Sosyalleşmek için ne yapıyorsunuz?

kaniel

Hectopat
Yer
Yurt Odası
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben üniversitede okuyorum 3. sınıftayım, 21 yaşındayım. Üniversiteye gelmeden önce lisede ve ortaokul yıllarında arkadaşlarımla çıkıp gezer, kafeye gider, en olmadı oturup çekirdek kola muhabbet ederdim. Liseden, hatta ortaokuldan edindiğim arkadaşlarımın bazılarıyla hala gerek tatillerde yüz yüze olsun gerekse Discord'dan vs. oyun oynayarak olsun irtibatımı sürdürüyorum. Fakat pandemi geldikten sonraki 1, 5-2 yıllık süreçte üniversite sınavına hazırlanmaktan yeterince sosyalleşmek için ne vakit bulabildim, ne de pandemi buna izin verdi. Sonraki yıl üniversiteye geldiğimde ise hem yepyeni bir ortama gelmenin verdiği bir çekingenlik hem de geçen iki yıldaki içe kapanıklığın üstüne böylesine kalabalık bir ortama girmenin verdiği bir sudan çıkmış balığa dönme durumu söz konusuydu benim için. Zaten yeni insanlarla kaynaşmakta çok iyi olmayan birisiyim, o yüzden sınıfımdaki ve kaldığım yurttaki birkaç arkadaş dışında fazla bir arkadaşım yok. Bu saydığım kişilerin de çoğuyla aşırı samimiyetim olmadığı için geriye 4-5 arkadaş kalıyor takılabileceğim. Kız arkadaş desen zaten hak getire, bölümümdeki kız sayısı bir elin parmağını geçmiyor, olanların da hiçbiriyle samimiyetim yok. Genelde de utangaç biri olduğumdan gördüğüm ve hoşlandığım bir kızın yanına gidip bir muhabbet başlatmak için ne derim hiç bilmiyorum. Neyse kısacası 2 yıl geçti gitti ve bu saydıklarım dışında üniversitede hiçbir sosyal ortamım yok. Derse gidiyorum, çıkınca da genelde hemen yurda geri dönüyorum ve artık çok sıkıldım. Kafede oturan bir arkadaş grubu veya sevgilisiyle gezen birini gördüğümde lisedeki günlerim aklıma geliyor ve ben neden onlar gibi olamıyorum iye düşünüyorum. Anlattıklarım çok zavallıca şeyler gibi gelebilir fakat artık canıma tak etti. Siz nasıl sosyalleşiyorsunuzz neler yapıyorsunuz biraz tavsiye verin ve bana yardım edin.
Teşekkürler.

Benim de ilk senem üniversitede. Şu an yaklaşık 12 kişilik bir grubumuz var. Okul ilk açıldığında çok yakın bir arkadaşımla aynı sınıfa denk gelmiştik onunla takılırken 2 kişiyle tanışıp 1 ay boyunca 4 kişi takıldık. Bölümümüzün kulübüne katılınca yeni kişilerle etkileşime geçtik zorla da olsa. Ve böylece 12 kişilik o kafede, yemekhanede birlikte oturan, vakit geçiren arkadaş grubunu kurduk. Eminim senin bölümünün de bir kulübü vardır veya katılabileceğin başka kulüpler. Hiç olmadı bu yoldan bir şeyler yapmayı deneyebilirsin.

Bilmem bende doğuştan şeytan tüyü var. Herkes benimle kanka olmak istiyor nedense biraz soğukkanlı takıldım popüler oldum. Önerim ya soğukkanlı olun insanlar senden etkilenecek ya da biraz insanların yüzüne gülün katılmasanda sesini çıkarma ve samimi ol konuşmaktan çekinme ve güler yüzlü ol.

Seçiciyim 2-3 tane olan arkadaşımıda kendim yok ettim arkadaşım yok deniz kenarı ufak bir yere taşınmıştık orda tek başıma yaşıyorum tamamen evde dışarda okulda. Polonyaya gidicem onu bekliyorum benlik sıkıntı yok şuanda.

Skate parklara git. Kafelere git. Gece mekanlarına git. Ama söylemem lazım, kızların olduğu ortamlarda sosyalleş erkeklerden fayda gelmiyor.

Hocam ben biraz utangaç olduğum için sanaldan sosyalleşiyorum, sonra yüz yüze buluşuyoruz, bir tane sanal arkadaşım vardı Malatya'da yaşıyordu sonra tesadüf Adana'ya taşınmış daha 2 hafta önce Adanaspor maçına gittik.

Yeni konular

Geri
Yukarı