Sony Vaio T Series Ultrabook 7 Aniden kapanıyor

xxxtentac!on

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar laptopum Sony vaio t series ultrabook 7 sene oldu alalı. Fanınından takır takır ses geliyordu bende içini açtım fanını temizledim ama hala takır takır ses geliyor ve bugün kullanırken bir anda kapandı laptop. İlk başta pek önemsemedim ama 3-4 defa oldu ve şuna her açtığımdan 2-3 dakika sonra aniden kapanıyor. BIOS'ta beklettim yine 2-3 dakika sonra kapanıyor sizce nedendir? Termal macun değiştirmedim. Fandan takır takır sesler geliyor. Aniden kapanıyor açtıktan 2-3 dakika sonra.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun değiştirmediğin için olma ihtimali var. Laptop kapandığında altına dokunup sıcaklığına bak, çok sıcaksa termal macun değişimi gerektir muhtemelen.
Laptopu temizleyip 7 senelik macunu değiştirmemeniz kötü olmuş. Taş gibi olmuştur.
Ayrıca termal macun değiştirmeden açma çok laptopu, o kadar sıcaklık zarar verebilir.

İşlemciniz aşırı ısınıp kendini kapatıyordur. Soğutma borularını kaldırıp da macunlamadan tekrar taktıysanız çok normal bir durum bu. Termal macun sürmeden soğutma takılmaz.

Hocam az önce termal macun sürdüm taktım laptopu açıyorum fan sesi yavaş yavaş artıyor ve fan sesi yüksek seviyelere ulaşınca laptop aniden kapanıyor. Fan sesi kademeli bir şekilde artıyor zızızızızıız diye bir ses şeklinde be sonra kapanıyor.

Ne kadar sürüyor kapanması? ne kadar macun sürdünüz?
İnce bir tabaka olarak işlemcinin her tarafına yedirdim hatta fotoğrafını koyayım. Kapanması 1 dakika sürmüyor fanın sesi iyice artıyor ve kapanıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_0170.JPG
    IMG_0170.JPG
    1,1 MB · Görüntüleme: 17
Fan düzgün çalışmıyorsa da ısınıp kapanabilir. Mekanik bir sorun varsa benim yapabileceğim bir şey yok.
Sanırım fanın ısı sensöründe sorun var hocam işlemcinin ısındığını sanıp fanı ful devirde döndürüyor sonra da otomatik olarak kapanıyor. Fan alacağım ama orijinal bir tek Babürtech diye bir sitede var güvenilir mi bilmiyorum. Normal fiyatı 168 lira havale yapınca 138 e düşüyor ama güvenemiyorum.

"Sanırım" sensörde hata var diye yola çıkılarak "güvenemiyorum" dediğiniz bir yerden alışveriş yapılmaz. Sensör fanda olmaz zaten. İşlemcinin içinde olur. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bir servise verin bilgisayarınızı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı