Spider-Man: No Way Home düşüncelerim

Az önce izledim gerçekten uzun süredir böyle etkilendiğimi hatırlamıyorum. Çok başarılı buldum. Önce filmlerdeki hatırlanan şeyler yaşananlar sanki dün izlemişim gibi gözümün önünden geçti.

Az önce izledim gerçekten uzun süredir böyle etkilendiğimi hatırlamıyorum. Çok başarılı buldum. Önce filmlerdeki hatırlanan şeyler yaşananlar sanki dün izlemişim gibi gözümün önünden geçti.
Bende pazar izledin ve çık düz ilerlemesi dışında çok sevdim. Düz ilerlemesine kastım filmde yarım saat önceden olayları anlıyorsun izlemeden.

Marvel takipçisi olarak hatta Marvel filmlerinden en sevidğim Tobey'in Spiderman 2 filmi olmasına rağmen film aşırı güzel gelmedi bana. Çok sıkı takipçiler benden daha kuvvetli fanlar kafayı yemiş olabilir ama hem Tom Holland'ın oyunculuğunu sevmemem hem de Tobey'i arka plana atıp filmde oynatmaları benim açımdan hüsran ile sonuçlandı. O kadar duygusal sahne hiçbirisinde duygulanmadım çok yapmacık yapmışlar aklı başında biri rahatlıkla anlar mevzuyu zaten.

Lakin derin konulara girildiği için Endgame gibi bir başyapıtla kapıştırmak da doğru değil. Herkesin 10 yıldır beklediği film, gelmiş geçmiş en sağlam ve en çok milletin istediği Avengers 3 idi sonrasında Endgame için 10 yıl bekleyen millet 1 yıl bekleyemedi kafayı yedi. Ama No Way Home? Yok abi bunalra yaklaşamaz bile. Filmde Tobey'i çıkar konusundan tut senaryonun çekildiği mekanlara koca bir çöplük.

Daha hiç açılmamış. Ben gittim. Efsane film. Aşırı iyiydi. Dünyadaki en iyi film olmalı. Biraz spoiler vereceğim. Film aşırı iyiydi. Kaçırmayın. Filmin her anı:
  • Aşk
  • Sevgi
  • Dostluk
  • Acıma
  • Merhamet
  • Hüzün
  • İntikam
  • Macera
  • Heyecan
  • Yeni bir yoruma yeni bir yorum katmak.

zaten herkes "zendeya"nın eski mary jane(mj) karakterine michelle jones olarak ve yine mj olarak yeni ve harika bir yorum getirdiğini biliyor. Film boyunca mj ve peter parker arasındaki aşk belli oluyor.

ne demek Spider-Man'lar. Zaten fragmandan da eski kötülerin geri döndüğü biliniyor. Ve kötülerle beraber eski 2 adet Spider-Man'de sahaya geri dönüyor. Tobey, tom, andrew üçlüsü...

mysterio öldüğünde Spider-Man'in onu öldürüldüğü zannediliyor ve mysterio Spider-Man'ın peter parker oduğunu açıklıyor. Daha sonra bunu duyan halk Mj'i linç etmeye başlar. (...)
Mj ve Spider-Man = peter sallanır ve Peter'ın evine giderler. Orada basılırlar polisler tarafından. Sonra başka bir yere giderler. Orayı da fbı basar ve mj, may halası, happy, ned falan sorgulanır. Ve Peter'ın hayatı çöp gibi olmaya başlar. İnsanlar yalanlar uydurur.(...)
Peter kendisinin Spider-Man olduğunu unutulması için büyü yaptırmaya gider ama büyüyü çok kurcalayınca evren ve gerçeklik çöker.
Sonrasında savaşlar, may halanın ölümü, iftiralar, diğer Spider-Man'ler...
Ama gerçeklik bütünle bozulur en sonunda ve düzeltmenin tek yolu herkesin peter Parker'ı unutmasıdır.
Herkes Peter'ı unutur. Mj, ned dahil...
Aslen peter Mj'e olanları anlatma ve Mj'i bulma sözü vermiştir.
Ama Mj'i buldu.
Fakat peter olanları Mj'e anlatmaz.
Herkes Peter'ı unutmuştur.
Her şey yeniden ve sıfırdan başlar...

dr. Otto iyi adam oluyor filmde ve peter Parker'lara orada yardım ediyor.

100 üzerinden 96 aldı bende.
Bu serinin son filmi ve son filmin sonunda her şey sıfırdan ve yeniden başlıyor. Mj Peter'ı anlık bir biçimde hatırlıyor ama tekrar unutuyor. Hayır bari ned ve mj hatırlasa...
Yani son filmin son sahnesinde her şey yeniden başlıyor. Saçma. Başka film yok ama her şey yeniden başlıyor. Yani sonu mutlu sonla bitmedi. Sonu aslen yeni bir filmi işaret ediyor ama sanırım bu serinin son filmi. Ona üzüldüm başka bir şey yok. Ama herkes Peter'ı unutunca ağladım😢😭. Bu arada her şey bitmeden önce küçük bir -😚- sahnesi var ön uyarı.

Dublaja mı gittin alt yazı mı eğer dublaja gittiysen kötü mü söyler misin?
Ben altyazılıya gittim süperdi ama bir de dublaja gitmek istiyorum o yüzden.

Altyazı gittim. Altyazı genelde daha iyi çünkü bazen dublaj sesler bazen (pardon ama sen anladın) gibi olabilir. Yani dublaj sesler genelde kötü. Ama dublaj sesi merak edersen:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gördüğün üzere özellikle Peter'in sesi 14 yaşındaki çocuk gibi. Dublaj tercihimdir genelde ama altyazılı her zaman daha iyi. Çünkü altyazı ile orjinal ses kafanda harmanlanınca orjinal ses ama Türkçe gibi etki oluşuyor beyninde.
Bir de hocam film hakkında çok yanlış anlaşıpma var. En yakın zamanda bununla alakalı bir makale yazarım. Misal Zendaya filmde MJ'i oynuyor ama insanlar MJ'i "Mary Jane Watson" zannediyor. Hayır bu Tom Holland üçlemesinde MJ "Michelle Jones" oluyor. İnsanlara kızmıyorum. Koskoca google bile Zendayanın filmdeki rölüne hata yapıp Mary Jane Watson yazmıs. Dun gece bu saatlerde fark edip hemen bildirdim durumu. 2 laragraf yazi yazdim. 12 saat gecmedi baktim Mary Jane Watson yazan yeri doğrusu Michelle Jones şeklinde düzeltmişlerdi. Koskoca google'yi bile ben düzelttim.(Allah Kuran çarpsın ki bu olay gerçek. Google benim sayemde düzeltti denebilir.)
Bir de hocam film hakkında çok yanlış anlaşıpma var. En yakın zamanda bununla alakalı bir makale yazarım. Misal Zendaya filmde MJ'i oynuyor ama insanlar MJ'i "Mary Jane Watson" zannediyor. Hayır bu Tom Holland üçlemesinde MJ "Michelle Jones" oluyor. İnsanlara kızmıyorum. Koskoca google bile Zendayanın filmdeki rölüne hata yapıp Mary Jane Watson yazmıs. Dun gece bu saatlerde fark edip hemen bildirdim durumu. 2 laragraf yazi yazdim. 12 saat gecmedi baktim Mary Jane Watson yazan yeri doğrusu Michelle Jones şeklinde düzeltmişlerdi. Koskoca google'yi bile ben düzelttim.(Allah Kuran çarpsın ki bu olay gerçek. Google benim sayemde düzeltti denebilir.)

Son düzenleme:
Çoğu kişi Infinity war, ve Endgame'den iyi diyor, kendi görüşleri sonsuz saygım var yanlış anlamayın. Ama ben filmin etkisinde kaldıklarını düşünüyorum, bence filmin ilk gününden şu şundan iyi dememek lazım. Endgame filmine Infinity war filminden iyi dediler ilk günde, ardından çoğu kişi karar değiştirdi. Çünkü
Iron Man öldüğü için herkes üzgündü, bu yüzden çok büyük etki yarattı izleyenlerde. Fakat sonradan filmin Infinity War'dan iyi olmadığını anladı çoğu kişi. Bencede Infinity war Endgame'den daha iyi. Thor'u öyle görmek bana çok koydu :) büyük ihtimal bu yüzden Infinity war kadar etki yaratmadı bende. Iron Man'nin ölmesine çok üzüldüm tabii, orası ayrı.

Spider-Man'de ise
tobey ve Andrew'i gördüğümüz için film iyi mi kötü mü umrumuzda olmadı, çünkü duygularımızla hareket ettik. Filmi öyle izledik, filmi gününde izledim. Aşırı büyük etki yarattı ve en sevdiğim film oldu. Fakat sonradan arkadaşlarımla tekrardan filme gittim ve neler olacağını bildiğim için duygularımla hareket etmedim. Düzgünce izledim filmi, inanın gram sıkılmadım. Sadece öyle izledim, zaten ben Marvel filmlerini deli gibi izleyen bir insanım. Sevdiğim bir filmi 10 kez izlesem bile sıkılmam. Bu yüzden Nwh'dan sıkılmadım, fakat dikkatli dikkatli izledim. Ve fark ettim ki filmdeki kötülerimiz maalesef güzel işlenememiş. Mesela lizard, doğru düzgün kapışmasını bile izleyemedik. Octopus zaten direk dost olmayı seçti. Yani tabii ki 2.3 saatte 5 kötüyü işlemelerini beklemiyorum onlardan ama bari güzel dövüş sahneleri olsaymış. Filmde sanki 5 kötü yokta 2 kötü var. Electro ve goblin. Bunlar baş kötü gibi nereye baksanız oradalar. Bence film o kadar da iyi değil. Tobey, andrew görmek mükkemel bir şey evet ama gerçekten o kadar da etkisinde kalmadım 2. izleyişte. Bunun ikinci izlemekle falan alakası yok dediğim gibi ben Marvel filmlerini durmadan tekrar eden bir insanım Marvel filmlerine açlığım var yeni film çıkarmadıkları için durmadan tekrar ediyorum. Mesela Infinity war sinemasına iki kez gitmiştim ve aynı şekil etkisinde kalmıştım. Çok büyük bir Spider-Man sever olarak süper kötülerin güzel işlenemediğini düşünüyorum. Bu yüzden etkisinde kalamadım 2. izleyişimde.

Dediğim gibi herkesin ilk gün izlediği için duygularıyla hareket ettiğini düşünüyorum. Yanlış anlamayın belki gerçekten duygularıyla hareket etmeyip seven olmuştur. Ama çoğu kişi duygularıyla hareket ediyor, filmden çıkınca boşluk hissine kapılıyorlar. Bana da oldu oradan biliyorum, ama tekrar edince anlıyorsunuz ki en iyi Marvel filmi olacak kadar iyi bir film değilmiş. Bu benim görüşüm, duygularıyla hareket etmeyen vardır sevmiştir, sevebilir bu normal bir şey. Ben sadece görüşümü belirttim.

Çoğu kişi Infinity war, ve Endgame'den iyi diyor, kendi görüşleri sonsuz saygım var yanlış anlamayın. Ama ben filmin etkisinde kaldıklarını düşünüyorum, bence filmin ilk gününden şu şundan iyi dememek lazım. Endgame filmine Infinity war filminden iyi dediler ilk günde, ardından çoğu kişi karar değiştirdi. Çünkü
Iron Man öldüğü için herkes üzgündü, bu yüzden çok büyük etki yarattı izleyenlerde. Fakat sonradan filmin Infinity War'dan iyi olmadığını anladı çoğu kişi. Bencede Infinity war Endgame'den daha iyi. Thor'u öyle görmek bana çok koydu :) büyük ihtimal bu yüzden Infinity war kadar etki yaratmadı bende. Iron Man'nin ölmesine çok üzüldüm tabii, orası ayrı.

Spider-Man'de ise
tobey ve Andrew'i gördüğümüz için film iyi mi kötü mü umrumuzda olmadı, çünkü duygularımızla hareket ettik. Filmi öyle izledik, filmi gününde izledim. Aşırı büyük etki yarattı ve en sevdiğim film oldu. Fakat sonradan arkadaşlarımla tekrardan filme gittim ve neler olacağını bildiğim için duygularımla hareket etmedim. Düzgünce izledim filmi, inanın gram sıkılmadım. Sadece öyle izledim, zaten ben Marvel filmlerini deli gibi izleyen bir insanım. Sevdiğim bir filmi 10 kez izlesem bile sıkılmam. Bu yüzden Nwh'dan sıkılmadım, fakat dikkatli dikkatli izledim. Ve fark ettim ki filmdeki kötülerimiz maalesef güzel işlenememiş. Mesela lizard, doğru düzgün kapışmasını bile izleyemedik. Octopus zaten direk dost olmayı seçti. Yani tabii ki 2.3 saatte 5 kötüyü işlemelerini beklemiyorum onlardan ama bari güzel dövüş sahneleri olsaymış. Filmde sanki 5 kötü yokta 2 kötü var. Electro ve goblin. Bunlar baş kötü gibi nereye baksanız oradalar. Bence film o kadar da iyi değil. Tobey, andrew görmek mükkemel bir şey evet ama gerçekten o kadar da etkisinde kalmadım 2. izleyişte. Bunun ikinci izlemekle falan alakası yok dediğim gibi ben Marvel filmlerini durmadan tekrar eden bir insanım Marvel filmlerine açlığım var yeni film çıkarmadıkları için durmadan tekrar ediyorum. Mesela Infinity war sinemasına iki kez gitmiştim ve aynı şekil etkisinde kalmıştım. Çok büyük bir Spider-Man sever olarak süper kötülerin güzel işlenemediğini düşünüyorum. Bu yüzden etkisinde kalamadım 2. izleyişimde.

Dediğim gibi herkesin ilk gün izlediği için duygularıyla hareket ettiğini düşünüyorum. Yanlış anlamayın belki gerçekten duygularıyla hareket etmeyip seven olmuştur. Ama çoğu kişi duygularıyla hareket ediyor, filmden çıkınca boşluk hissine kapılıyorlar. Bana da oldu oradan biliyorum, ama tekrar edince anlıyorsunuz ki en iyi Marvel filmi olacak kadar iyi bir film değilmiş. Bu benim görüşüm, duygularıyla hareket etmeyen vardır sevmiştir, sevebilir bu normal bir şey. Ben sadece görüşümü belirttim.
Tabii ki de duygularla baktık. Ama bence normalde de güzeldi. Etkileyiciydi en azından. Sana katılıyorum ne de olsa Marvel filmi. Sevilir ama sanat için çeklimez. Marvel filmleri sanat için değil ki. Marvel filmleri duyguları ortaklaşa bize sunarak bizi eğlendiren, bizim sevdiğimiz filmler. Sende biliyorsun ki kusursuz olmasa da heyecanlı ve etkileyici. Her yönüyle. Bu arada önemli olan ilk seyrediş. Çünkü ilk seferde olanları bilmeyeceğimiz için daha etkileyici ve duygusal oluyor. Ama kabul et yeri kişiye göre değişse bile ilk 5'de kesinlikle var. Hatta ilk 3 içinde.

