Sony Vaio i7-2630QM CPU fan soketi kırıldı

kerimkya

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar, elimde çok eski bir Sony Vaio laptop var işlemcisi i7-2630QM ekran kartı GT540M olan. Laptopu aktif olarak kullanıyorum sorun yok. 4-5 ayda bir termal macunu yenileyerek LoL Valorant gibi oyunlar minimum ayarlarda normal sıcaklıklarda oynuyordum. Bugün tekrar macunu yenileyecekken CPU ve GPU'nun fan (tek bir fan) soketinin ucu kırıldı. Ben de bu parçayı bulmakla uğraşmak yerinde kendimce bir çözüm denedim ve fanın + ve - kablolarını ayrıyeten kullandığım laptop soğutucusuna bağladım ve Full ayarda manuel olarak çalıştırabiliyorum. Macunu yenileyip laptopu açtım. Fanın laptop soğukken bile en yüksek hızda çalıştığından ve termal macunun düzgün olduğundan eminim. İlk açılışta laptop 15-20 dk kadar süreyle gayet düzgün çalıştı ve birden kapandı. Şimdi açtığım zaman 1 dakika içerisinde tekrar kapanıyor. Sebebinin sistemin CPU fan soketini boş görüp kendini korumak için kapattığını düşünüyorum ama öyleyse niye 15-20 dakika boyunca düzgünce çalıştı, işlemcinin de çok ısındığını düşünmüyorum çünkü yeni bir macun ve son hızda çalışan bir fan var. Sizin yorumlarınız nelerdir? İlk açılışta 20 dk sorunsuz çalışan laptop sonra niye birden kapanır?
Az önce bilgisayarı açıp tekrar 15 dakika civarı sıcaklığı izleyerek normal derecede kullandım sıcaklık maksimum 50 dereceyi gördü, ardınan LoL iconuna tıkladım ve kapandı, tekrar açtım hemen sıcaklığa baktım yine 50 civarıydı operaya girdim ve kapandı. Çok garip bir sorun…

Son düzenleme:
Muhtemelen CPU FAN girişi boş olduğu için yapıyor. Dipten kiriksa en azından yaptırmaya çalışın.

Geri
Yukarı