Sonsuz Kavramı

Smhky

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar üzerinde yıllardır düşündüğüm ama bir türlü aklıma yatmayan bir gerçeği anlatacağım sizlere.

1) Öncelikle şunu belirteyim ki hepinizin bildiği üzere başlangıcı ve sonu olan bir şey sonsuz olamaz.

2) Teori der ki: "2 sayı arasında sonsuz tane sayı vardır."

Şimdi bu 2 seçenek ayrı düşünüldüğünde ikisi de teorik olarak doğru olur, fakat beraber ikisini bir düşündüğümüzde ifadeler birbiriyle çelişiyor.

Mesela şunu ele alalım, 1 ve 2 arasında;

- 1.Maddeye göre başlangıcı 1 ve sonu 2 olduğu için bu aradaki boşluğa sonlu diyebiliriz.

- 2.Maddeye göre ise 1 ve 2 arasında sonsuz tane sayı üretebilir, yani sonuç olarak aralarında sonsuz sayı olur. (1.5, 1.55, 1.55, 1.555 gibi devam ederek sonsuz kadar sayı üretebiliriz.)

Yıllardır düşünüyorum, 2.madde kafama daha rahat yattığı için teoriye göre de 2 sayı arasında sonsuz sayı vardır diye düşünüyorum. Fakat neden 1.maddeyle çelişiyor onu hala anlamadım.

NOT: Şimdi gelip de 2 sayı arasında sonsuz sayı olduğunu bilmiyor musun, cahil misin felan yazmayın, ben de biliyorum herhalde sonsuz sayı olduğunu. Sadece kafamda şu yukardaki 2 madde ayrı düşünüldüğünde doğru oluyor da birlikte düşünüldüğünde neden birbirleriyle çelişiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
1. maddede sonsuzluk kavramını fizik alanındaki kullanımıyla ele alıyorsunuz. Evrenin, enerjinin, maddenin sonsuzluğundan bahseder gibi. 2. maddede ise sonsuz kelimesini günlük dilde kullandığımız, "sonu olmayan" anlamında kullanıyorsunuz. Günlük dildeki sonsuz kelimesinin "başı olmayan" gibi bir anlamı yok.

Hoş, "1 ve 2 arasında" deyince 1 ve 2'yi dahil etmemeniz lazım. 1 ve 5 arasında kaç tane doğal sayı vardır? 2, 3 ve 4 olmak üzere 3 tane. Sınırları belirten sayıları saymazsın.

1 ve 2 arasında gerçekten de sonsuz sayı vardır. 2 sayısını sınır kabul edelim, 2'ye gelmeden bir önceki sayı hangisidir? Mümkün değil, yazamazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı