Sosyal medya vergi düzenlemesi

hengin

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Yakın zamanda sosyalde YouTube vb. platformlardan gelir elde edilebilmesi için şirket kurma zorunluluğunun kalktığını okumuştum. Biraz araştırma yaptım ama anlayamadığım yerler var.
Öncelikle anladığım kısmı:
  • YouTube vb. sosyal medya platformlarından gelir elde edebilmek ve bu geliri vergilendirebilmek için şirket açmaya gerek kalmadı.
  • Bununla birlikte -beni asıl cezbeden kısım burası- uygulama geliştirip bunları bir internet mağazasında (örneğin: Google Play vb.) Yayınlayıp gelir elde etmek için de şirket açma zorunluluğu kalmadı.
  • Bu uygulamalardan elde edilecek reklam vb. gelirler de bu şekilde vergilendirilebilecek.
  • Şirket açmak yerine maliyeden alınacak bir belge ile bankalara başvurulacak ve hesap açtırılacak. Gelen tüm ödemeler bu hesaba gelecek.
  • yanlış anlamadıysam gelen toplam gelir üzerinden %15 gelir vergisi şeklinde vergilendirme yapılacak.
  • Yıllık 880 000TL'yi aşmayan gelirler için bu sistem kullanılabilecek.
  • Bağkur vb. giderler yok. Çünkü ortada bir şirket yok.
Sırada anlamadığım, asıl sormak istediğim kısım var:
  • Bu hakkı kazanabilmek sadece maliyeye başvurup gerekli belgeleri alıp bankada bir hesap açtırmam yetecek mi?
  • Bu hakkın bir yıl süreyle kullanılabileceği yazıyor. Sadece tek bir sefer için tanınan bir hak mı?
  • Devamlı olarak kullanılabilecek bir hak ise her yıl vergi dairesinden tekrar belge mi almam gerekecek?
  • Freelancer işler bu kapsamda değerlendirilecek mi? (örneğin tasarım, Photoshop vb. işer)
  • Devlet de vergilendirmeyi bankalar aracılığıyla bu hesaptan otomatik olarak mı yapacak? Yoksa vergi miktarını gidip vergi dairesine mi ödeyeceğim?
Şimdiden teşekkürler.

Linkler:
Mesut Çevik'in Videosu
Anadolu Ajansı Haberi
Sosyal'de gördüğüm konu

Herkese merhaba.
Yakın zamanda sosyalde YouTube vb. platformlardan gelir elde edilebilmesi için şirket kurma zorunluluğunun kalktığını okumuştum. Biraz araştırma yaptım ama anlayamadığım yerler var.
Öncelikle anladığım kısmı:
  • YouTube vb. sosyal medya platformlarından gelir elde edebilmek ve bu geliri vergilendirebilmek için şirket açmaya gerek kalmadı.
  • Bununla birlikte -beni asıl cezbeden kısım burası- uygulama geliştirip bunları bir internet mağazasında (örneğin: Google Play vb.) Yayınlayıp gelir elde etmek için de şirket açma zorunluluğu kalmadı.
  • Bu uygulamalardan elde edilecek reklam vb. gelirler de bu şekilde vergilendirilebilecek.
  • Şirket açmak yerine maliyeden alınacak bir belge ile bankalara başvurulacak ve hesap açtırılacak. Gelen tüm ödemeler bu hesaba gelecek.
  • yanlış anlamadıysam gelen toplam gelir üzerinden %15 gelir vergisi şeklinde vergilendirme yapılacak.
  • Yıllık 880 000TL'yi aşmayan gelirler için bu sistem kullanılabilecek.
  • Bağkur vb. giderler yok. Çünkü ortada bir şirket yok.
Sırada anlamadığım, asıl sormak istediğim kısım var:
  • Bu hakkı kazanabilmek sadece maliyeye başvurup gerekli belgeleri alıp bankada bir hesap açtırmam yetecek mi?
  • Bu hakkın bir yıl süreyle kullanılabileceği yazıyor. Sadece tek bir sefer için tanınan bir hak mı?
  • Devamlı olarak kullanılabilecek bir hak ise her yıl vergi dairesinden tekrar belge mi almam gerekecek?
  • Freelancer işler bu kapsamda değerlendirilecek mi? (örneğin tasarım, Photoshop vb. işer)
  • Devlet de vergilendirmeyi bankalar aracılığıyla bu hesaptan otomatik olarak mı yapacak? Yoksa vergi miktarını gidip vergi dairesine mi ödeyeceğim?
Şimdiden teşekkürler.

Linkler:
Mesut Çevik'in Videosu
Anadolu Ajansı Haberi
Sosyal'de gördüğüm konu

Merhaba aslında bu sorulara çok cevap verdik hemen madde madde gidiyorum.

- İkamet adresindeki maliyeden istisna belgesi talep ediyorsun onunla hesap açıyorsun açtığın hesabı tekrar maliyeye bildiriyorsun.
- Bir yıl süre ile değil, 1 yıl içinde 880 bin TL gelir ölçüt alınıyor yani bir Mali yıl her sene yenilemeye gerek yok,
-Yapılan işler sosyalmedya içerik üreticiliği ve uygulama geliştirme gibi ilgili kanunda sıralanmış durumda,
- Vergi direk kaynağından kesinti yöntemi ile banka aracılığı ile yapılacak sizin hesabınıza para %15 kesinti yapılarak geçecek dolayısıyla siz herhangi bir ödeme ile uğraşmayacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı