Sosyalizm mi kapitalizm mi?

Kapitalizme uyum sağlamak zorundasın, kendi ülkende sosyalizmi tamamen uygulayamazsın. Dünya kapitalizme göre işlediği sürece hangi yönetimi uygularsan uygula sonuç hiçbir şekilde değişmez.

Ben insan zihninin hiçbir tanımlamasını benimsemem fakat şu var; eşitsizlik var, bazı insanlar akıl almaz zengin, bazı insanlar akıl almaz fakir. Bu işte bir sıkıntı var ve değişmesi gerekmekte fakat ben default olarak (fıtrat ta denebliir) insanın zihniyetinin "bozuk" olduğunu düşünüyorum. Yani ne kadar iyi düşünmeye çalışırsa çalışsın mutlaka insan için en mükemmel olabilecek sistemi getirsede akıl almaz yine kötü şeyler olacaktır. İşin esası "insan" denilen canlı kendisini düzeltmeden hangi fikri, düşünceyi, ideolojiyi getirirse getirsin(mükemmel anlamında) hiçbir işe yaramayacaktır. Tarih boyunca da böyle olmuştur. Sözün özü (zihniyet kötü) ne kadar iyi görünsede insan maalesef kötü.

Bir arkadaş yazmış "doktorla çöpçü aynı maaşımı alsın" evet sorunun çözümü bu yani doktorla çöpçü aynı maaşı alacak. Zaten akıl-zekanın ortaya konmasındaki temel dürtü "eşitsizlik yaratmaktır" yani akıl ve zeka esasen eşitsizlik yaratmak için kullanılır motivasyon "başkasından daha iyi olmalıyım" eşitsizlik çok temel olarak "kötülüktür" doktorla avukat eşit olabilir ama çöpçü ile doktor eşit olamaz. Doktor fark yaratak eşitliği bozmuş. Esasen insan denilen canlının diğer canlılardan farklı bir akla sahip olması kendi kararıdır ve bana göre doğal değildir. Tanrıyı, yaratıcıyı, Allah'ı ret ediştir bu karar "maymunlar cehennemi " filmi buna örnektir. Aklınla ne yaratırsan yarat eşitliği bozmak istemen kötülüktür.

Son düzenleme:
Sen almiyorsun zaten. "Biz kazaniyoruz o yiyor" kafasindan cikin bir an once.
Nasıl almıyoruz? Koç holding'in her bir çalışanı şirkete 770 bin lira kazandırmış ama aldıkları ücret asgari ücret.

Sen almiyorsun zaten. "Biz kazaniyoruz o yiyor" kafasindan cikin bir an once.
Artı değer teorisini araştırın veya en basitinden şirketinizin nasıl kâra geçebileceğini düşünün.

Geri
Yukarı