Sorgulama Yeteneği

Yaratıcı ile alakası yok, seni yaratan bir şey varsa o dinin mantığına göre hiçbir şey yoktan var olmaz. Bu durumda senin yaratanında yaratıcı olması gerekiyor.
@painkiller Dediğin şeyin muamma olduğuna katılmıyorum. Muamma başka şey, örneğin büyük patlama öncesi ne vardı asıl muamma bunun gibi sorular olmali.

Din kavramı zaten çıktığı gün ile bugün aynı değil. Çeşitli değişimlere uğruyor mutlaka. Yahudilik dininde mesela din çıktıktan çok sonra 10 emir geldi. Yani şimdi update geldi diyeceğim ama gülmeyelim neyse:) Neden geldi çünkü başa çıkamadılar o halkla. Tecavüz, yağma, yalan vs. o kadar fazla ki önüne geçmek için gerekli oldu resmen bu. Ama bunu tanrı mı gönderdi yoksa birileri tarafından mı yazıldı... burası muamma işte.
Tanrı gönderdi mi ölünce göreceğiz eğer Tanrı gönderdiyse bunu öğrenebiliriz ama insanlar yazdıysa farkında bile olamayacağız. Eğer insanlar yazdıysa baya zeki insanlar olmalı bence. Zamanına göre günümüzde bile tartışılan eserler koymuş olurlar o zaman.

Bence Allah'ın kelamı olmadığını en çok belli eden kitap Kur'an'dır. Tahrim suresi mi desem Müddesir mi yoksa başka başka onlarca sure Azhap var bir de. Bunları okuduysanız anlarsınız ne demek istediğimi. Belki de yaratıcı bu dinleri göndermiştir ancak sorgusuz sualsiz bu insanlık dışı hükümleri uygulayanları cehenneme atacaktır kim bilir? Ben yine de gönderdiği dine inanmadık diye ebedi cehenneme atacağını zannetmiyorum
Bir de bu surelere de farklı farklı açıklama getiriyorlar ancak bilemiyorum.

Kendini tanrı yerine koyup düşün varsay bakalım sen koskoca tanrısın insan yapıp kendine bu insanlara bana kulluk edin diyorsun bu mantığa uyuyor mu, böyle bir şey niye yapasın ve yaratığın kişilerin kaderine de sen belirliyorsun yaratığın kişilerin ne olacağını bile bile yaratıyorsun.

Peygamberler neden Asya, Amerika ve Avrupa da hiç gelmedi mesela hep Ortadoğu da çıkmış sebebi basit Sümer mitleri.

Dünya da 8 milyar insan var bu insanlar arasında 2 milyara yakın Müslüman var, Kuran'a göre müslümanlar dışındaki tüm diğer dinlere inanan insanlar cehennemlik, sence bu akla mantığa uyuyor mu? Kendin bile Kuran'ın bir yaratıcı tarafından yazıldığına inanmıyorum diyorsun şu an değişmeyen olarak kabul edilen tek kitap Kuran olarak zikrediliyor.

Bir yaratıcı insanlara kitap yazıp gönderiyorsa bu kitapta en ufak kafa karıştırıcı bir detay olmamalı, insanlar değiştirmiş olabilir diyeceksiniz yaratan mesajın ulaşmasını engelleyenlere gücü yetmez miydi? Değiştirilmeyen denen Kuran da bile bu kadar akıl dışı şey varsa diğer kitapları siz düşünün.

Amerika kıtasında ve Asya da niye peygamberler gelmedi çünkü Amerika ile arasinda kara bağlantısı yok kültür etkileşimi olamadı, Asya da çok uzak.

Kuran da geçen melek isimleri Yahudice kökenli, Tevratta etkileşimin diğer kanıtı. Cennet kelimesinin kökeni Aramice ganna sözcüğünden gelir, anlamı da bahçe demektir, Tevrat'a göre Adem'in yaratıldığı bahçenin adı Aden bahçeleridir, Islamdaki cennet bahçeleri yani.

Sorgulama yeteneği çökmüş birisi hayata karşı mutlulukla bakamaz çünkü düşünceleriyle geleceğe veya geçmişe karşı herhangi bir duygu aşılayamaz. Bu yüzden her ne olursa olsun sorgulamak bir kaçış yoludur, her türlü durum için :)

Geri
Yukarı