Tabii ki de duygularla baktık. Ama bence normalde de güzeldi. Etkileyiciydi en azından. Sana katılıyorum ne de olsa Marvel filmi. Sevilir ama sanat için çeklimez. Marvel filmleri sanat için değil ki. Marvel filmleri duyguları ortaklaşa bize sunarak bizi eğlendiren, bizim sevdiğimiz filmler. Sende biliyorsun ki kusursuz olmasa da heyecanlı ve etkileyici. Her yönüyle. Bu arada önemli olan ilk seyrediş. Çünkü ilk seferde olanları bilmeyeceğimiz için daha etkileyici ve duygusal oluyor. Ama kabul et yeri kişiye göre değişse bile ilk 5'de kesinlikle var. Hatta ilk 3 içinde.

İşte bende tam onu diyorum :) ilk izleşiyte duygulara kapılırsın, senin için çok özel olur. Bu yüzden kusurları çok da umursamazsın. Ama ikinci izleyişte duygularını bir kenara bırakıp dikkatli dikkatli her sahneyi izlersin. Karakterlere odaklanırsın, hikayeye odaklanırsın. Fakat ilk izleyişte film öyle bir etki yaratır ki duygularına hakim olamazsın. Ama ikincide ne olacağı belli artık duyguların işlemez ve ikinci planda kalır. Bu yüzden duygularınla hareket etmezsinde hikayesine ve karakterlerin işlenişine bakarsın, eğer zaten bir filmin işlenişi iyiyse istersen 10 defa izle gene aynı şekilde güzel işlenir, filmi tekrar ettiğimizde sadece neler olacağını bildiğimiz için duygularımızla hareket etmeyiz ve objektif düşünmeye başlarız. Mesela ilk izleyişte çığlık attığımız sahneyi ikinci izleyişimizde bak şu şu olmamış deriz. Evet bu film kesinlikle ilk 3'e rahat girer, ama bence bu film Infinity war ve Endgame'den iyi değil :) şahsi görüşüm tabii.

Konuyu daha önce görmemişim ama geç olsa da fikirlerimi ben de belirteyim. Ayrıca spider-man son filmi değil bu, üçlemenin sonuncusu. Önümüzde daha çok spider-man filmi var yani. Öncelikle film Infinity War'dan sonra izlediğim en iyi mcu filmiydi diyebilirim. Yaşım itibari ile Tobey Maguire'ı tekrar o kostüm içerisinde görmek beni çok duygulandırdı ve sinemada öküz gibi böğürerek sevindim. Tabi ki sinemaya gitmeden önce bu filmin gidişatını az çok tahmin etmiştim ve bu sondan daha güzel, daha farklı bir son beklemiyordum. Çünkü spider-man evreninde Peter Parker'ın bir noktada evrilip, büyümesini, olgunlaşmasını gerektiren bir trajediyi yaşanması gerekiyordu. Önceki Parker'lar da bu durum "Ben Amca" ile gelişirken bu film de "May Hala" ile olması çok şaşırtıcı olmadı. Ayrıca filmde eski spider-man serilerine göndermeler gerçekten kurgu dahilinde çok güzel işlenmişti. Ve bir şekilde "multi-verse" de olsa her zaman bir nokta da Peter Parker'ın acı çekmesi gerekliymiş gibi bir duyguyu çok güzel hissettirdiler. Filmin bir kaç göze batan, tahmin edilebilir noktaları hariç gerçekten tüyleri diken diken eden, bir kaç sahnesiyle hafızalara kazınan harika bir filmdi. Bana göre film de en beklenmedik sahne "Matt Murdock" sahnesi, en etkileyici sahne ise Andrew'un MJ'yi kurtarma sahnesiydi.

Hiçbir Marvel veya DC filmine gitmedim, ilk defa bu filme gittim kuzenimin zoruyla. Hiçbir şey anlamadım. :D Ama izleyenlerin coşkusu her şeyi anlatıyordu. Keşke önceki serileri izleyip gelseymişim dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı