Sorgula!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Liberal

Decapat
Yer
🐬
Size anlatılan din ve kültür başta olmak üzere her şeyi sorgulayın. Avrupa'ya gidiyorsun: "Hak din Hristiyanlık." deniliyor. Orta Doğu'ya geliyorsun: Hak din İslam." deniliyor. İsrail'e gidiyorsun: "Hak din Yahudilik." deniliyor. Hindistan'a gidiyorsun: "Hak din Hinduizm." deniliyor. Bunların hangisi hak din veya hak din diye bir şey yok mu? Bu sorunun cevabını öğrenmek için sorgulayacaksın. Size anlatılan hikayelere inanmayacaksınız. Araştırıp öyle karar vereceksiniz. X kişisi size dini hikaye anlatıyorsa: "Orada mıydın?" diye soru sorun. "X kitap Tanrı kelamıdır" deniliyorsa hemen inanmayacaksın. Araştırıp öyle karar vereceksin. X kitabın Tanrı kelamı olduğuna nereden biliyorsun? Anne ve babandan gördün diye inanacaksan, hiç inanma daha iyi. Çünkü taklitçi olursun. Bilim ve felsefe okuyun. Felsefe dediğimde felsefe tarihi değildir. Türkiye'deki felsefeciler, felsefe tarihi uzmanıdır. Aslında felsefe; analitik düşünceye, kritik düşünceye ve sorgulamaya sahip olmaktır. Felsefe bu. "X kişisinin görüşü şöyledir." Bu felsefe değil, felsefe tarihçiliğidir. İlk başta "Tanrı var mı?" diye soru sorun ve bu konu hakkında araştırmalar yapın. Eğer Tanrı'ya inanmışsanız, "Tanrı, kitap ve peygamber gönderdi mi?" diye soru sorun ve bu konu hakkında araştırma yapın. En son hangi dine inanacağınız veya inanmayacağınıza karar verin. Belki de hiçbir şeye inanmazsanız, bu sizin vereceğiniz karardır. Böyle yaparsanız sizin için daha iyi olur.

Çocuklarınız varsa veya ileride olduğu zaman, çocuklarınıza din başta olmak üzere dogmalar öğretmeyin. Bırakın çocuk kendisi karar versin. Çocuklar, anne ve babanın tapulu malı değildir. X kitabın Tanrı kelamı olduğunu söylemek büyük bir iddia. Büyük iddianın, büyük kanıtı olur. İnandığınız dinin herhangi bir kanıtı var mı? İnandığınız dinin kitabını ve kaynaklarını okuyacaksınız. Okumadan olmaz. Sizin gibi düşünmeyen insanları okuyun ve onları takip edin. Belki sizi doğruya götürebilir. Meraklı olun.

Demek istediğin sanırsam, herkes kendi düşüncesine göre karar versin. Bence de öyle olmalı. Kendi düşüncesine göre hareket etmeli ve kendi yolunu kendi çizmelidir. Ben çok gördüm. Sırf anne babası Müslüman diye Müslüman olan ancak kendisi Müslüman olmak istemeyen birçok kişi olabiliyor. İnce konularda, dediğim gibi kişi kararını kendi vermeli.

Ancak bir sonuç çıkmaz ki? Belki İncil'i birisi bir yerinden salladı ve bastı, sonra Kuran'ı da salladı ama bir tane doğru var ve insanlar hepsine salladı diyor. Olaylar geçmişte olduğu için bazı belgeler hariç araştırma yapılamaz tam doğru olarak.

Ancak bir sonuç çıkmaz ki? Belki İncil'i birisi bir yerinden salladı ve bastı, sonra Kuran'ı da salladı ama bir tane doğru var ve insanlar hepsine salladı diyor. Olaylar geçmişte olduğu için bazı belgeler hariç araştırma yapılamaz tam doğru olarak.

Cevap değil yol arıyoruz burada aslında. Din somut bir alan değildir. İnsan kendi düşünce yapısına göre seçimlerini yapar ve tercihine göre hayatını bu sınırlar içinde yaşar ancak ülkemizde bu seçimleri yapma fırsatı bulamıyoruz. Tak diye damgayı basıyorlar. "Dini: İslam" Eski kimlikleri bilen bilir. Arkasında din de yazıyor. Annemizin, babamızın dini yazıyor biz ilk doğunca. Ne kadar saçma değil mi? Oradaki yazı bile insanı saptırma niteliği taşıyor. Kendini bastırılmış, susturulmuş hissediyorsun.

Cevap değil yol arıyoruz burada aslında. Din somut bir alan değildir. İnsan kendi düşünce yapısına göre seçimlerini yapar ve tercihine göre hayatını bu sınırlar içinde yaşar ancak ülkemizde bu seçimleri yapma fırsatı bulamıyoruz. Tak diye damgayı basıyorlar. "Dini: İslam" Eski kimlikleri bilen bilir. Arkasında din de yazıyor. Annemizin, babamızın dini yazıyor biz ilk doğunca. Ne kadar saçma değil mi? Oradaki yazı bile insanı saptırma niteliği taşıyor. Kendini bastırılmış, susturulmuş hissediyorsun.
Hocam peki siz hangi dine inanıyorsunuz?

Bence inanç zor ve karmaşık bir mesele, istesen de istemesen de inancı toplum şekillendiriyor. Bir kişinin tek bir kültür görüp kendi fikrini oluşturması, tanrıyı gerçek manasıyla benimsemesi imkansız gibi.

Hocam peki siz hangi dine inanıyorsunuz?

Daha kendi dinimi seçecek olgunluğa gelmedim. Daha öğreneceğim çok şey var yani. Şu anda sorguluyorum, araştırıyorum. Aklı düzgün çalışan dini olmadan da etik değerler çerçevesinde hayatını idame eder, burası sorun değil. Ayrıca yanlış anlamayın ama bir dine inansaydım da size söylemezdim. İman ve inançlar sizi ilgilendirir, başkasını değil. Ülkemizde insanlar yargılama ile linçleme arasındaki ince çizgiyi tutturamıyor maalesef.

Daha kendi dinimi seçecek olgunluğa gelmedim. Daha öğreneceğim çok şey var yani. Şu anda sorguluyorum, araştırıyorum. Aklı düzgün çalışan dini olmadan da etik değerler çerçevesinde hayatını idame eder, burası sorun değil. Ayrıca yanlış anlamayın ama bir dine inansaydım da size söylemezdim. İman ve inançlar sizi ilgilendirir, başkasını değil. Ülkemizde insanlar yargılama ile linçleme arasındaki ince çizgiyi tutturamıyor maalesef.
Tamamdır hocam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı