SONY Xperia Z3 Lollipop'a Güncellendi.

külemez

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Z3 kullanıcılarının merakla beklediği güncelleme yayınlandı. Yaklaşık 600 MB'lık bu güncellemeyi kurduktan sonra deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.
fdaa.jpg

Bu güncelleme ile gözlemleyebildiğim değişiklikler şu şekilde;

1) Ekran kilidi artık herhangi bir yöne sürüklemek suretiyle değilde yukarı kaydırmak suretiyle açılıyor. ( İlk güncellediğimde öyle idi fakat telefonu sıfırlayınca lollipop ile gelen ekran kilidi resmine bir daha ulaşamamakla beraber kit kat sürümündeki rastgele sürükleme seçeneğine geri döndü. Bunun herhangi bir ayarını bulamadım.)
Ekran kilidindeki saat tasarımı değişmiş, kamera kısayolu nun yanına bir de çağrı kısayolu eklenmiş. Bildirimler artık apple daki gibi kilit ekranından görüntülenebiliyor. Buradaki saat tasarımı için 3 farklı seçenek sunulmuş istediğinizi seçebiliyorsunuz. Üst sağ köşeye google hesabınızın avatarını gösterir bir simge gelmiş.
Screenshot_2015-04-03-21-29-24.png

2) Ana ekran yine alışıldığı üzere Z3 dizaynından bir şey kaybetmemiş sadece ikonlar materyal tasarıma geçiş yapmış. Benim nazarımda bu kadar yeterli bir ekrana ikonları daha küçülterek 5 ikon yanyana konumlandırılabilirdi. İkonlar çok büyük tutulunca bende kötü bir izlenim bırakmakta.
Screenshot_2015-04-03-21-29-34.png

3) Bildirim paneli (üstten çekmek suretiyle gelen panel) birtakım değişikliklere uğramış bir kez çekerseniz bildirimler, ikinci kez çektiğinizde ise kısayol ayarlara ulaşabiliyorsunuz. Direk kısayollara geçmek için 2 parmağınızla çekmeniz gerekiyor.

Screenshot_2015-04-03-21-31-06.png
Screenshot_2015-04-03-21-31-14.png

4) Telefon rehberinde bir takım düzenlemeler yapılmış son görüştüğünüz kişiler alt kısımda yer alırken, diğerlerine nazaran daha fazla konuşulanlar üst kısımda ayrıca yer alıyor. Çağrı ekranına ilk girdiğinizde 1 saniyelik bir gecikme söz konusu. Note 3 'te bu problemi lollipop ile aşmışlardı. Z3'te tam tersi olmuş.
Screenshot_2015-04-03-21-30-18.png

5) Pil süresinde bariz bir artış yok.

6) Kameradaki pembe sorunu azaltılmış fakat tam kaybolmamış yine de güzel fotoğraflar çekmeye engel olmuyor. Normal kullanımda belli dahi olmamakla birlikte takıntılı kullanıcılar için yinede bir kabus.
Screenshot_2015-04-03-21-34-10.png

Kedili fotoğraf Kit Kat ile çiçekli fotoğraf Lollipop ile çekildi. Pembelik sorun teşkil etmemekte dediğim gibi üstelik kedinin beyaz olmasına rağmen... (Fotoğrafların boyutu küçültülmüştür)
1.jpg
2.jpg

7) Walkman dinlerken albüm kapağı kilit ekranına kadar zahmet edip getirilmiş, Walkman artık sadece mor renk ile kıstılandırılmayıp değişken renklere sahip olması sağlanmış.

11099614_10206031432441902_103337775_n.png

8) En beğenmediğim kısım ise çoklu görev penceresinde hepsini kapat butonunun kaldırılmış olması. Bununla birlikte bu pencereden uygulamaları kapatmak için uygulamaların köşelerindeki çarpıların gelmesini 1 saniye kadar beklemeniz gerekiyor. El çabukluğunu hiçe sayıyor, hayata bir es, bir durak ekliyor insanı da güncellemeden soğutuyor. Daha da güncelleme istemem. (Şaka şaka ufak bir update bekliyorum içten içe)
Screenshot_2015-04-03-21-30-28.png

Son olaraktan öyle benchmarktır, oyun testidir, yok bundan yarım milisaniye iyi şundan kötüdür beklediyseniz kusura bakmayınız. Ufak bir yükseltme kanımca kesinlikle gerekmektedir. Özellikle 1. maddede bahsettiğim kilit ekranındaki tutarsızlık beni derinden etkiledi o lacivert güzelim ekranı geri nasıl edincem merakla bekliyorum.
NOT : Bu süpersonik test Çaykur sponsorluğunda yapılmıştır.

8094153.jpg

Merhaba arkadaşlar sony xperia z3 aldım internetten bir siteden telefon geldiğinde içinde süpersu programı vardı telefon root lanmış güncelleme almıyor unroot yapmayı düşünüyorum.
Telefonun neden root landığını bilmiyorum ama galiba imei numara numarasını kayıt etmek için root yapıldığını düşünüyorum.

Unroot yapınca imei numarası silinir mi veya telefona zarar verir mi bilmiyorum daha önce unroot atan varsa yardım edebilir mi?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı