Spora başlayacak birine tavsiyeleriniz nelerdir?

Renster

Decapat
Daha fazla  
Evimin yakınında bir spor salonu var. YKS'den sonra oraya kaydolacağım. 1 dambıl kaldırmışlığım bile yok. Tavsiyeleriniz nelerdir? Önerdiğiniz bir video var mı spora başlangıç için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncesinde ısınma hareketleri yapmadan başlama ayrıca sonrasında da esneme hareketleri yap ki kütük gibi kalma.

Hocam ne giymeliyim peki? Futbol takımı eşofmanı ve forması olur mu? En spor kıyafetim onlar.

Ben hiç kaydolmadım bende yazın başlayacağım. Ancak gezmek için gittiğimde üst çıplak alt kot olan da vardı alta normal bir şort üstü de basit bir tişört olan da. Futbol takımı eşofmanı vs. sıkıntı çıkartmaz diyorsanız neden olmasın :D

İlk ay full body çalışarak vücudunu ısıt, sonraki aylarda split; yani günde 2 kas grubu çalıştır, her kas grubunu en az 3 gün dinlendir.

Kendini küçük görme ve ezdirme, kisme senden daha kaslı ve fazla spor yapmış diye üstün değil. İlk ay tüm hareketlerde kendini videoya çek ve internetten doğru yapılışı ile karşılaştır.

Ağır kaldıracağım diye hareketin nizamiyetini bozma. Altında kalabileceğin hareketlerde çekinme, insanlardan rica ederek yardım etmesini iste.

Hareketleri 4 set ve 12 tekrar yap. Fakat öyle bir ağırlık seç ki 13. veya 14. tekrarı çıkartama. Omurgaya yüklenen hareketlerde bel destekleyici korse kullan.

Bacak günlerini atlama. Arka bacak, kalf ve trapezleri çalıştırmayı unutma.

Her zaman kas gruplarının arka kısımlarını çalıştırmamazlık yapma, genelde arka taraf sakatlığı önleyen bölgedir. (Örneğin: Arka omuz, arka bacak vb.)

Her gün kilon başına 1.6 gram protein al, çok yağlı isen yağsız kas kütleni hesapla ve onun üstünden hesapla.

İlk aylarda illa da beslenmeyi tam disiplinli yapmak için kendini zorlama, spordan soğursun.

Hiç bir zaman motivasyonuna güvenme, disiplinine güven.

Fitness ve beslenme hakkında aklına takılan herhangi bir şey olursa beni etiketle, çok sormaktan çekinme ben her seferinde yardım ederim ve bu durumu eğer çok abartmaz isen hiç sinirlenmem, aksine mutlu olurum.

Kıyafetlerin ter kokmadığı sürece istediğin her kıyafet ile gidebilirsin.

Ego yapmanın sonu sakatlık, "o kaldırıyorsa ben de kaldırırım" kafasıyla hareket edersen olmaz.

Salondaki hocanı dinle.

Havlu getir.

Kullandığın ağırlığı etrafa atma. Küçük bir direnç bandı bile kullansan yerine koy, yerden alıp kullandıysan git doğru yerine götür.

Su içmeyi unutma.

Yanına telefon alma, makinede 5 dakika boyunca telefona bakıp 30 saniye set giren elemanlardan olma.

Setteyken sadece kasını düşün, evde ne yemek yiyeceğini, ne oyun oynayacağını değil, beynin sadece kasa odaklı olsun, hissetmek kaldırmaktan daha önemli.

Evimin yakınında bir spor salonu var. YKS'den sonra oraya kaydolacağım. 1 dambıl kaldırmışlığım bile yok. Tavsiyeleriniz nelerdir? Önerdiğiniz bir video var mı spora başlangıç için?

Öncelikle sınavına odaklan sporı zaten bir kere oturttunmu devamı gelir yine de istediğini sorabilirsin tabii ki başlangıç videosu olarak Serdar aktolganın videosu var kıyafet olarak kendini rahat hissettiğin bir tshirt ve şort tercih edebilirsin sormak istediğin başka bir şey varsa sorabilirsin.

Geri
Yukarı