Soru, ne sebeple sorulur?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Bu da diğer olgular gibi öznel bir konudur. Her türlü soru sorulabilir, burada bir beis yoktur. Fakat sorulan soruların doğurabileceği sonuçlar ya da alınabilecek cevapların bize ya da bulunduğumuz, etkileşimde olduğumuz çevreye etkisi; bizim, sorduğumuz sorunun önemi ya da değeri hakkında bir veri elde etmemize vesile olabilir.

Misal, mesele çözüm bulmak mıdır? Ya da anlamak mıdır? O vakit anlaşılması mümkün olmayanlar hakkinda soru sormanın sebebi nedir? Neyi çözebilir?

Veya ayrımları belirlemek midir? Yine, netliği kişiselliğe hapsolmuşlar, nasıl ayrılabilir? Çatışmaları ya da manasız ayrılıkları derinleştirmekten başka faydası var mıdır?

Benim, tek olana inanmamın, öküze tapıyor olmamın, başka bir gezegendeki algısal kabiliyeti hakkında hiçbir bilgim olmayan bir varlığın yaşayıp yaşamadığını düşünmemin, o an orada olmayan yıldızlarıın etkisi ile hayatımın şekillendiriliyor oluşunu kabul etmemin ya da bunların hepsini topyekün reddetmemin; benim doğru veya yanlışı belirleyip, bunların ne kadarını uyguladığıma etkisi nedir?

Son düzenleme:
Kanımca soru sormanın 'ekstra'sı yoktur. Soru sormak, merakı gidermek amacıyla yapılan bir eylemdir. Başka bir şey ile alakası var ise bilmiyorum.

Bilinmeyenli öğrenmek. Öğrenilemeyeni anlamak. Anlanilmayani anlamaya çaba gostermek.

Yeni konular

Geri
Yukarı