"Soyut" kavramı yok

Mesela kuranı kerim okudun kapalı bir anlatımı olduğu için ne demek istediğini dinin doğru olup olmadığını anlamadın yani akılcılık ile (rasyonalist) yöntem ile bu işi çözemedin. Geriye emprizm (deneycilik) kaldı. Bir dinin uydurma ya da hak olduğunu o dinin ibadetlerini samimi bir şekilde yaparak öğrenebilirsin söylediğim şeyleri plasebo etkisiyle karıştırmak büyük bir hata olur. Temel ibadeti yani namazı tevekkul ile kıldıktan sonra tılsım gibi Bir şey ruha Allah tarafından enjekte ediliyor. Bunu yapmak Allah için zor değil. Söylediklerim aklen saçma gelebilir buna saygı duyarım. Ben de saçma buluyorum ta ki deneyene kadar. Zaten 3 Milyar müslümanın bu dinde olmasının sebebi bu hissedemediğin şeye tapamazsın.
Hristiyanlık ise ata dini olduğu için terk edilmiyor ya da İslam'ın terör dini olduğunu propaganda yaparak yanlış algı yapmalarından dolayı. Ben sana yalan söylemiyorum. Sadece bir gün ibadet et.
Anlayacaksın ne demek istediğimi a eğer yalancıysam eski inancına geri dön.

Not:Konu dine geldi farkındayım ancak metafiziğin soyutluğun olmadığının yanlış olduğunu anlatmak istedim. Bir insan karşı kişinin yalan ya da doğru söylediğini akılla ya da deneyle anlayabilir.
Anlıyorum söylediğini. Belirtmeliyim ki söylediklerin çok sübjektif. Dindar bir aileden gelir, ibadetleri bilirim ancak o seviyede bir deneyim yaşamadım. Bu tarz deneyimleri kimse bir başkasına delillendiremez çünkü tamamen kişiseller.

Anlıyorum söylediğini. Belirtmeliyim ki söylediklerin çok sübjektif. Dindar bir aileden gelir, ibadetleri bilirim ancak o seviyede bir deneyim yaşamadım. Bu tarz deneyimleri kimse bir başkasına delillendiremez çünkü tamamen kişiseller.
Tamam işte sende öğren diye söylüyorum. Kötü mü ediyorum ?

Tabi 4 boyutda var mesela. Onu hiçbir şekilde algılayamayız, soyut olması lazımdı ama matematik ile ispatı yapıldı ve kabul edildi. Yani bize göre soyut ama aslında var olan bir şey.

Soyut varlıklar yada 5 duyu organımızla gözlemleyemediğimi varlıklar aslında yok demek değildir yani. Soyut kavramı vardır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı