık. En az 2 yılda 1 belki. Bağımsız firmalara ihtiyaçları var. Daha önce belirttiğim gibi en çok sattıkları oyun COD serisi. Microsoft Activision'ı satın alarak Sony'nin en çok satış yaptığı oyunu elinden aldı ve elini kolunu bağladı. Bir bakıma kendine mahkum etti. Bu da bize yaradı. Sony paşa paşa PC'ye oyun getirmeye devam edecek. Bu sayede XB, PS ve PC ayrımı olmadan herkes oyunlara erişebilecek. Microsoft'a dua etmek lazım :)
Bir kere sen şunu anlamamışsın. Exclusive demek ps5 desen 600 dolar konsoldan kazanmak demek. 100 milyon satmış bir konsolu düşünürsek neden oyunlarını pc ye getirmek istesin?

@443652 GOW gibi bir dev markayı, Uncharted gibi bir seriyi, gelecek olan Ghost of Tsushima gibi bir oyunu ve hatta yine dev bir marka olan Last of Us'ı niye getirdilerse ve getireceklerse o yüzden getirecekler. Bence sen hiçbir şey anlamamışsın :D Sanki PC'ye oyun getirmemişler gibi komik bir yorumda bulundun. Kusura bakma.

Adamlar oyunsuz kalacak diyorum. PS5'e şu ana kadar ne geldi adam gibi exclusive? Hiç... 2 yılda bir exclusive oyun çıkaracaklar diye millet PS almaya devam etmez. PS5'in bu kadar satmasının sebebi hala COD, FIFA vs. gibi bağımsız oyunların çıkmaya devam ediyor olması. Microsoft COD markasını ele geçirdi. Yakında EA satın alarak FIFA'yı da alacaklar. O zaman ne olacak? Sony sadece exclusive oyunlarına tutunmaya çalışacak. Kalite exclusive oyunları Ubisoft gibi fabrikasyona bağlayıp her yıl çıkarmak mümkün mü peki? Tabii ki hayır.

Adamlar oyunsuz kalacak diyorum. PS5'e şu ana kadar ne geldi adam gibi exclusive? Hiç... 2 yılda bir exclusive oyun çıkaracaklar diye millet PS almaya devam etmez.
Sony oyunsuz mu kalacak? Ağır bir fanboy olduğun belli. Koskoca Sony'i sadece Call of Duty'e bağlayıp öldü, bitti demen acayip komik. Pandemi sebebiyle sanki her firma çatır çatır oyun çıkarmışta sadece Sony çıkarmamış gibi konuşuyorsun.

Sony oyunsuz mu kalacak? Ağır bir fanboy olduğun belli. Koskoca Sony'i sadece Call of Duty'e bağlayıp öldü, bitti demen acayip komik. Pandemi sebebiyle sanki her firma çatır çatır oyun çıkarmışta sadece Sony çıkarmamış gibi konuşuyorsun.
Söylediğimden cidden anlam çıkaramıyor musun? Fanboyluk ile nasıl bir bağ kurdun? Bu sorular bir kenara PS ve yüksek sistemi olan PC'ye sahipken fanboy olarak beni nitelendirmen güzelmiş :) Ne yorum yapıyorsam sizler için yapıyorum. Yaşımı başımı almış, maddi durumu iyi olan birisiyim. İstediklerime ulaşmam zor değil. Gerçekten gençler olarak sizlere bir şeyler anlatmak, duvara laf anlatmaktan daha zor olabiliyor.

Sony senin tersine daha fazla korkmuş olacak ki, Microsoft Activision'ı aldıktan sonra Twitter üzerinden umarım COD'u çıkarmamıza izin vermeye devam eder gibi açıklamalar yaptılar :) Küçümsediğin COD, FIFA, GTA gibi oyunların Sony'e ne kadar para kazandırdığından haberin olsa söylediklerimin daha çok trajikomik olduğunu anlardın. Exclusive'siz geçen boş zamanların marka oyunları bunlar. Niye bu oyunları saydım? Çünkü Microsoft Amerikan kökenli şirketleri almaya başladı. Sırada EA, sonra Take-Two Interactive derken ne olacak? Rockstar, Take-Two'nun firması onu belirteyim olayın ciddiyeti belli olsun. İşin içine GTA'da katılabilir sonradan :) Yani kısaca büyük markaları ele geçirdikten sonra PS'ı kimse Mario oynamak için almaz. Aa pardon Mario Nintendo'nundu! :) Böylece platformlarına çıkaracak tek seçenekleri exclusive oyunlar olacak. Onları da malum yapımlarından dolayı çıkarması uzun. Bu yüzden PS tozlu raflarımızda durmaya devam edecek. Şimdilik bu tablo gerçekleşmedi. İleride olacak.

Aşağıdaki de Microsoft'un, Sony kardeşine koltuğunda viskisini içerken Twitter üzerinden geçtiği kıyak :) Oyun markaları bazen firma etiketlerinden değerlidir. Bunu unutmayın. COD diye küçümsediğin oyun yüz milyon satış rakamlarının üstüne çıkan bir seri. Yeri gelir konsol da sattırır. Profil adına istinaden yanlışını düzeltiyorum :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hikayeli FPS yaptıracağını falan zannetmiyorum, direkt olarak CoD alternatifi çok oyunculu bir oyun yaptıracak çünkü biliyor ki CoD elinden gidecek, gittiğinde de büyük zarara uğrayacak.

Ki ben tutmama ihtimalini yüksek buluyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı