Sosyal medya düzenlemesi hakkında

Makaleler
10
Yer
Kenya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 2600
B450M S2H V2
Apacer 8GB 3000MHz
XFX RX 570 4GB
Corsair Spec Delta RGB
Corsair VS550 (Beyaz etiketli)
Meslek
Öğrenci
Bu konu hakkındaki haberleri okumazsanız yazıyı anlamazsınız. Öncelikle bu adamlar burada 1 milyon üzeri üye ile para kazanıyor. 1 tane ofis açmıyor ofis açmadığı için vergi de vermiyor. Şimdi bazı çok bilmiş arkadaşlar "Onlar zaten vergi veriyor ki. Dijital iletişim vergisi veriyorlar." diyecekler. Üstün zekalı arkadaşım o adamın verdiği vergi kendi ülkesine gidiyor. O adam buraya ofis açmaz ise TC'ye bağlı vergi numara kaydı olmaz, dolayısıyla da vergi falan veremez. Verse zaten devlet bu kadar bastırmaz bu adamlara. Bunların vermesi gereken vergi %18'dir.

Dijital iletişim falan değil. Adam bu ülkeden nereden baksan milyonlarca dolar kazanıyor. Bu yüzyılda hangimiz sosyal medya kullanmıyoruz? Hangimiz Youtube izlemiyoruz. Adamlar 5.000.000 dolar para kaldırıyor verdiği vergi %1 bile etmiyor. Vermesi gereken %18. Şimdi gelelim devletin yaptırımlarına. Şöyle söyleyeyim devlet bunlardan 1 milyar dolar da istese 1 lira da istese vermeyecekler. Vermezsen reklamlarını engellerim dese de vermeyecekler. Neden versinler ki? Herkes VPN kullanmayı biliyor. Seni zaten o platforma bağımlı etmişse adam yasaklansa da VPN ile gireceksin. O adam yine para kazanacak. Zaten sosyal medya siteleri bu yaptırımlardan korksalardı şimdiye kadar Türkiye'ye 1 bakkal boyutundaki ofisi mi açamayacaklardı?

Bu kadar salak mı milyarlarca dolar parası olan bu kuruluşlar? Devletin bunlara erişimi engellemesinin 1 tane yolu var. Facebook'un Amerika ofisine operasyon düzenlemek falan. Bu da savaş sebebi. Başka da engellemenin yolu yok. O yüzden adamlar rahat.
Eğer sosyal medya sağlayıcıları parayı ödemezse ve ofis açmazsa ağ sağlayıcıdan zararın tazminatı istenecek mevzusuna gelelim burası kilit nokta. Bu vergi olayını vatandaşa yansıtamıyorlar. Sosyal medya sağlayıcılarından zaten yıllardır alamıyorlar. Bu iş Türk Telekom'a yıkılacak yani Araplara. TT n'apacak? O da bir şey yapamaz ki. Tek tek VPN firmalarına baskın mı düzenleyecek kimse girmesin diye? TT'de Türkiye'den çekiliyoruz artık TT'yi manav olarak kullanabilirsiniz diyecek. Bu yüzden aramızın Katarlılar ile iyi olmasının sebebi TT'yi Katarlıların alışı ile yakın alakalı oluyor.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde internet yurt dışına kapanabilir. Bunda aynı Çin modeli uygulanması için Almanya ve Fransa taklit edilmeye başlandı. Buradaki kararlar bu nitelikte. Bu olduktan sonra ise 5 yıllık süre içerisinde yazılımcılarımızın kendi Facebook, Twitter, Youtube vb. platformları oluşturması için (Çindeki gibi) devlet bundan 4 ay önce TR'de 100 bin yazılımcı projesi başlatıldı. Çünkü 5 sene sonra bütün bu siteler kapatılacak.

Yazılımla uzaktan yakından alakası olmayan bir ulus bir anda ne oldu da 100 bin yazılımcı gibi bir projeyi hayata geçirdiler? İşte bu Sosyal medya olaylarının sinyalini aslında 4 ay önceden verdiler. Biz de hiç düşünmedik bir anda yazılımda bu kadar kötü olan bir ülkede neden 100 bin yazılımcı yetiştirilmek isteniyor diye. Neyin acelesi bu? Demek ki kapanacak. Aynı Çin modeli gibi. Bu düşüncelere sahip olmamı sağladığı için Oğuzsasi'ye de sevgiler. Düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pacalarindan akan seyleri gormemizi saglayan sey sosyal medya cunku. Cokusleri bu yuzden olacak.
Onlar da bunun gayet farkinda. Her seyin sebebi bu. Diger her sebep gostermelik. 1. Dunya savasi bilmem ne veliahtinin olmesi yuzunden nasil baslamadiysa, sosyal medya engellemesi de bilmem ne vergisi yuzunden olusmuyor. Insanlari yeterince efektif uyutamiyorlar artik, problem orada : )

4-5 farkli yerden maas aliyor, hepsi son model luks arabalara biniyor yillardir. Ust taraftaki satafati biliyorsunuz. Bunu birakmamak icin her seyi ama her seyi yapacaklar. Ben Github'i engellediklerini biliyorum.

Bu düşüncelere sahip olmamı sağladığı için Oğuzsasi'ye de sevgiler. Düşüncelerinizi bekliyorum.
Bende diyorum bana nereden tanıdık geliyor bu yazı. :D Sasi adamdır.

Merak edenler için bu konuları konuştuğu video. Küfür ediyor mu bilmiyorum, dikkatli izleyin o bakımdan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende diyorum bana nereden tanıdık geliyor bu yazı. :D Sasi adamdır.

Merak edenler için bu konuları konuştuğu video. Küfür ediyor mu bilmiyorum, dikkatli izleyin o bakımdan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ne dediyse üşenmeden benzerini yazdım. 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı