Sony Vaio SVS1312S9EB Mac OS X Kurulumu

Tuncer Ünal

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba üstadlar :)
(Hackintosh konusunda kendimi çok cahil hissediyorum, o yüzden sizlere üstad dememim daha uygun olacacını düşündüm )

Öncelikle Aitkos ML2, Ml3u, diğer ve en son El Capitan Raw 10.11.2 ile denememde kurulumu yapamadım :)
Hatta Raw Dosyasını USB'ye dahi atamadım.

10.11.1 Clover olan sürümü Boot ediyorum kurulum ekranında USB'yi seçip enter dediğimde pc kendini resetliyor, beceremedim 1 aydır. Acaba sıkıntı bende mi yoksa notebookta mı? Lakin HP 430 G1 noteboktada kurulumların bir kısmında takılıp kaldım. En son çare kurulur mu diye size sorayım dedim.

Ne kurabilirim? Hangi sürüm çalışır? Naçizane tavsiyelerinizi ve önerilerinizi rica ediyorum.

Sony Vaio SVS1312s9EB 13.3"
Intel Core i7 2.9GHz
8GB RAM
750GB HDD
Intel HD Graphics 4000 NVIDIA GeForce GT 640M LE GPU 1 GB

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemin El Capitan ile uyumlu. BIOS ayarlarını kontrol et. Kullandığın Config.plist doyasının senin donanımına uygun olup olmadığını kontrol et. İmzamdaki kurulum rehberlerini dikkatlice incele. Ayrıca şu rehberide gözden geçir:
[Rehber] Clover ile Laptop'lara OS X Kurulumu

Son düzenleme:
Merhaba
Öncelikle Üstat dedim diye baya bir emri vaki yazmışsınız bunu size yakıştıramadım

Verdiğiniz ve imzanızdaki linklerde Mac OS üzerinden kurulumlar ve USB hazırlamalar anlatılmaktadır Windows 8.1 veya 10 Üzerinden kurulumları anlatan bir Kurulum linki daha faydalı olurdu diye düşünüyorum

Mac üzerinde deneyimsiz olabilirim fakat bende 21 senelik Bilgi işlem deneyimi olan biriyim ve Benim size gösterdiğim kadar sizin de bana saygı duymanızı beklerim
En azında Videolarınızdaki samimiyeti burada ukalalık yaparak ortadan kaldırmamalısınız

Teşekkür Ederim

Tuncer bey emri vaki değil, size en kısa yoldan neler yapmanız gerektiğini anlatmış. İster yapar kullanırsınız Hackintosh, ister yapmaz Win 8 veya 10 ile mutlu mesut yaşarsınız... Kimseye zorla yapın demiyor. Yardımda nezaket kuralları değil, sonuç önemlidir. Ha bir de türkçe imla kurallarına uymanız gerekir... :)

talatimac bey
verdiğiniz link işe yaramaz ise ne yapmamız gerekir ?
(Windows Üzerinden hazırlana bilen bir USB ile Kurulumun nasıl yapılacağı yok ben bunu sordum )

Türçe eğitimi almamı olamazmıyım ? Mesela Yurt dışından Hiç bir insan bu foruma yazamaz mı ? :)

Yurtdışında yaşamak bir mazaret olmamalı. Zira bende yurtdışından yazıyorum ve kullandığım klavye Türkçe değil. Ayrıca üslubumda bir sorun görmüyorum. Ancak keşke üsluba takılmak yerine soruna odaklansan, sana önerdiğim linklerde ( "...İmzamdaki kurulum rehberlerini dikkatlice incele.") Windows üzerinden nasıl USB hazırlanacağı, hazırlanan USB ile OS X kurulum hakkında gerekli bilgiye erişebilirdin:
OS X El Capitan RAW 10.11.2 Güncel Kurulum İmajı
[Rehber] Clover ile Laptop'lara OS X Kurulumu

Sizde İmla kurallarına değil de Keşke benim yardım istediğim konulara değinseydiniz

Örnek aşağıdaki Likte verilen kurulum çalıştıramadım kontrol etmenizi rica ederim
(USB yi görüyor ve dosyayı diske atıyor fakat Bilgisayar Boot ederken "işletim Sistemi Bulunamadı" Uyarısı veriyor )

Win32 Disk Imager ile:

Win32 Disk Imager yönetici olarak çalıştırın. Dosya yükleme seçeneklerinden All Files seçin ve indirdiğiniz RAW imajını programa gösterin

Ok Siz haklısınız diyeyim ve Konuyu silmenizi rica edeyim o zaman Teşekkür ederim

Kusura bakma ama "Ok Siz haklısınız.." minvalinden cümle kurarak haklı olunmuyor.
Bak sen soruna odaklanmaktan bahsetmişsin. Bakalım kim soruna odaklanmış:

USB yi görüyor ve dosyayı diske atıyor fakat Bilgisayar Boot ederken "işletim Sistemi Bulunamadı" Uyarısı veriyor
Bakalım ne önermişim:
BIOS ayarlarını kontrol et.
Eğer rehberi incelemiş olsaydın. BIOS ayarlarının önemli olduğunun farkına varabilirdin. En basiti boot ayarlarının UEFI & Legacy olarak tanımlandırılmış olması gerekiyor. Secure Boot= Disable/ Other OS olması gerekiyor. Bu ayarlar doğru yapılandırılmazsa Cihaz OS X okuyamaz.

Son olarak;
İndirdiğin imaj hatalı inmiş olabilir. Kullandığın USB diski değiştirip dene. Tekrar indirip yazdırmayı dene ve programı doğru kullandığından emin ol:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekrar Merhaba
Ben haklıyım sen haklısın tartışmasını bir kenara bırakalım :)
Elimde Bulunan 10.11.1 sürümün de kurulum ilerlemeyince 10.10.1 deki Kext leri kopyalayarak nereye kadar gelebildiğimin resmini göndermek istedim

"Raw Dosyasını USB üzerine atamadığım için 10.11.2 sürümünü deneyemedim Transmac ile atılan versiyonu bekliyorum"

Boo Modeu Legacy Yaptığımda aldığım hata En altta

Bios Ayarlarım
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

USB üzerinden Boot ile açıldıktan sonra karşıma çıkan hatalar
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

8.jpg
9.jpg

Sizi meşgul ettiğim için kusura bakmayın

BIOS Intel Sanallaştırmayı disable yap.
Clover Boot Menü / Options / Boot Args içinde varolan komutları silmeden şunları ekleyip dene:
-x -v -f dart=0 cpus=1 nv_disable=1
USB / EFI / Clover/ Kexts içinde NullCPUPowerManagement.kext dışındaki kext'lerin yedeklerini aldıktan sonra sil.
Config.plist aşağıdakilerden sana uygun olanını kullan. ( USB/EFI/CLover / konumuna koyacaksın)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı