Sosyal anksiyete nasıl atlatılır?

Merhaba ben Melih. 18 yaşındayım ve sosyal anksiyetem var. Bunu nasıl yenebilirim?

- Çoğu şeyden zevk almıyorum.
- Dışarı çıkarken geriliyorum ailem-arkadaş çevrem dışında sanki herkes üstüme geliyor gibi hissediyorum.
- Utangaç ve çekingen birisiyim.
- Ev dışında kendimi çok fazla kasıyorum.
- Ev içinde genellikle PS4 - PC oynarım kendimi biraz mutlu edebiliyorum aynı şekilde film-dizi izlerken sosyal medya da takılırken.
- Kız arkadaşım yok. :(
- 14 yaşından beri hiçbir kızla flörtleşmedim. (sevgilim olmadı)
- Site de oturduğum halde spor salonunu çok fazla kullanamıyorum çünkü utanıyorum bir şeyi yanlış yapacağım veya birisi dalga geçecek diye.

İyi yanlarım ise: Her şeyi anlayışla karşılarım, asla yalan söylemem, yardımsever ve iyimser biriyimdir. Hayvanları severim, beslerim. Alkol, sigara asla kullanmam ailemle iyi geçinirim.

Ama dışarı çıkınca farklı birisiyim sanki evdeki ben değil benim bedenime başkası eline geçiriyor ve ben melih olmaktan çıkıyorum gibi hissediyorum.

Bu sosyal anksiyetimi nasıl yenebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam, ne oldu? Yenebildiniz mi? Sosyal anksiyetem var mı bilmiyorum ama sanki beni anlatıyorsunuz. Ne yapacağımı bilmiyorum. ☹

Hocam, ne oldu? Yenebildiniz mi? Sosyal anksiyetem var mı bilmiyorum ama sanki beni anlatıyorsunuz. Ne yapacağımı bilmiyorum. ☹
hocam evet yavaş yavaş yenmeye başladım diyebilirim. Her gün dışarı çıkmaya çalışıyorum bazen tek bazen yakın arkadaşlarımla kuzenlerimle geziyorum ve bunu yenmeye başladım sayılır yani gidip bir sinemaya ya da cafeye rahatça oturup sohbet muhabbet edebiliyorum.

hocam evet yavaş yavaş yenmeye başladım diyebilirim. Her gün dışarı çıkmaya çalışıyorum bazen tek bazen yakın arkadaşlarımla kuzenlerimle geziyorum ve bunu yenmeye başladım sayılır yani gidip bir sinemaya ya da cafeye rahatça oturup sohbet muhabbet edebiliyorum.
Benimde problemim bu, biraz soru soracağım mazuru yoksa cevaplarsanız sevinirim.

Bir işiniz var mı?
İlaç kullanarak mı çözüme kavuştunuz?
Uzun vadede mi çözüldü sorununuz yoksa kısa süre içinde mi atlattınız?

Benimde problemim bu, biraz soru soracağım mazuru yoksa cevaplarsanız sevinirim.

Bir işiniz var mı?
İlaç kullanarak mı çözüme kavuştunuz?
Uzun vadede mi çözüldü sorununuz yoksa kısa süre içinde mi atlattınız?
İlaç Kullanmadım. Bir işim şuan yok her gün olmasa bile haftada 3-4 kere dışarı mutlaka çıkıyorum gerek tek başıma gerek kuzenimle ya da bir kaç dostumla. Bunu Uzun vade de atlattım diyebilirim başta çok zorlansam da şuan aşırı rahatım ve istediğim ve arzuladığım bir kaç şeyi kolaylıkla yapabiliyorum.

Eğer bir şeyi arzularsan ve istersen yapamicağın hiç bir şey yoktur mert o yüzden kesinlikle sana önerim korkma cesur ol. Ne istiyorsan onu yap kendine bir yol belirle ve o yoldan sadece kendin git. Zaman geçtikçe o yolda bi bakmışsın yanında dostlarınla beraber yürüyorsun..

İlaç Kullanmadım. Bir işim şuan yok her gün olmasa bile haftada 3-4 kere dışarı mutlaka çıkıyorum gerek tek başıma gerek kuzenimle ya da bir kaç dostumla. Bunu Uzun vade de atlattım diyebilirim başta çok zorlansam da şuan aşırı rahatım ve istediğim ve arzuladığım bir kaç şeyi kolaylıkla yapabiliyorum.

Eğer bir şeyi arzularsan ve istersen yapamicağın hiç bir şey yoktur mert o yüzden kesinlikle sana önerim korkma cesur ol. Ne istiyorsan onu yap kendine bir yol belirle ve o yoldan sadece kendin git. Zaman geçtikçe o yolda bi bakmışsın yanında dostlarınla beraber yürüyorsun..
doktora gittiniz mi

Geri
Yukarı