Sosyal anksiyete zamanla geçer mi?

5150MRT

Femtopat
Daha fazla  
Daha 16 yaşımdayım ve çok şiddetli sosyal anksiyete var. O kadar fazla ki selam diyen biriyle bile konuşmakta zorlanıyorum, bu da beni normal olarak asosyalliğe itiyor, ailem de sürekli bana sosyal olmadığımı söylüyor. Üniversite de böyle olmaktan korkmuyor değilim, psikiyatriye gittim. Sadece antidepresan verdi, o da hiçbir işe yaramadı. Zamanla geçer mi yoksa tekrar doktora gitmeli miyim?

Psikologlar bu hastalığa zaten bir şey yapamaz. Bunu kendi içinizde çözmeniz gerekiyor. Sürekli ve sürekli insanlarla muhatap olmaya çalışın. Zamanla geçer.

Bunu düzetlemenin tek yolu sosyalleşmektir. Gerçek hayatta çok diyaloğunuz yok ise sanal arkadaş edinebilir ve bu arkadaş ile vakit geçirerek sosyal anksiyeteyi zamanla düşürebilirsin.
Arkadaş edinebileceğin sunucularda bulun.

Hayatında bir daha göremeyeceğin insanlarla git konuş. Mesela oturduğun yere uzak olan bir bakkala gir "Merhaba abi nasılsın? Nasıl gidiyor?" gibisinden sorular sor ve muhabbet et. Bu yöntemi ben bizzat uygulamıştım ve geçmişti. Gerçi benimki sadece içten içe bir utançtı ama sende de işe yarayacağını düşünüyorum.

Sosyal olma, bu sana ne kaybettirir? İnsan ilişkilerin başarısız mı olur? Sanmıyorum. İnsanları tanımak, sosyal olmakla ilgili değil gözlem yapmakla ilgilidir. Kaliteli insan sayısı zaten az, arkadaş olacaksan onlarla olacaksın. Psikoloğa gidebilirsin ancak psikatriste gitmeni önermem çünkü yaptıkları tek şey "al kardeşim antidepresan" demek.

Sosyal olma, bu sana ne kaybettirir? İnsan ilişkilerin başarısız mı olur? Sanmıyorum. İnsanları tanımak, sosyal olmakla ilgili değil gözlem yapmakla ilgilidir. Kaliteli insan sayısı zaten az, arkadaş olacaksan onlarla olacaksın. Psikoloğa gidebilirsin ancak psikatriste gitmeni önermem çünkü yaptıkları tek şey "al kardeşim antidepresan" demek.

Haklısınız ama insanlar özellikle okuldakiler sana bütün gün neyle uğraşıyorsun veya hobilerin neler yapıyosun diye sorunca hiçbir şey diyemiyorum asosyal damgası yemekte koyuyor insana biraz zaten neredeyse hiç arkadaşım yok samimi olduğum ama insanlarda seni böyle tanıyınca içten içe üzülüyor insan.

Bende de sosyal anksiyete var. Senin durumunu yaşıyorum. Sana şimdi öneri vermem biraz yanlış olur, kendi yapamadığımı başkasına öneri verirsem. Sıkıntı olur.

Sosyalleşmeden geçmez. Ergenlikten çıkınca özgüvenin hafif artar ama sosyalleşmez isen bunun geçme imkanı yok. Bunun da genelde en etkili yolu farklı bir şehirde üniversite okumaktır. Ayrıca sosyalleşmek hayattaki başarı için şarttır. Asosyal olmak gibi bir tuzağa ergenlikte çok düşülüyor ama mantıklı değil. Zaten insan sosyal bir canlı. Depresyonu da azaltır sosyallik.

Bende de tam olmasa da bu tarz bir sorun var. Kendimi zorla sosyalleştirmeye çalıştım. Azda olsa bir etkisi oldu gibi. En azından artık insanlarla biraz daha rahat konuşabiliyorum. Eskisine göre.

Geri
Yukarı