Soru işaretleriyle dolu bir site: PC Toplayan Adam

utkuversus

Kilopat
Makaleler
13
Yer
Ankara
Önemli NOT: Yazıma başlamadan önce "PC Toplayan Adam" sitesi hakkında herhangi bir iddiada ya da suçlamada asla bulunmadığımı belirtmek isterim. Konuyu açış amacım, sitede verilen bilgilerin çok karmaşık ve soru işaretleriyle dolu olmasıdır. Umarım site sahibi veya çalışanlarından birisi konu altına gelip soru işaretlerimizi giderir.

Merhaba Sosyal sakinleri. Geçen günlerde bir bilgisayar satış sitesine denk geldim ve incelemeye başladım. Fiyatları uygun gözüküyordu. Açıklamaları dikkatlice okudum ve sitede yığınla soru işareti bırakan bilgiler gördüm. Hiç uzatmadan başlayacağım.

Basit bir hazır sistemden başlayalım:

Açıklamalardan birisi şu şekilde:

1697907341587.png

Burada işaretlediğim alanda dikkat çeken bir bilgi var. Kartın kullanılmış ve "adımıza 2 yıl garantili" şekilde pazarlandığını net bir şekilde görüyoruz. Ayrıca kartların modeli kesin olarak belli değil. Yani ellerine geçen rastgele kartı mı bize veriyorlar yoksa bunlar testlerden geçiyor mu? Başkası tarafından satın alınmış ve seri numarası faturalandırılmış bir ürün başka bir şahsa nasıl fatura ediliyor? Fatura edilebilir, bunu geçtim. Ancak nasıl garantili oluyor? Bu soruların cevabını kendileri açıklamış, konunun ilerleyen yerlerinde onlar üzerinde duracağız. Şimdilik sadece soru soruyoruz.

Yine bir hazır sistem:

Kırmızı ile işaretlediğim alanları dikkatlice ele alalım.

1697908093639.png

-A620 anakarta 7800X3D işlemci takılmış. Normal halde üst seviye bir AM5 anakartla bile stabil çalıştırması yetenek isteyen bir işlemci. Bu kısım tercih meselesi ve ben yorumsuz bırakıyorum.

-Yukarıdaki bir sorumuz cevap buldu. Açıklama kısmına istediğimiz ekran kartı modelini yazabiliyormuşuz. Bazı sistemlerin sayfasının altında bu bilgiye rastlayamıyoruz. Sitede ciddi bir tasarımsal sorun var.

-Sistemdeki PSU dandik veya kalitesiz değildir denmiş. 7800X3D'yi ve 3070Ti'ı stabil bir şekilde en az 3 yıl beslemesi gereken bir güç kaynağına ihtiyacımız olduğu ortada. Her ne kadar işlemci için bu işi anakart üstlense de sistemdeki anakart malumunuz, üstüne bir de güç kaynağımızdan stabil değerler alamazsak vay halimize. GameForce kimdir? Ülkemize bir distribütör aracılığıyla gelir. Ürün gamı %90'ı Çin'de üretilen ve AliExpress vs. gibi merdiven altı ürünleri satmaya bayılan sitelerde, aynılarını markasız ya da farklı çinli markalar adı altında görebileceğiniz ürünlerle doludur. GameForce güç kaynağımız da böyle bir üründür. Belki iyi bir markaya ürettirilmiştir diye taradım birazcık ancak bir bilgiye ulaşamadım. Ne incelemelere, ne de kesin olarak iç yapısına erişemedim. Kaldı ki kaliteli bir markka üretmiş olsa bile bu konuda pürüzler var. Zamanında Rampage ve Frisby PSU'ların bir kısmının kaliteli markalarla ortak olduğuna rastlamıştık. Örneğim Sama Forza Platinum ve Sama Forza GOLD modelleri Everest markası adı altında ülkemizde satılmıştı, ancak bu PSU'lar incelendiğinde Türkiye'ye gelen modellerin iç yapısının biraz daha farklı olduğu ve kaliteden ödün verildiğine rastlamıştık. Yine Frisby ve Cougar PSU'ların benzerlikleri çoktu ancak bu şekilde pürüzler vardı. Gameforce PSU dandik midir yoksa değil midir yorumu size bırakıyorum.

-280mm fan disk dönüşü ne demek hala çözemedim. Kopyala yapıştır olarak ilanların yarısında var.

-Belleklerin CL38'e overclock edildiği ve stabil çalıştığı yazılmış. Testler arasında TestMem5 ile ağır config testleri var mıdır? AIDA64'te nanosaniye olarak gelişme var mıdır? Bu soruların cevapları çok önemli. İnce işçilik deyince aklıma ilk bunlar geliyor.

-Gelelim sona bıraktığım kısma. Miningli kart nasıl anlaşılır? Linke tıklıyoruz:

1697909234393.png

Bu yazıdan şunu anlıyoruz:

-Bir ekran kartı alıyorlar. Miningli çıkarsa çöpe atıyorlar.

-Üst düzey çalışmalar sayesinde bu bilgiye erişiyorlar.

-Öyle çalışmalar ki patenti alınabilirmiş.

-Zamanın ötesi projeleri (öyle yazmışlar) başkalarının eline geçmesin diye yaptıkları testi paylaşmıyorlar.

Bu bilgiler doğrultusunda, siteden alınmış başka bir ekran görüntüsüne gidelim:
(Kaynak: Donanım Arşivi Forum)

1680372776828.png

Madde madde, teker teker inceleyelim:

1-) Yenilenmiş ekran kartı diye bir şey ilk defa duyuyorum. Yenilenmiş ürünler üretici firmalar tarafından yapılır. Bu markalar bu siteye böyle bir sertifika vermiş midir?

2-) Bu kadar teşhir kart nereden geliyor. Sokakta ekran kartı sergisi mi oluyor, biz mi hiç görmedik? (Memlekette benzin vardı da biz mi içtik?)

3-) En tehlikeli maddeye geldik. Kartlardaki kapasitörler değiştiriliyormuş. Frimaların yıllarca üzerinde durdukları çalışmalar, Japon kapasitörleri sanırım çekmecede unutmuş. Bu madde hakkında daha fazla yorum yapmam tehlikeli olur.

4-) Güvencesi varsa iyi bir madde.

5-) Yine güvencesi varsa iyi bir madde.

6-) Kullanılan pedlerin kalitesi çok önemli. Bunun hakkında da bilgi verilmesi güzel olabilir.

7-) Bunun hakkında hiç yorum yok. Ne profesyoneller gördüm bunu deneyip sakatlık yaşayan.

8 - ) Karta OC mi yapılıyor? Bunun bilgisi önemli.

9-) Serbest piyasa ekonomisinin insan üzerindeki oyunları.

10-) %104'ü Afterburner'dan biz de yapıyoruz. Önemli olan bunun nasıl yapıldığı. Kesin bir bilgi yok. Kapasitör değiştirdik, %104 oldu diye bir dünya yok. Boşuna mı mühendis olduk biz onu merak ettim.

Genel olarak en çok dikkat çeken yerler buralar. Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum. Okuyan herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz baktım da nereden bakarsan bak değişik ve garip geldi :D

Önemli NOT: Yazıma başlamadan önce "PC Toplayan Adam" sitesi hakkında herhangi bir iddiada ya da suçlamada asla bulunmadığımı belirtmek isterim. Konuyu açış amacım, sitede verilen bilgilerin çok karmaşık ve soru işaretleriyle dolu olmasıdır. Umarım site sahibi veya çalışanlarından birisi konu altına gelip soru işaretlerimizi giderir.

Merhaba Sosyal sakinleri. Geçen günlerde bir bilgisayar satış sitesine denk geldim ve incelemeye başladım. Fiyatları uygun gözüküyordu. Açıklamaları dikkatlice okudum ve sitede yığınla soru işareti bırakan bilgiler gördüm. Hiç uzatmadan başlayacağım.

Basit bir hazır sistemden başlayalım:

Açıklamalardan birisi şu şekilde:

Eki Görüntüle 1985291

Burada işaretlediğim alanda dikkat çeken bir bilgi var. Kartın kullanılmış ve "adımıza 2 yıl garantili" şekilde pazarlandığını net bir şekilde görüyoruz. Ayrıca kartların modeli kesin olarak belli değil. Yani ellerine geçen rastgele kartı mı bize veriyorlar yoksa bunlar testlerden geçiyor mu? Başkası tarafından satın alınmış ve seri numarası faturalandırılmış bir ürün başka bir şahsa nasıl fatura ediliyor? Fatura edilebilir, bunu geçtim. Ancak nasıl garantili oluyor? Bu soruların cevabını kendileri açıklamış, konunun ilerleyen yerlerinde onlar üzerinde duracağız. Şimdilik sadece soru soruyoruz.

Yine bir hazır sistem:

Kırmızı ile işaretlediğim alanları dikkatlice ele alalım.

Eki Görüntüle 1985306

-A620 anakarta 7800x3D işlemci takılmış. Normal halde üst seviye bir AM5 anakartla bile stabil çalıştırması yetenek isteyen bir işlemci. Bu kısım tercih meselesi ve ben yorumsuz bırakıyorum.

-Yukarıdaki bir sorumuz cevap buldu. Açıklama kısmına istediğimiz ekran kartı modelini yazabiliyormuşuz. Bazı sistemlerin sayfasının altında bu bilgiye rastlayamıyoruz. Sitede ciddi bir tasarımsal sorun var.

-Sistemdeki PSU dandik veya kalitesiz değildir denmiş. 7800x3D'yi ve 3070 Ti'ı stabil bir şekilde en az 3 yıl beslemesi gereken bir güç kaynağına ihtiyacımız olduğu ortada. Her ne kadar işlemci için bu işi anakart üstlense de sistemdeki anakart malumunuz, üstüne bir de güç kaynağımızdan stabil değerler alamazsak vay halimize. GameForce kimdir? Ülkemize bir distribütör aracılığıyla gelir. Ürün gamı %90'ı Çin'de üretilen ve AliExpress vs. gibi merdiven altı ürünleri satmaya bayılan sitelerde, aynılarını markasız ya da farklı Çinli markalar adı altında görebileceğiniz ürünlerle doludur. GameForce güç kaynağımız da böyle bir üründür. Belki iyi bir markaya ürettirilmiştir diye taradım birazcık ancak bir bilgiye ulaşamadım. Ne incelemelere, ne de kesin olarak iç yapısına erişemedim. Kaldı ki kaliteli bir markka üretmiş olsa bile bu konuda pürüzler var. Zamanında Rampage ve Frisby PSU'ların bir kısmının kaliteli markalarla ortak olduğuna rastlamıştık. Örneğim Sama Forza Platinum ve Sama Forza Gold modelleri Everest markası adı altında ülkemizde satılmıştı, ancak bu PSU'lar incelendiğinde Türkiye'ye gelen modellerin iç yapısının biraz daha farklı olduğu ve kaliteden ödün verildiğine rastlamıştık. Yine Frisby ve Cougar PSU'ların benzerlikleri çoktu ancak bu şekilde pürüzler vardı. Gameforce PSU dandik midir yoksa değil midir yorumu size bırakıyorum.

-280mm fan disk dönüşü ne demek hala çözemedim. Kopyala yapıştır olarak ilanların yarısında var.

-Belleklerin CL38'e overclock edildiği ve stabil çalıştığı yazılmış. Testler arasında TestMem5 ile ağır Config testleri var mıdır? AIDA64'te nanosaniye olarak gelişme var mıdır? Bu soruların cevapları çok önemli. İnce işçilik deyince aklıma ilk bunlar geliyor.

-Gelelim sona bıraktığım kısma. Miningli kart nasıl anlaşılır? Linke tıklıyoruz:

Eki Görüntüle 1985332

Bu yazıdan şunu anlıyoruz:

-Bir ekran kartı alıyorlar. Miningli çıkarsa çöpe atıyorlar.

-Üst düzey çalışmalar sayesinde bu bilgiye erişiyorlar.

-Öyle çalışmalar ki patenti alınabilirmiş.

-Zamanın ötesi projeleri (öyle yazmışlar) başkalarının eline geçmesin diye yaptıkları testi paylaşmıyorlar.

Bu bilgiler doğrultusunda, siteden alınmış başka bir ekran görüntüsüne gidelim:
(Kaynak: Donanım Arşivi Forum)

Eki Görüntüle 1985335

Madde madde, teker teker inceleyelim:

1-) Yenilenmiş ekran kartı diye bir şey ilk defa duyuyorum. Yenilenmiş ürünler üretici firmalar tarafından yapılır. Bu markalar bu siteye böyle bir sertifika vermiş midir?

2-) Bu kadar teşhir kart nereden geliyor. Sokakta ekran kartı sergisi mi oluyor, biz mi hiç görmedik? (Memlekette benzin vardı da biz mi içtik?)

3-) En tehlikeli maddeye geldik. Kartlardaki kapasitörler değiştiriliyormuş. Frimaların yıllarca üzerinde durdukları çalışmalar, Japon kapasitörleri sanırım çekmecede unutmuş. Bu madde hakkında daha fazla yorum yapmam tehlikeli olur.

4-) Güvencesi varsa iyi bir madde.

5-) Yine güvencesi varsa iyi bir madde.

6-) Kullanılan pedlerin kalitesi çok önemli. Bunun hakkında da bilgi verilmesi güzel olabilir.

7-) Bunun hakkında hiç yorum yok. Ne profesyoneller gördüm bunu deneyip sakatlık yaşayan.

8 - ) Karta OC mi yapılıyor? Bunun bilgisi önemli.

9-) Serbest piyasa ekonomisinin insan üzerindeki oyunları.

10-) %104'ü Afterburner'dan biz de yapıyoruz. Önemli olan bunun nasıl yapıldığı. Kesin bir bilgi yok. Kapasitör değiştirdik, %104 oldu diye bir dünya yok. Boşuna mı mühendis olduk biz onu merak ettim.

Genel olarak en çok dikkat çeken yerler buralar. Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum. Okuyan herkese teşekkürler.

Bence güvenilmez gibi çok fazla soru işareti bırakmışlar ne olduğu belirsiz yerlerden biri.

bun1-1140x380.png
Fotoram.io-1140x380.jpg
bun2-1140x380.png

Zaten şu görselleri görünce web siteden soğudum. Bana hiç güvenilir gelmedi.

Kurumsallıktan uzak bir görüntü var gibi duruyor. Alışveriş listemin son sırasına bile giremez. Ancak daha önce alışveriş yapanlar varsa onların fikirleri ve tecrübeleri daha önemli.

Son düzenleme:
YouTube kanalı güzeldi gerçekten güzel önerileri vardı. Sattığı malları bilemeyeceğim ama çoğunu canlı yayında yapardı. Genel olarak ortalama bir teknoloji kanalı. Sloganı: "PTA kazıklanmaktan kurtarır." idi. O zamanlar güzeldi şimdi galiba artık kazık atıyorlar yine de alan varsa onun yorum yapması daha doğru olur. Bu arada site tasarımı berbat. Ve sitedeki bazı ürünler çok garip.

Geri
Yukarı