Sony Vaio VPCF13Z1E İşlemci Yenileme

Merhabalar, "Sony Vaio VPCF13Z1E" model bir dizüstü bilgisayarım var. Değiştirmek mümkün değil malumunuz dolar aldı başını gidiyor. Bu yüzden de elimdekini sonuna kadar kullanmak istiyorum ve açıkçası da senelerdir işimi güzelce görüyor.
Lakin İşlemci kısmında artık yetersiz kalmaya başladı. Buna cihazar uygun olarak nasıl bir işlemci bulunur bilmiyorum açıkçası. Bu yüzden bu konuda sizlerden fiyat performans olarak yardım istiyorum. [Bütçe max 1000-1500 TL olabilir.]

(Not: Adobe Premier Pro aktif olarak kullanıyorum, Lakin işlemci yetersizliğinden ötürü Adobe After Effects kullanmaya başlayamadım bir türlü😕)

Burada ki linkte teknik özellikleri yazıyor; https://www.sony.com.tr/electronics/support/laptop-pc-vpc-series/vpcf13z1e/specifications

Dosya Ekleri

• sony vaio.jpg
    sony vaio.jpg
    48,4 KB · Görüntüleme: 41
Soket PGA988. Frekansları biraz daha yüksek olan 840QM belki uyar. TDP de aynı. Değer mi uğraşa ve masrafa? Kesinlikle hayır.

Bir üst seviyeye geçilse bile hâlâ çok yetersiz. Yaklaşık 10 senelik teknoloji. Bilgisayarınızı emekliye ayırmanın vakti gelmiş gibi. Belki SSD kullanarak ve daha yüksek frekans değerlerine sahip bellekler kullanarak programı hızlandırabilirsiniz. Ama sistemi değiştirmek daha mantıklı.

Bir üst seviyeye geçilse bile hâlâ çok yetersiz. Yaklaşık 10 senelik teknoloji. Bilgisayarınızı emekliye ayırmanın vakti gelmiş gibi. Belki SSD kullanarak ve daha yüksek frekans değerlerine sahip bellekler kullanarak programı hızlandırabilirsiniz. Ama sistemi değiştirmek daha mantıklı.

Peki belirttiğim programları uzun yıllar kullanabilmem adına tahmini ne kadarlık bir pc toplamam gereklidir?

Peki belirttiğim programları uzun yıllar kullanabilmem adına tahmini ne kadarlık bir pc toplamam gereklidir?
İlk başta şuna karar verin, Masaüstü mü yoksa dizüstü mü?
Masaüstü ise ayrıyeten klavye, fare ve monitöre ihtiyacınız olacak.
Laptop ise piyasada en fazla 3500-4000 TL bandında işlemci bazında gayet güçlü cihazlar var. Oyun oynamak için biraz yetersiz olsalar da, işlemci gücünden size gayet yeterli gelecekler. Tahmini olarak bir 5-10 sene daha kullanırsınız.

..
İlk başta şuna karar verin, Masaüstü mü yoksa dizüstü mü?
Masaüstü ise ayrıyeten klavye, fare ve monitöre ihtiyacınız olacak.
Laptop ise piyasada en fazla 3500-4000 TL bandında işlemci bazında gayet güçlü cihazlar var. Oyun oynamak için biraz yetersiz olsalar da, işlemci gücünden size gayet yeterli gelecekler. Tahmini olarak bir 5-10 sene daha kullanırsınız.

Edindiğim bilgilere göre masaüstü toplamak daha kârlı oluyormuş ve masaüstünün ısınma sorunu fanlar büyük olduğundan daha az oluyormuş dizüstüne göre. O yüzden büyük ihtimalle masaüstü tercih ederim. Gerçi monitörüm olmadığın belki aradaki fark oraya gider ama olsun en azında dah büyük bir ekrana sahip olmuş olup daha rahat çalışabilirm :)

Ayrıca bu gibi mecralarda direk cevap alabileceğimi tahmin etmezdim. Bu yüzden ilginiz için teşekkür ederim :)

..

Edindiğim bilgilere göre masaüstü toplamak daha kârlı oluyormuş ve masaüstünün ısınma sorunu fanlar büyük olduğundan daha az oluyormuş dizüstüne göre. O yüzden büyük ihtimalle masaüstü tercih ederim. Gerçi monitörüm olmadığın belki aradaki fark oraya gider ama olsun en azında dah büyük bir ekrana sahip olmuş olup daha rahat çalışabilirm :)

Ayrıca bu gibi mecralarda direk cevap alabileceğimi tahmin etmezdim. Bu yüzden ilginiz için teşekkür ederim :)
Biz teşekkür ederiz, foruma hoşgeldiniz.
Masaüstü toplamanın avantajı sistemi kendinize göre konfigüre edebiliyorsunuz. Fakat taşınamaması ve ayrıca sizin için monitör ve diğer ekipmanları gerektirmesi sizin için bir dezavantaj.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı